Jak stworzyć modyfikację? » Poradnik modera - Dodawanie polskich liter

Dodawanie polskich liter
Artykuł z serii Jak stworzyć modyfikację?

Dla JA2 i JA2: Unfinished Business

Polskie znaki to odwieczna zmora polskich moderów tworzących spolszczenia do gier, zachodni producenci nie dodają do czcionki gry polskich znaków, mimo iż niemieckie już są zawsze, ale to dla nas dobrze, bowiem możemy wtedy podmienić znaki, wstawiając polski znaczek na jakiś niemiecki, który i tak nie jest w grze używany. Polskie znaki były szczególnie zmorą moderów Jagged Alliance 2, padało mnóstwo pytań, lecz nikt nie znał odpowiedzi, nawet niegdyś tworzone spolszczenie do JA2: Wildfire ich nie miało. Dopiero w 2005 roku członek grupy Iron Squad - Fyfek, znalazł sposób, który do dziś jest wykorzystywany przez moderów, a o nim właśnie mowa w tym poradniku.

Dla początkujących moderów może się to wydawać dość skomplikowane, lecz w rzeczywistości jest banalnie proste, gorzej by było gdybyście sami musieli tworzyć polską czcionkę, lecz to Iron Squad już wykonał na potrzeby swojego pierwszego projektu.


Polską czcionkę można pobrać w dziale download naszego serwisu, w archiwum znajduje się czcionka do JA2 i JA2UB. Plik należy rozpakować do katalogu Data (np. C:/JA2/Data).

Polskich znaków nie stawiamy za pomocą standardowych kombinacji klawiszy (np. ALT+A). Lecz za pomocą niemieckich odpowiedników, które musimy wkleić aby uzyskać pożądany znak (będzie widoczny dopiero w grze), poniżej znajduje się lista ich odpowiedników:

Jagged Alliance 2 Unfinished Bussines
PL Odpowiednik HEX Odpowiednik HEX
ą ä E4 ą E4
ę ë EB ę EB
Ć Ç C7 Ć C7
ć ç E7 ć E7
Ł Ë CB Ł CB
ł Ä C4 Ä C4
ń Ü DC ń DC
ó ó F3 ó F3
Ś É C9 Ś C9
ś é E9 ś E9
Ż Á C1 Ü C1
ż á E1 ä E1
Ź Ú DA Ź DA
ź ú FA ź FA

W pierwszej rubryce znajdują się nasze polskie znaki diaktryczne. W drugiej umieszczone są ich odpowiedniki, które należy wkleić aby otrzymać odpowiedni znak polski. Za to w trzeciej rubryce mamy szesnastkowy kod hexa, który musimy wpisać w HEX Edytorze podczas edycji pliku EXE aby uzyskać pożądany znak (w HEX Edytorze nie można wklejać znaków).
W wypadku JA2: Unfinished Business poprawnie działają wszystkie polskie znaki poza ł, ż oraz Ż. Całą resztę możemy natomiast wstawiać normalnie.

Autor: Len, Brak komentarzy · 11205 czytań
Komentarze (0)Nick: