JA 3: DZIENNIK DEWELOPERA #11 - UZBROJENIE

Jagged Alliance 3 - THQ Nordic

Ponieważ premiera Jagged Alliance 3 zbliża się powoli wielkimi krokami, to z tej okazji programiści ze studia Haemimont Games postanowili podzielić się nieco informacjami o arsenale jaki mają do zaoferowania graczom. Najnowszy rozdział pamiętnika dewelopera opowie o broni, jej różnorodności, możliwych modyfikacjach i typach amunicji.

Broń zawsze pełniła bardzo ważną rolę w całej serii Jagged Alliance. W czasie gdy inne gry z tego gatunku wykorzystywały abstrakcje wysokiego poziomu, to w tym przypadku Jagged Alliance miało na celu wierne i rzeczywiste odwzorowanie broni w taktycznej grze turowej, wprowadzając do niej takie elementy jak strzelanie selektywne, różne rodzaje amunicji, penetracja pocisku i efektywny zasięg.

1. RODZAJE BRONI W JA3 - w grze będzie dostępnych aż 7 różnych rodzajów broni dystansowej. Bronie te posiadają swoje własne cechy, skuteczne zasięgi i specjalne ataki. Wymieńmy je w punktach i później krótko je scharakteryzujmy:

 • pistolety;
 • pistolety maszynowe;
 • karabiny maszynowe;
 • karabiny snajperskie;
 • karabiny szturmowe;
 • strzelby;
 • broń ciężka
 • Pierwszy rodzaj broni stanowią pistolety. Są bardzo celną i skuteczną bronią jeśli znajdujemy się w bliskiej odległości od celu. Pozwalają też na tzw. "Mobile Shot". Dzięki temu trybowi możemy przenieść się w nowe miejsce i strzelić w kierunku wroga, który znajduje się w bliższej odległości. Sprawia to, że pistolety sprawdzają się nawet w późniejszej fazie gry i przydają się do dynamiczniejszych i agresywniejszych konfiguracji.

  Drugim rodzajem broni zaraz obok pistoletów są pistolety maszynowe. Łączą się one z niższą penetracją pancerza i wysoką mobilnością pistoletów z możliwością strzelania seriami i ogniem automatycznym, a także ze specjalnym atakiem "Biegnij i Strzelaj". Atak ten pozwala na strzelanie w ruchu skutkując jednocześnie znaczną utratą celności.

  Karabiny maszynowe zwykle wyróżniają się w walce jeśli wcześniej zaplanowaliśmy bardziej spektakularną akcję. Z reguły są one nieporęczne, co oznacza, że nie pozwalają na swobodne poruszanie się już na początku tury, są również mniej celne podczas strzelania z tzw. biodra, ale mogą już zdominować obszar, gdy są ustawione w sposób, by zagrozić atakami przerywającymi.

  Karabiny snajperskie ze względu na swoją skuteczność posiadają oczywiście długi zasięg, ale i w większości przypadków niską szybkostrzelność. Niektóre z tych karabinów nadają się do szybkich strzałów, których karabiny powtarzalne nie są w stanie zrobić.

  Karabiny szturmowe są broniami bardzo wszechstronnymi i pozwalają na ich modyfikowanie w celu dopasowania do wielu czynników.

  Strzelby łączą zwykły atak z bliskim obszarem zadając niskie obrażenia, co pokazuje rozrzut śrutu. Celny strzał zada przeciwnikowi największe obrażenia, ale nawet ten niecelny lekko zrani postaci stojące dość blisko.

  Broń ciężka to nic innego jak granatniki dalekiego zasięgu i miotacze granatów pozwalające używać amunicji 40 mm.

  2. WYBÓR KONKRETNEGO RODZAJU BRONI - przy wyborze broni, która ostatecznie trafiła do gry, brano pod uwagę kilka czynników.

 • Akcja gry - fabuła Jagged Alliance 3 została osadzona w kraju, który posiada kolonialną przeszłość i w którym pozostały fortyfikacje z czasów II wojny światowej. Mając w posiadaniu starą niemiecką broń taką jak np. karabin Mauser Gewher 98, MP40 czy MG42 i używanie jej przez lokalnych bojowników miało wówczas sens. Strefy wojenne, zwłaszcza te w których znajdują się zasoby powodujące konflikty, takie jak ropa naftowa czy diamenty przyciągają różnego rodzaju broń, którą można sprzedać na szarym lub czarnym rynku.
 • Czas - początek XXI wieku jest to bardzo interesujący okres, ponieważ większość bardziej kultowej broni jest szeroko rozpowszechniona. Zimna wojna bowiem już dawno się skończyła a tony karabinków AK47 sprzedawane są na całym świecie.
 • Wpływ na rozgrywkę - różnorodność rozgrywki w tym momencie jest bardzo kluczowa. Projektanci potrzebowali broni, która otwiera możliwości dla różnych stylów gry. Gracze powinni mieć bowiem możliwość walki z bliska i na duże odległości tak samo w ciągu dnia jak i w nocy.
 • 3. AMUNICJA - amunicja którą używamy będzie miała ogromne znaczenie na polu walki. Każdy rodzaj broni wymaga konkretnego naboju, a istnieją różne rodzaje, które możemy użyć. Zarządzanie nią będzie czymś, co trzeba wziąć pod uwagę podczas rozgrywania kampanii, bo jeśli tego nie zrobimy nasza broń stanie się bezużyteczna.

  4. MODYFIKACJA BRONI - podstawowym surowcem, którego będziemy używali do modyfikacji broni są części. Otrzymamy je główne z różnych obiektów porozrzucanych w świecie gry, które najemnicy posiadający wyższe umiejętności mechaniki znajdują i wchodzą z nimi w interakcję, a także mogą łączyć ze sobą przedmioty, które posiadamy już w ekwipunku. Pozwala to na wykonaniu wielu wczesnych modyfikacji i dodatków, tj. prowizoryczne tłumiki, magazynki czy latarki. Do bardziej zaawansowanych modyfikacji, tj. profesjonalne tłumiki, latarki, wskaźniki laserowe, lunety będziemy potrzebowali rzadszych komponentów.

  Różne bronie mogą mieć różnorodne poziomy dostosowywania, ale ogólnie modyfikować możemy praktycznie każdy element broni. Począwszy od luf, kolb i magazynków i dołączać poszczególne elementy w postaci dwójnogów, latarek, lunet lub podwieszanych granatników.

  5. COLT COMMANDO (CAR-15) - Colt Commando jest dość lekkim karabinem szturmowym, który pozwala na szybką reakcję. Dodajmy do niego jednak kilka elementów:

 • Celownik optyczny - pozwala lepiej widzieć cel w trybie Overwatch.
 • Lekka kolba - aby nie przeszkadzała i pozwalała mierzyć w cel, ale odbywa się to kosztem trafienia (maksymalna suma ataków zwiększona o +1).
 • Wzmacniacz odrzutu - ponieważ przełączyliśmy broń w tryb strzelania seryjnego (burst) dołączmy do naszej broni tzw. wzmacniacz odrzutu, który pomaga oddawać więcej strzałów w każdej oddanej serii.
 • Powiększony magazynek - wystrzały z broni powodują szybsze wyczerpywanie się amunicji dla tego warto wyposażyć się w ergonomiczny rozszerzony magazynek.
 • 6. KARABIN SNAJPERSKI HK PSG1 - jak sama nazwa wskazuje, jest PSG1 precyzyjnym karabinem snajperskim, ale spróbujmy zbudować go z myślą o niezawodnym i szybkim celowaniu, aby można było precyzyjnie trafiać w nieosłonięte części ciała wrogów.

 • Dwójnóg - zapewnia premię do celności, gdy przyjmiemy postawę leżącą.
 • Ciężka kolba - dodaje umiarkowaną premię do celności dla ataków o poziomie celowania powyżej 3.
 • Amunicja typu Hollow Point (HP) - w tym przypadku problemem znowu będzie pancerz, ale znowu będzie szansa na to aby skierować ogień na odkryte części ciała przeciwnika.
 • Tłumik - wytłumi hałas powstający przy wystrzale i da umiarkowaną szansę na trafienie krytyczne przy kolejnych strzałąch w ten sam cel.
 • 7. WYGLĄD I STYL - estetyka i wygląd broni był ważny, nawet w Jagged Alliance 2, ale jak wiadomo zmieniają się czasy i oczekiwania, a obecnie jeszcze ważniejsze jest pokazanie broni, której będą używać najemnicy, z bliska i szczegółowo. Dlatego Jagged Alliance 3 nie tylko musi mieć interesującą mechanikę strzelania, ale także powinien umieć pokazać jej wierne odwzorowanie zgodne z rzeczywistością. Oprócz tego każdy model broni możemy zobaczyć w rękach najemników ze wszystkimi dokonanymi wcześniej modyfikacjami, ale jest on także pokazany z bliska w menu modyfikacji broni.

  Źródłowy dziennik dewelopera JA3 - dyskusja na forum Jagged Alliance 3 - galeria screenów Jagged Alliance 3 - oficjalna strona Jagged Alliance 3 - oficjalne forum Strona gry na platformie Steam Strona gry na platformie GOG.com Oficjalna strona THQ Nordic Oficjalna strona Haemimont Games

  Komentarze (0)  Nick: