Jagged Alliance Online » Podstawowe aspekty gry w Jaaged Alliance Online


Podstawowe aspekty gry

w Jagged Alliance Online
SPIS TREŚCI

Baza
Agencja AIM
Mapa świata
Płatne misje
Prestiżowe kontrakty
Przedmioty zdobywane w misjach
Nagrody lojalnościowe
Poziomy
Arena PvP i punkty
Zakres widzenia
Szansa na trafienie
Krytyczne uderzenie
Przerwania
Korzystanie z osłon
Kamuflaż
Hałas
Konsekwencje ran postrzałowych
Crafting
Koszt slotów na najemników
Klawiszologia


BAZA

Po zarejestrowaniu się na oficjalnej stronie, wejściu do gry, a następnie przejściu początkowej, tutorialowej misji, gracz zostanie skierowany do swojej własnej bazy. Będzie ona oczywiście w bardzo podstawowej wersji, żeby nie powiedzieć wręcz w ruinie, dlatego jednym z Waszych głównych zadań, będzie jej rozbudowa do maksymalnego dostępnego poziomu. Baza składa się z trzech głównych elementów, to jest: szpitala, warsztatu oraz magazynu. Tylko te trzy komponenty będą mogły być ulepszane i we wszystkich trzech przypadkach wykonuje się to na takich samych zasadach. Reszta, czyli sklep oraz agencja najemników, zawsze pozostanie taka sama.

Do rozbudowy bazy będziecie potrzebowali przede wszystkim gotówki w postaci dolarów. Zdobywa się je wykonując poszczególne misje. Można je przechodzić tyle razy ile tylko chcecie. Pamiętajcie tylko, że w miarę zdobywania kolejnych poziomów reputacji, kwota jaką dostaniecie za wykonywanie tych misji, będzie coraz bardziej maleć. Gdy uzyskacie maksymalny 50 poziom reputacji, to najbardziej opłacalne do wykonywania zostaną tylko te na samej górze, w przedziale między 45 do 50.

Koszt ulepszenia poszczególnych elementów bazy (szpital, warsztat, magazyn) zależy od jej poziomu. Na samym początku suma potrzebnych środków będzie oscylowała od kilku do kilkunastu tysięcy dolarów na każdy komponent bazy, natomiast na najwyższym poziomie, opłaty są ogromne i mogą dojść do kwoty ćwierć miliona dolarów na jeden element bazy.
Spis Treści


AGENCJA AIM

Chyba nie trzeba nikomu bliżej przedstawiać tego przedsiębiorstwa. Jeśli będziemy chcieli wynająć najemnika do naszego zespołu, to należy skierować się właśnie do tej, a nie innej firmy. Osób do wynajęcia jest sporo, są wszyscy AIM, MERC, oraz niektórzy RPC z podstawowej wersji Jagged Alliance 2. Dodatkowo przybyło tam kilku nowych jak Take i Natasha.

Sposób na wynajęcie najemników na chwilę obecną jest tylko jeden, czyli na 14 dni. Różnica jest tylko taka, że można to zrobić poprzez zwykłe zielone dolary lub za złote sztabki. Ta druga metoda daje nam dwie przewagi. Pierwsza to taka, że reskill będzie kosztował tylko 69 złotych sztabek, a nie 139, druga to unikatowe bronie i przedmioty, które ma na sobie dany najemniki w agencji AIM (lecz dotyczy to tylko najemników z poziomu elity).

Gdy taki 14 dniowy kontrakt wygaśnie, to najemnik nie zostaje usunięty z naszego oddziału, tylko stanie się nieaktywny (będzie w kolorze szarym), nie będziemy go mogli leczyć ani brać go na misje. Natomiast będzie mógł służyć jako dodatkowe sloty na przechowanie przedmiotów. Oczywiście w każdej chwili będziemy mogli ponownie przedłużyć kontrakt.

Gdyby jednak okazało się, że dany najemnik nie będzie nam już potrzebny, to należy użyć opcji Dismiss, dzięki której pozbędziemy się go z naszego oddziału. Przy takim obrocie spraw, wraca on do agencji AIM, do swojego początkowego poziomu. Wszelkie statystyki, które mu nabiliśmy zostają utracone. Wszelkie zdobyte przez niego Dog Tagsy, nie zostaną usunięte z sumy wszystkich zdobytych, ponieważ są traktowane jako zdobyte przez kompanie, a nie przez indywidualnego najemnika.
Spis Treści


MAPA ŚWIATA

Można ją nazwać mapą strategiczną. To tutaj będziemy decydować, gdzie chcemy się przenieść, czy do misji, czy do areny PvP, czy może do strefy wojny. Każda misja składa się z kilku mniejszych zadań, za których wykonanie otrzymamy wynagrodzenie. Poza tym za przejście wszystkich zadań w danej misji, otrzymamy specjalne trofea. W przeciwieństwie do nagród z zadań, to te trofea możemy zdobyć tylko raz.
Spis Treści


Płatne misje

No niestety, ale aktualizacja z lipca 2013 roku wprowadziła jednorazową płatność za udostępnienie wszystkich misji na całej mapie świata. Darmowymi misjami zostały tylko te do numeru 15, aby zagrać w pozostałe, to trzeba wykupić tzw "Campaign Pack". Jego cena jest różna i w zależności od promocji lub innych warunków, średnia wartość tej paczki, to około 500 złotych sztabek (mniej więcej 70 zł.).

Gdy zdecydujemy się na płatność, to trzeba od razu zwrócić uwagę na fakt, że te złote sztabki będziemy mieli do wykorzystania w całości na dowolny cel w grze. Tak więc po uaktywnieniu płatnej paczki misji, na nasze konto od razu wpadnie taka sama ilość złotych sztabek, jaka kosztowała ta paczka.

Jest oczywiście sposób na to, aby bez kupowania zdobyć cały zestaw misji, lecz jak się domyślacie, będzie to trochę trwało. Za wszystkie darmowe misje dostaniemy 95 sztabek, resztę będzie trzeba dozbierać poprzez nagrody lojalnościowe za bez przerw logowania z rzędu, a także wygrywania stref wojny. Za każde zdobyte 1 miejsce w takiej strefie, jest dodatkowe 5 złotych sztabek (przy odbiorze złota za 7 dni z rzędu logowanie). Jeśli jest ktoś na tyle cierpliwy, to w kilka miesięcy bez problemu może uzbierać taką ilość złota i odblokować misje.

Co do uzyskania wysokiego poziomu reputacji, to należy za pomocą darmowych misji uzyskać 25 poziom, przy którym uaktywni się pierwsza strefa wojny. Na niej można wbić się na 35 poziom, który z kolei odblokuje kolejną strefę wojny. Niestety kolejne strefy są już dostępne dopiero po wykupie paczki wszystkich misji.
Spis Treści


PRESTIŻOWE KONTRAKTY

Przez graczy często są nazywanymi niebieskimi kontraktami. Ich główną cechą jest to, że są trudne do wykonania, ale za to nagrody są bardzo cenne i rzadkie. Żeby móc zagrać w taką misję, musimy najpierw osiągnąć odpowiedni poziom prestiżu. Zdobywa się go przede wszystkim wykonując standardowe misje, ale w których uzyskamy wszystkie trzy wymagania, czyli inaczej rzecz biorąc do staniemy za nie złoty medal.

Na chwilę obecną jest pięć takich kontraktów. Trzy pierwsze są powiedzmy standardowymi, a pozostałe dwa są specjalnymi. Te standardowe są na poziomach prestiżu 63, 96 oraz 129. Natomiast dwie specjalne są na poziomach prestiżu 159 oraz 174. Te specjalne są one piekielnie trudne do wykonania oraz żeby w ogóle w nie zagrać, to będziecie musieli zdobyć specjalny paszport. Jest on do uzyskania we wszystkich rundach misji 50 i otrzymuje się go jako nagroda za wykonanie misji. Im więcej wymagań danej rundy spełnimy, tym większą szansę będziemy mieli na jego zdobycie.

Co do zdobywania punktów prestiżu, to jeśli będzie Wam brakować kilku punktów prestiżu, to absolutnie nie wykonujcie na siłę standardowych misji na trzy wymagania, tylko poczekajcie aż Wasz poziom reputacji się zwiększy. Dzięki temu otrzymacie dostęp do lepszych osłon i broni w sklepie, a co za tym idzie, te wcześniejsze misje będziecie mogli bez problemu wykonać na maksa.
Spis Treści


PRZEDMIOTY ZDOBYWANE W MISJACH

Są to te obiekty, które zostawiają po sobie pokonani przez nas przeciwnicy oraz przeróżne rzeczy, które dostajemy za wykonanie danej misji. Ten aspekt gry jest dosyć prosty i jest rządzony przez kilka zasad.

 • Rodzaje przedmiotów jakie możemy zdobyć w misjach są wybierane i wdrażane przez twórców gry i jednocześnie ustalana jest ich szansa na upuszczenie. Wersje junk mają największą szansę, natomiast wersje epic mają najmniejszą szansę na to, aby zostały upuszczone.
 • Rodzaj przedmiotu jaki możemy zdobyć, zależy od tego, w jakiej misji jesteśmy oraz jakiego przeciwnika pokonaliśmy. Te najlepsze przedmioty, są trzymane zawsze przy tych najsilniejszych oponentach.
 • Obiekty, które zdobywamy każdorazowo za wykonanie misji, zależą od tego ile jej wymagań spełniliśmy. Najlepsze i najrzadsze rzeczy dostaniemy tylko jeśli wykonamy wszystkie trzy wymagania danej misji.
 • Przedmiot, który zostanie upuszczony przez ostatniego wroga, po którym misja się kończy, nie zostaje stracony. W takiej sytuacji automatycznie przenosi się do naszego magazynu. Gdyby w nim nie było miejsca, to wtedy taką rzecz tracimy bezpowrotnie.
Spis Treści


NAGRODY LOJALNOŚCIOWE

Aktualizacja z dnia 21 lutego 2013r. wprowadziła specjalne nagrody za codzienne logowanie się w grze. Pierwszą z nich jest 15 złotych sztabek za 7 dni logowań z rzędu. Dodatkowo każde z tych logowań, będzie premiowane kilkoma tysiącami dolarów. Po zakończeniu tego okresu, cykl zaczyna się w taki sam sposób od nowa.

Powyższe nagrody mogą być zwiększone poprzez wygrywanie w strefach wojny. Za wygraną jako sojusz, wszyscy biorący udział w tej strefie dostaną po pięć złotych sztabek oraz 2200 dolarów. Takie same nagrody dostaniemy za wygranie strefy wojny jako pojedyncza kompania. Trofea te otrzymamy na nasze konto w grze z momentem odebrania tych za tak zwaną 7-dniową lojalkę.

Skoro trwa ona 7 dni, to wygrywając wszystkie strefy w przeciągu tego okresu jako sojusz i kompania, możemy zyskać nawet 75 złotych sztabek: 6x5 za wygraną jako sojusz, 6x5 za wygraną jako kompania oraz 15 za 7 dni z rzędu logowań.

Jest jeszcze jedna forma zdobywania nagród, a mianowicie, za ciągłe bez przerwania logowania. Im więcej ich będziemy mieli, tym do bardziej cennych i prestiżowych nagród otrzymamy dostęp. W miarę odblokowywania kolejnych cykli, będziemy dopisywać je do poniższej tabeli.

NAGRODY ZA CIĄGŁE Z RZĘDU LOGOWANIA

Numer cyklu Numery logowań Nagroda
1 od 1 do 3 10 złotych sztabek
2 od 4 do 5 5 penicillins chip
3 od 6 do 10 5 tyś. dol.
4 od 11 do 25 8 penicillins
5 od 26 do 50 30 złotych sztabek
6 od 51 do 75 5 craft kitów
7 od 76 do 100 50 złotych sztabek
8 od 101 do 125 75 złotych sztabek
9 od 126 do 150 100 złotych sztabek
10 od 151 do 200 150 złotych sztabek
11 od 201 do 250 200 złotych sztabek
12 od 251 do 300 250 złotych sztabek
13 Brak danych Brak danych
14 Brak danych Brak danychSpis Treści


POZIOMY

W grze występują trzy rodzaje poziomów, mianowicie: reputacja, honor oraz poziom najemnika. Ten pierwszy możemy powiększać tylko poprzez wykonywanie misji. Daje nam on dostęp do nowych przedmiotów w sklepie, możliwość ulepszania bazy (szpitala, warsztatu i magazynu) oraz dostęp do najemników z wyższej półki w agencji AIM. Odpowiedni poziom drugiego, odblokowuje nam specjalne, bardzo dobre przedmioty w sklepie. Można go zyskać tylko i wyłącznie na arenie PvP. Podwyższanie tego ostatniego, da nam możliwość korzystania z coraz lepszych broni i osłon. Ten rodzaj poziomu podwyższa się zarówno w misjach jak i na arenie PvP.

Poziom reputacji decyduje również o tym, z jakich aspektów gry będziemy mogli skorzystać. Na poniższym zdjęciu jest dokładnie pokazane, od jakich poziomów reputacji będziemy mogli korzystać z danych aspektów gry.
Spis Treści


ARENA PVP I PUNKTY

Arena PvP (Battlegrounds) służy do pojedynków pomiędzy graczami z całego świata. Odblokuje się ona, gdy uzyskamy 10 poziom reputacji. Za wygraną otrzymujemy punkty honoru (Honor Points), dzięki którym będziemy mieli dostęp do specjalnych honorowych broni w sklepie. Dodatkowo za każdą wygraną dostajemy punkty bitewne (Battle Points), które służą do określenia naszej pozycji w najważniejszym rankingu. Jest jeszcze jeden ranking związany z areną, mianowicie oparty o ilość zdobytych Dog Tagsów, czyli nieśmiertelników identyfikujących pokonanych przez nas przeciwników. Każdy pokonany oponent to jeden Dog Tags.

Na chwilę obecną mamy możliwość zagrania w dwa rodzaje meczów. Pierwszy to typowy deathmatch, gdzie walczy się do ostatniej kropli krwi, a drugi polega na zniszczeniu anten przeciwnika. Również na arenie są trzy wymagania, których spełnienie da nam odpowiednie bonusy (30% więcej punktów honoru oraz 20% więcej doświadczenia). Te wymagania są wspólne dla wszystkich map i są następujące: maksymalnie trzech najemników, 5 strzałów w głowę oraz wykorzystanie nie więcej niż 50 pocisków.

Arena ma jeszcze jedną ważną cechę, mianowicie po ukończonej walce, wszystkie Wasze przedmioty, wrócą do stanu technicznego sprzed jej rozpoczęcia, lecz należy pamiętać, że ucieczka lub przerwanie walki, tego nie zrobi. Tylko wygrana lub normalna przegrana, da Wam tę możliwość automatycznej naprawy.

System Battle Points na arenie PvP jest oparty o system rankingowy Elo (Elo rating system). Każdy gracz ma swoją liczbę punktów, która jest odzwierciedleniem tego, jak dobrze sobie radzi w walkach przeciwko innym graczom. Wygrana daje nam konkretną liczbę punktów, z kolei przegrana wręcz odwrotnie, tracimy je.

Liczba punktów jaką mamy szansę zyskać za jedną walkę, zależy tylko i wyłącznie od tego jaką aktualną punktacje posiada nasz przeciwnik. Tak samo jest ze stratą punktów za dane starcie. Na potrzeby gry JA Online, wszystko to zostało skonfigurowane następująco:

 • Za wygraną z przeciwnikiem, który ma mniej więcej taką samą liczbę punktów jak my, dostaniemy około 0.005 punktów oraz tyle samo stracimy jeśli ją przegramy.
 • Za wygraną z przeciwnikiem, który ma o wiele więcej punktów od nas, dostaniemy około 0.010 punktów, natomiast stracimy tylko około 0.002 jeśli ją przegramy.
 • Za wygraną z przeciwnikiem, który ma o wiele mniej punktów od nas, dostaniemy około 0.002 punktów, natomiast stracimy aż około 0.010 punktów jeśli ją przegramy.

System Honor Points na arenie PvP jest oparty o następujące zasady:

 • Domyślna liczba punktów (BaseAmount) jaką dostajemy za udział w bitwie wynosi 3000 i jest ona modyfikowana przez pozostałe czynniki.
 • Pierwszym czynnikiem jest różnica w poziomach między naszymi, a przeciwnika najemnikami (ThreatRatingBonus). Liczbowo jest to od 0.15 do 1.2.
 • Drugim jest rodzaj zakończenia walki (WinModifier): wygrana / przegrana / ucieczka daje odpowiednio 1.00 / 0.05 / 0.00
 • Trzeci to ilość spełnionych wymagań AchievementModifier: trzy / dwa / jedno / żadne dają odpowiednio 1.3 / 1.2 / 1.1 / 1.00.

To wszystko teraz należy dać do wzoru matematycznego na punkty honoru:

BaseAmount x ThreatRatingBonus x WinModifier x AchievementModifier

Zakładając, że mamy sytuację, w której wszystko udało nam się uzyskać na maksa, to ilość punktów będzie następująca:

[(3000 x 1.2 x 1.00 x 1.3) = 4680]

Czyli na chwilę obecną maksymalna ilość punktów honoru za jedna walkę, to 4680.
Spis Treści


ZAKRES WIDZENIA

Kąt widzenia naszych najemników to tylko 90 stopni. Nie będzie on widział jeśli ktoś będzie podchodził do niego z boku ani tym bardziej z tyłu. W misjach może aż tak bardzo to nie ma wpływu na rozgrywkę, lecz na arenie PvP, owszem ma. Tam trzeba zawsze rozglądać się w każdym kierunku, czy przypadkiem nikt nie zachodzi nas z boku lub z tyłu. W poniższym przykładzie wróg, który stoi obok najemnika, nie jest w jego kącie widzenia, a co za tym idzie, gdyby taki przeciwnik podchodził do nas z boku, to nie był by dla nas widoczny.
Spis Treści


SZANSA NA TRAFIENIE

Z pewnością każdy z Was chciałby mieć zawsze jak największą szansę na trafienie. W takim wypadku dokładnie przeczytajcie tę część, aby poznać wszelkie aspekty, które mają na nią wpływ.

 • Najważniejszą rzeczą jest poziom naszej specjalizacji w danej broni w statystykach najemnika.
 • Drugą istotną sprawą jest dystans do naszego celu. Każda broń ma swój minimalny i maksymalny zasięg. Teraz aby mieć za pierwszym razem największą szansę na trafienie, musimy strzelać z tego minimalnego dystansu. Np. pistolety i strzelby mają najczęściej minimalny zasięg 1, w takim razie z takich broni należy strzelać tuż przy naszym przeciwniku, bez żadnych przerw. Z kolei SMG mają często minimalny zasięg 4, w takim wypadku należy strzelać będąc trzy kratki od celu, czwartą kratką jest sam cel. W dalszym dystansie (ale do maksymalnego), trzeba będzie zużyć trochę przycelowań, aby osiągnąć taką szansę jaką się ma od razu przy tym minimalnym dystansie do przeciwnika.
 • Za strzelanie w ten sam cel kilka razy dostajemy bonus. Pierwszy strzał jest bez bonusu, w drugim dostajemy 5%, w trzecim 10%, a w czwartym 15%, większego bonusu nie da się już uzyskać. W następnej turze, poprzednio uzyskane bonusy się nie kasują, jeśli mamy już 15%, to będziemy go mieli cały czas. Kasuje się on dopiero gdy zmienimy cel i do niego strzelimy.
 • Celność broni (parametr accuracy), im więcej tym lepiej.
 • Parametr Aim Gain, który jest stosowany w broniach, służy do zwiększonej szansy na trafienie za pomocą przycelowań. W grze możemy trzy razy przycelować. Im większy Aim Gain broni, tym coraz większą szansę na trafienie będziemy mieli z każdym przycelowaniem. Bardzo przydaje się to przy strzałach w głowę.
 • Będąc w pozycji pochylonej dostaniemy do 10% bonusu do szansy na trafienie.
 • Jeśli wróg jest za osłoną w pozycji stojącej, to nasza szansa na trafienie zmaleje nawet o 25%. Natomiast gdy wróg będzie w pozycji pochylonej za osłoną, to szansa na trafienie spadnie nawet o 50%.
 • Przy strzelaniu serią dochodzi jeszcze jeden czynnik, mianowicie odrzut broni (Recoil). Zostało to dokładnie wytłumaczone w tej publikacji.
 • Atrybut percepcji nie liczy sie bezpośrednio do szansy na trafienie. Jest ona częścią formuły na Aim Gain. Zostało to dokładnie wytłumaczone w tej publikacji.
 • Konsekwencje wynikające z ran postrzałowych mogą przyczynić się do zmniejszonej szansy na trafienie. Gdy doznamy efektu podwójnej wizji (Double Vision), nasze przycelowania ulegną obniżeniu. Z kolei gdy doznamy efektu złamanej ręki (Broken Hand), nasza szansa na trafienie ulegnie znacznemu pogorszeniu.
Spis Treści


KRYTYCZNE UDERZENIE

Jest ono najcenniejsze w grze, ponieważ niezależnie od tego jaką ma się osłonę, takie uderzenie zawsze powoduje obrażenia i to bardzo poważne. Na chwilę obecną ma ono siłę półtora razy większą niż standardowy damage danej broni. Dodatkowo broń i specjalna amunicja również zwiększy obrażenia krytycznego uderzenia. Z kolei Dexterity daje nam większą szansę na trefienie takim strzałem, maksymalnie +16% w przypadku gdy dexterity ustawimy na 110.

Na krytyczne uderzenie największy wpływ ma bonus dawany przez odzież (CRITICAL HIT BONUS). Szansa jest obliczana poprzez zsumowanie obu bonusów, z pancerza i hełmu, zarówno dla strzału w głowę, jak i w tułów. Dodatkowo do tej zsumowanej szansy trzeba doliczyć 15%, jeśli strzelamy w głowę, natomiast 5%, jeśli strzelamy w tułów.

Następnie należy obliczyć tzw. BaseChance, który jest oparty o następujący wzór:

[(Dexterity + Perception) x SkillModifier / 100]

SkillModifier zawsze wynosi 5. W takim razie zakładając, że nasza percepcja i zręczność wynoszą po 100, to wynik będzie następujący:

[(100 + 100) x 5 / 100] = 10%

Na koniec od całościowego wyniku trzeba odjąć tyle procent, ile przeciwnik posiada z obu swoich osłon (MalusFromEnemyGear), przeciwwagi dla krytycznego uderzenia, czyli Critical Hit Cover. My zakładamy, że strzelamy do całkowicie nieuzbrojonego przeciwnika, więc ostateczny wynik szansy na krytyczne trafienie będzie następujący:

[37% (pancerz) + 18% (hełm) + 15% (strzał w gł.) + 10% (BaseChance) - 0% (MalusFromEnemyGear)] = 80%

Tak więc jak sami widzicie, szansa na krytyczne uderzenie w głowę, na chwilę obecną może wynieść nawet w okolicach 80%. Strzelając w tułów i mając do dyspozycji te same ustawienia, było by to około 65%.
Spis Treści


PRZERWANIA

Możliwość przerwania przeciwnikowi tury, daje ogromne możliwości na przechylenie szali zwycięstwa na naszą stronę, dlatego jest to ważny czynnik w tej grze, którego nie powinno się zbytnio lekceważyć. W grze ta umiejętność została nazwana INTERRUPT i za nią odpowiedzilany jest REFLEX. Każde cztery punkty refleksu, dają jeden punkt do umiejętności przerwania. Dodatkowo punkty te wzrastają nam, poprzez noszenie odpowiedniej odzieży ochronnej oraz korzystanie z konkretnej broni.

W samej grze sytuacja z przerwaniami ma się następująco:

 • Przede wszystkim, musimy najpierw zobaczyć przeciwnika, aby móc mu przerwać turę.
 • Następnie na pierwszym miejscu oblicza się wartość, mnożąc punkty refleksu przez ilość punktów umiejętności przerwania. Do takiego wyniku dodaje się punkty, które daje nam nasza odzież oraz broń. Cały wynik tego równania jest podstawą do uzyskania przerwania. Załóżmy, że mamy refleks na poziomie 32, interrupt na 8, nasza odzież daje nam 15, a broń 10 punktów. Wtedy równanie wyglądało by następująco:

  [(32 x 8) + 15 + 10] = 281

 • Do takiego wyniku dodawane są również sytuacje, które zwiększają naszą szansę na przerwanie. Przede wszystkim im więcej nam zostało punktów akcji, tym większą szansę mamy na przerwanie. Im bliższa odległość pomiędzy nami, a przeciwnikiem, tym większą szansę mamy na przerwanie. Jeśli przeciwnik jest już widziany przez naszego najemnika i wpadnie na drugiego, to szansa na przerwanie temu drugiemu, również się zwiększa.
 • Na końcu liczy się fakt, w jakiej pozycji aktualnie jesteśmy. Pozycja pochylona sprzyja bardziej przerwaniu niż pozycja stojąca, no i oczywiście łatwiej jest przerwać przeciwnikowi, który biegnie, aniżeli idzie w pozycji pochylonej.

Wszystkie wyżej wymienione aspekty gry, zawsze są razem brane pod uwagę gdy dochodzi do sytuacji, w której mamy możliwość uzyskania przerwania. Jeśli nasz całościowy wynik tego wszystkiego będzie większy niż przeciwnika, to będziemy mieli przerwanie.
Spis Treści


KORZYSTANIE Z OSŁON

Wszystkie mapy w grze zostały tak wykonane, aby zawsze można się było schować pod jakimś drzewem, dużym kamieniem, murem lub innymi rodzajami ścian. Taka osłona, która będzie wyświetlona w postaci zielonej tarczy, da nam całkowitą osłonę, nie będziemy widoczni dla przeciwnika, jak i również my nie będziemy widzieć ich. Z kolei przy osłonie w postaci tarczy szaro żółtej będziemy widoczni dla wrogów, ale również i my będziemy widzieć ich. Jednak ta sytuacja daje nam przewagę w postaci utrudnionej szansy na trafienie nas przez wrogów. Różnica w szansie na trafienie w nas zza takiej osłony, a bez niej, może wynieść nawet do 25% gdy stoimy oraz do 50% gdy będziemy w pozycji pochylonej.

Co do pancerzy i hełmów, to od razu mówimy, że nie ma między lekkimi i ciężkimi osłonami żadnych ukrytych statystyk. Wszystkie osłony chronią tak samo w stosunku do wytrzymałości, którą posiadają ze swoich parametrów.
Spis Treści


KAMUFLAŻ

Kamuflaż w tej grze jest rozumiany tylko i wyłącznie jako sytuacja, w której przeciwnik będzie musiał podejść do nas znacznie bliżej, aby nas w ogóle zobaczyć i usłyszeć. Kamuflaż nie ma żadnego wpływu na np. utrudnioną szansę na trafienie w nas przez wrogów, czy zwiększenie naszej szansy na trafienie.

Za kamuflaż i powodowany przez nas hałas odpowiedzialny jest DEXTERITY. Im więcej tej umiejętności będziemy posiadać, tym bliżej będą musieli podejść do nas przeciwnicy, aby nas spostrzec oraz mniej hałasu będą powodować nasze czynności (z wyjątkiem strzelania z broni - na to kamuflaż nie ma wpływu). Każdy punkt zręczności daje jeden punkt do umiejętności STEALTH, czyli ogólnie rozumianego kamuflażu.

Do tego parametru doliczane są bonusy w postaci pozycji ciała. Będąc w pozycji pochylonej, utrudniamy przeciwnikowi wykrycie nas. Będąc za osłoną w postaci jakiegoś muru lub drzewa jeszcze bardziej utrudniamy wykrycie naszej obecności. Do tego wszystkiego możemy doliczyć kamuflaż wynikający z naszej odzieży, ale tylko wtedy gdy pasuje on do aktualnego otoczenia w mapie. Pora dnia również ma znacznie, w nocy jesteśmy bardziej nie widoczni, a w dzień o wiele łatwiej nas dostrzec.

Na koniec trzeba powiedzieć w jaki sposób wykrywać tak zakamuflowanych przeciwników. Podstawowym czynnikiem jest tutaj percepcja, im większy jej poziom posiadamy, tym z dalszej odległości spostrzeżemy przeciwnika. Do tego dochodzą bonusy wynikające z odzieży oraz pozycja ciała, stojąc widzimy o wiele dalej aniżeli będąc w pozycji pochylonej. Pora dnia też ma tutaj znaczenie. W nocy o wiele trudniej spostrzec wroga aniżeli za dnia.
Spis Treści


HAŁAS WYNIKAJĄCY Z PORUSZANIA

Każdy nasz ruch powoduje określony hałas. W samej grze jest on nam pokazywany w postaci pojawiających się okręgów pod naszymi najemnikami. Im większe te okręgi oraz im bliższe czerwieni, tym większy hałas powodujemy. Jeśli przeciwnicy nas usłyszą, to od razu sprawdzą miejsce takiego hałasu i jeśli nas napotkają to zaczną walkę. Jeśli jednak nas już tam nie będzie, to wrogowie zostaną w miejscu tego ostatniego hałasu.

Tak samo wygląda sprawa z hałasem wystrzałów broni. Powodują one największy poziom hałasu, z tym że ma to tutaj znaczenie, z jakiej broni strzelamy, np. pistolety są o wile cichsze od LKM. Jeśli strzelimy do jakiegoś wroga, to nie zdziwmy się, że zlecą się wszyscy z najbliższej okolicy, aby sprawdzić, co ten hałas wywołało. W grze możemy wyposażyć naszych najemników w specjalne wyciszone bronie. Takie bronie możemy zdobyć tylko poprzez ich ulepszenie, w warsztacie, poprzez tzw. crafting.

Bardzo duży hałas jest wtedy gdy biegniemy. Dodatkowo potęguje go fakt noszenia ciężkich pancerzy, im wyższy poziom danej ciężkiej osłony tym większy hałas powodujemy. Lekkie osłony też powodują zwiększony hałas, ale jest on o wiele mniejszy niż ten, który pochodzi od ciężkich. Idąc w pozycji pochylonej (crouching), nasz poziom hałasu zmniejsza się kilkukrotnie. Noszone osłony też mają znaczenie przy chodzie w tej pozycji.

Jeśli chodzi o umiejętności związane z hałasem, to za niego odpowiada Dexterity. Im większy poziom tej umiejętności posiadamy, tym mniejszy hałas powodujemy. Mając ten atrybut na poziomie 100 punktów, będziemy mogli podejść niezauważeni pod samego przeciwnika. Dodatkowo parametr ten jest odpowiedzialny za nasz kamuflaż. Im większy poziom dexterity posiadamy, tym bliżej muszą podejść przeciwnicy, aby nas zobaczyć.

Jest jeszcze jeden aspekt związany z hałasem, który został wdrożony do gry. Mianowicie rozprzestrzenianie się hałasu jest bardzo utrudnione w pomieszczeniach zamkniętych lub miejscach okrytych wysokimi skałami lub ścianami. Strzelając w takim pomieszczeniu, bardzo możliwe, że przeciwnicy stojący tuż za ścianą nie usłyszą nas i nie będą próbowali się do nas dostać.
Spis Treści


KONSEKWENCJE RAN POSTRZAŁOWYCH

W grze nazywane one są STATUS EFFECTS. W starciach pomiędzy graczami mają nieraz ogromne znaczenie. Można tak "sponiewierać" przeciwnika, że przez kilka tur nie będzie się w stanie nawet ruszyć, a co dopiero mówić o wykonaniu strzału.

Jeden z takich efektów zawsze otrzyma nasz najemnik, jeśli zostanie trafiony krytycznym uderzeniem, no chyba że ma on na tyle dużo zdrowia popartego atrybutem ENDURANCE, że uda mu się wytrzymać taki strzał. Atrybut ten zwiększa naszą szansę na odporność na tego typu efekty. Poza tym, im mniej mamy punktów zdrowia tym bardziej jesteśmy narażeni na te najgorsze konsekwencje.

Oczywiście na konsekwencje są odpowiednie lekarstwa, które je natychmiast leczą, ale niestety na niektóre status effects nie ma lekarstwa i jedyne co można zrobić, to odczekać odpowiednia ilość tur. Medykamenty są płatnymi przedmiotami w grze, ale bez większego problemu można je zdobyć wykonując poszczególne misje. Wielokrotnie rzeczy upuszczane przez pokonanych przeciwników zawierają właśnie te lekarstwa.

CHARAKTERYSTYKA KONSEKWENCJI
WYNIKAJĄCYCH Z RAN POSTRZAŁOWYCH

Status Skutek Opis Czas trwania
(w turach)
Lekarstwo
Double Vision 0% aimgain You are not able to aim any more. 3 Aspirin
Eye drops
Broken Hand Broken Hand A busted hand reduces of hitting a target 13 Brak
Wounded -25% accuracy Slightly reduces the chance of hitting a target 3 Aspirin
Pills
Flesh Wound Flesh Wound Reduces the amount of action points 9 Doctor's Bag
Shocked Shocked The trauma reduces the amount of action points 4 Doctor's Bag
Aspirin
Slowed -6 AP Reduces the amount of action points 3 Aspirin
Dextrose
Agony Agony Being in agony heavily reduces the amount of action points 3 Brak
Mortally Injured Śmierć A near death experience can only be treated outside the battlefield permanentny Wyjście z misjiSpis Treści


CRAFTING

Ulepszać przedmioty możemy w warsztacie. Jakie one będą, to zależy tylko od naszego aktualnego poziomu reputacji. To on decyduje o odblokowaniu kolejnych nowych craftów. Natomiast szansa powodzenia craftingu już zależy tylko i wyłącznie od poziomu i rodzaju wykupionych ulepszeń samego warsztatu.

Przy maksymalnym udoskonaleniu naszego warsztatu, crafting z użyciem najlepszych przedmiotów będzie zaopatrzony szansą na poziomie około 82%. Jest to praktycznie gotowy sukces, lecz gdy nie będziemy mieli wielu przedmiotów do danego craftingu, zalecamy, aby korzystać z opcji Insurance, dzięki której dodatki użyte przy ulepszaniu, nie zostaną stracone (z wyjątkiem craftkitów, tego insurance nie obejmuje). Każdy crafting pobiera też odpowiednia ilość gotówki, więc zawsze miejcie jej bardzo dużo, gdy decydujecie się na craft. Nigdy nie wiadomo, za którym razem nam się uda.
Spis Treści


KOSZT SLOTÓW NA NAJEMNIKÓW

Jeśli nie wiecie na co wydać złote sztabki, to wydajcie je na dodatkowe sloty na Waszych najemników. Jest to najbardziej opłacalna inwestycja. Prędzej czy później będą Wam najbardziej potrzebne. Pierwsze trzy sloty otrzymacie za darmo, wystarczy osiągnąć odpowiedni poziom reputacji, a same się odblokują. Za każdy następny trzeba już niestety zapłacić i można to zrobić tylko za pomocą złotych sztabek. Dokładne ceny podajemy poniżej.

CENY ZA DODATKOWE SLOTY DLA NAJEMNIKÓW

Numer Slotu Cena
Pierwszy Darmowy
Drugi Darmowy
Trzeci Darmowy
Czwarty Darmowy
Piąty 15
Szósty 15
Siódmy 15
Każdy następny 15Spis Treści


KLAWISZOLOGIA

W każdej chwili możecie w opcjach gry kliknąć na zakładkę SHORTCUTS i wyskoczy Wam pełna informacja na temat wszystkich możliwych do użycia skrótów klawiaturowych w grze.

Autor: Starchris, 10 komentarzy · 22102 czytań
Komentarze (10)
 • Avatar użytkownikaDARKOSAN

  CZY SZTABKI ZŁOTA MOŻNA ZAKUPIĆ ZA PLN. CZY TYLKO ZA EURO

 • Avatar użytkownikaStarchris

  Można kupić za PLN, ale musisz je najpierw wpłacić na swoje konto PAY PAL. Powiedzmy 300 złotych sztabek kupisz za około 42 zł, więc tyle przelej na PAYPALA i za pomocą tego konta dokonaj kupna złotych sztabek.

 • Avatar użytkownikaDARKOSAN

  DZIĘKI ZA INFO

 • Avatar użytkownikavladimir

  czy ktos wie jak uzyc medkit-a szukalem juz chyba wszedzie i dalej nie wiem

 • Avatar użytkownikaStarchris

  Po prostu klikasz na którykolwiek z medykamentów, ale klikasz na ten, który masz na pasku, obok (po prawej) dużego obrazka broni, na samym dole ekranu.

 • Avatar użytkownikaGnomusPL

  A ja mam zapewne proste pytanie, ale nie udało mi się znaleźć opcji do zmiany sposobu chodu postaci/przyklękania. W jednej z wersji wcześniejszych chyba wystarczyło najechać kursorem na postać i była jakaś opcja zmiany - jak to działa obecnie?

 • Avatar użytkownikaStarchris

  Teraz to jest pod prawym klawiszem myszy. Należy kliknąć na najemniku PKM lub gdzieś na drodze i pojawią się opcje zmiany pozycji.

 • Avatar użytkownikaGnomusPL

  Dzięki Starchris za odpowiedź - kilka (ale zaledwie kilka) godzin przed Tobą o tym samym poinformował mnie Gus Tarballs w samej grze. Ale dzięki wielkie za odpowiedź.

 • Avatar użytkownikaSlayer

  Czy jest możliwość przesłania dolarów z jednego konta do drugiego?

 • Avatar użytkownikaStarchris

  Nie ma możliwości ani przesyłania dolarów a ni złota na inne konto. Było by to prosta droga do nadużyć.
Nick: