Jak stworzyć modyfikację? » Poradnik modera - Obsługa programu UNSLF

Obsługa programu UNSLF
Artykuł z serii Jak stworzyć modyfikację?

Dla JA2 i wszystkich oficjalnych rozszerzeń

UNSLF to bardzo stary, a właściwie jeden z pierwszych programów służących do wypakowywania plików z rozszerzeniem SLF, znajdujących się w katalogu Data gry Jagged Alliance 2. Ale pomimo wieku program wciąż jest używany, gdyż SLF-Explorer, który posiada najwięcej funkcji ma zdolność to odmawiania wypakowania niektórych plików takich jak TileSets.slf. Wtedy właśnie do akcji wkracza UNSLF, ale jak go obsługiwać? To częste pytanie zadawane przez moderów, a poniżej znajdziecie pytanie na to odwieczne pytanie.


Zacznijmy od samego pobrania programu, można go znaleźć w naszym dziale Download.
Cały program to tylko jeden plik z rozszerzeniem EXE o bardzo małym rozmiarze. Umieszczamy go w katalogu Data znajdującego się w głównym katalogu gry (np. C:/JA2/Data). Następnie tworzymy nowy plik tekstowy (nazwa dowolna) w którym wpisujemy parametr:

unslf.exe NazwaPliku.slf *

Gdzie w NazwaPliku.slf wpisujemy nazwę pliku SLF (zachowując wielkości znaków), który chcemy wypakować.
Całość zapisujemy i zmieniamy rozszerzenie pliku z TXT na BAT. Teraz wystarczy, że uruchomimy wcześniej utworzony plik (ten w rozszerzeniu BAT), a wszystko wypakuje się bez problemów.

Jeśli chcemy wypakować inny plik SLF naciskamy prawym przyciskiem myszy (PPM) na pliku BAT (który wcześniej utworzyliśmy) wybierając opcję Edytuj i zmieniamy nazwę pliku SLF. Czasami w programie może wyskoczyć komunikat "NazwaPliku.EDT already exist. Overwrite? (y/n)". Oznacza to po prostu, że taki plik już istnieje i program pyta czy go nadpisać.

I to wszystko, jak widzicie obsługa programu jest prosta, a jednak często są z nim problemy. Mam nadzieję, że ten poradnik pomoże początkującym moderom :)

Autor: Len, 3 komentarze · 8963 czytań
Komentarze (3)
 • Avatar użytkownikaStarchris

  Bardzo fajny i stabilny program. Przynajmniej ten program się nie zacina gdy musi wypakować większą ilość plików tak jak to niestety zdarza się SLFExplore'owi (i to często) i przede wszystkim "nie marudzi", że czegoś nie może zrobić.

  "unslf.exe NazwaPliku.slf *" przy tej komendzie (przy dużych plikach takich jak np. Tilesets.slf) mi się wypakowywuje tylko połowa z plików które chciałbym mieć. Ja wpisuje komendę "unslf.exe NazwaPliku.slf *.*" i wtedy zawsze mam wszystkie pliki wypakowywane.

 • Avatar użytkownikaGóral

  A jak zmienić rozszerzenie z txt na bat???

 • Avatar użytkownikaStarchris

  Tak samo jak zmieniasz nazwę plikowi, tylko nie zmieniaj nazwy, tylko rozszerzenie. Ewentualnie gdybyś nie widział rozszerzenia.

  W systemach Windows domyślnie jest ustawiona opcja, która ukrywa rozszerzenia znanych typów plików. Opcja ta znajduje się w panelu sterowania w aplikacji „Opcje folderów”. Po uruchomieniu tej aplikacji wyskoczy okno, w którym u samej góry będziemy mieli trzy zakładki: „Ogólne”, „Widok” oraz „Wyszukiwanie”. Z pośród nich wybieramy zakładkę „Widok”. Wśród opcji, które pojawią się na dole trzeba znaleźć opcję o nazwie „Ukryj rozszerzenia znanych typów plików” i odznaczamy tę opcję a potem klikamy na „Zastosuj” i „OK”.
Nick: