Inne » II urodziny Jagged Alliance Center! - Podsumowanie


Podsumowanie dwuletniej działalności


Dokładnie dwa lata temu narodziła się nowa strona poświęcona serii Jagged Alliance. Nikt nie wróżył jej sukcesu, nikt nie wierzył, że przetrwa dłużej niż 2 miesiące. Splot nieszczęśliwych wydarzeń chciał, że do redakcji dołączyły 3 osoby, które wcześniej były częścią redakcji konkurencyjnej strony. Ich doświadczenie oraz pracowitość sprawiły, że JACenter w bardzo krótkim czasie zyskało uznanie w oczach fanów serii. Po części dzięki świetnemu wyglądowi, który stał się naszym znakiem rozpoznawczym.

"Tak naprawdę, wcale nie chciałem tworzyć centrum Jaggedowego, po prostu chciałem sprawdzić czy potrafię wykonać jakąś stronę a akurat padło na taką tematykę. Całkowicie nie przewidywałem zaś, iż historia może się tak potoczyć – nie brałem nawet pod uwagę tego, iż będę mógł świętować drugie urodziny serwisu." /LukasAMD

"Świetnemu nie znaczy dopracowanemu - tak naprawdę, pierwszy wygląd strony powstał w parę godzin. Przerzuciłem swoją wizję strony do Photoshopa, nie pytając o zdanie nawet Lukasa - jednak jak widać, trafiłem w dziesiątkę :)" /Moteel

Strona od początku na tle konkurencji odznaczała się bardzo dużym zaangażowaniem. Wszelkie newsy pojawiały się niemalże natychmiast i to bez wyjątków. Do tego dochodziły różnego rodzaju wywiady, które na łamach naszej strony pojawiały się w polskiej wersji językowej jeszcze za dnia publikacji oryginału. Bardzo dużym sukcesem cieszyły się także nasze autorskie wywiady z dobrze znanymi twórcami modyfikacji, a w szczególności jeden, przeprowadzony z Maxem Tuminem - szefem projektu Jagged Alliance 3D.

"Przyznać muszę, że w pierwszych dwóch miesiącach działalności miałem wrażenie, że artykuły piszę sam dla siebie. Jednak wiedziałem, że wkrótce przyniosą one ze sobą wiele korzyści. Tak też się stało, a tłumaczenie wywiadów było strasznie męczące - ale opłacało się :)" /Len

Jednym z priorytetów redakcji było wsparcie polskich projektów. Nawiązanie współpracy z grupą Iron Squad przyniosło wiele obopólnych korzyści dzięki którym grupa rozpoczęła prace nad wieloma projektami i urosła do takich rozmiarów jakie trudno było sobie wyobrazić chyba nawet im samym. Szczególnie ważnym wydarzeniem była premiera polskiej wersji JA2: Vietnam SOG '69, która odbyła się na naszym Czacie oraz zapowiedź modyfikacji JA2: Last Stand, której towarzyszyło opublikowanie krótkiego filmiku, który w ciągu zaledwie kilku dni poważnie nadwyrężył nasz serwer. Po części dzięki nam narodziła się grupa JA Zone wraz z projektem modyfikacji JA2: Nowa Kaledonia. Niestety, wciąż trwają nad nią prace ale mamy nadzieję, że za rok będziemy mogli szerzej rozpisać się o niej.

"Trzeba przyznać, że JAC od dawna stanowiło ostoję dla wszelakich projektów związanych z Jaggedem... Oprócz materiałów na temat gier z serii przygotowywanych w pocie czoła przez redakcję, właśnie stąd zaczerpnąć było można najświeższych wiadomości o projektach moderów. A później stało się tak, że forum strony kwitlo dzięki moderom, a jednocześnie zapewniało im wsparcie w postaci pomysłów użytkowników. Miło się na to patrzyło :)" /Snick

JACenter jako fanowska strona poświęcona serii Jagged Alliance, która od lat nie mogła doczekać się kontynuacji skazana była co najmniej na umiarkowany sukces. A jednak, żadna inna strona tej serii nie rozwinęła się tak szybko. Drugi rok działalności to pasmo nieustannych sukcesów. Do nich, z całą pewnością zaliczyć można wywiad przeprowadzony z szefem projektu Jagged Alliance 3 (jako pierwsi w Polsce) o którym rozpisywało się wiele polskich i zagranicznych serwisów a także nawiązanie współpracy z wieloma komercyjnymi serwisami poświęconymi tematyce gier komputerowym takimi jak Gry.Gery.pl, Gram.pl czy Gry-Online. Na dzień dzisiejszy możemy również poszczycić się współpracą z samymi twórcami Jagged Alliance 3 czy też firmą TopWare Poland zajmującą się obecnie lokalizacją gry Hired Guns: The Jagged Edge znanej wcześniej pod tytułem JA3D. Dzięki temu jesteśmy zawsze na bieżąco z wszelkimi informacjami, również tymi których ujawnić Wam nie możemy :)

Jednak najważniejszym sukcesem naszej strony jest przyznanie tytułu "oficjalnej polskiej strony serii". Od 11 lutego 2008r. bez żadnych skrupułów możemy nazywać się serwisem. Choć przez naszą redakcję przewinęło się już kilka osób - trzon pozostaje niezmieniony, co jest kolejną cechą wyróżniającą nas na tle konkurencji zarówno polskiej jak i zagranicznej.

"Dobrze pamiętam te trudne początki, kiedy to JAC było małym berbeciem z malutką bazą artykułów, ale za to z wielkim potencjałem i ambicjami. Wydaje mi się że w owym czasie wierzyło w nas naprawdę niewielu. Wystarczyły dwa lata, ciężka praca "ojców założycieli", wielka popularność wśród jaggedowej sceny i... proszę bardzo. Współpraca z liczącymi się serwisami i status Oficjalnej strony serii to należyte ukoronowanie naszych wysiłków." /Rafadan

Strona nie mogła by istnieć gdyby nie forum, które również rozwinęło się w rekordowo szybkim tempie. Do tej pory nasi użytkownicy napisali ponad 17 tys. postów, czyli tyle ile u naszej konkurencji w ciągu niemalże 4 lat. A skoro już doszliśmy do momentu porównywania się z konkurencją to warto wspomnieć o newsach - w ciągu 2 lat napisaliśmy ich więcej niż nasza konkurencja w ciągu 5,5 roku!

Dodatkowo nasze podstrony w postaci mapy Arulco czy też Muzeum JA powodują, że nie można się nudzić. Za to dzięki ogromnemu i przejrzystemu działowi Download możecie mieć pewność, że znajdziecie u nas wszystko co z serią Jagged Alliance związane. Przez te 2 lata udowodniliśmy jak wiele można osiągnąć wspólnym wysiłkiem. To jednak nie oznacza, że lepiej być nie może - nasze statystyki nieustannie rosną, coraz więcej fanów odwiedza naszą stronę a w ostatnich dniach nawet padły rekordy oglądalności! Na obecną chwilę nie możemy Wam zdradzić naszych planów na najbliższą przyszłość ale możecie być pewni - będzie ostro! ;)
Autor: Redakcja JACenter.pl, 15 komentarzy · 11152 czytań
Komentarze (15)
 • Avatar użytkownikaPopers

  Brawo, tak trzymać.

 • Avatar użytkownikaLen

  Ciekaw jestem co my teraz zrobimy za rok :) No ale mamy cały rok na myślenie :D

 • Avatar użytkownikaFace

  "Och" i "Ach", tyle iż przez te dwa lata nie zmieniliście się w ogóle. Cały czas jest dla Was wyznacznikiem - pobicie konkurencji.

  "Bo mamy więcej newsów", "Bo mamy więcej artykułów", "Bo mamy mapę i muzeum"
  I tylko newsy jako tako wyglądają (pewnie dlatego iż są na stronie głównej). Czytałem te artykuły, oglądałem mapę i czytałem opisy i zaprawdę powiadam, że wielokrotnie znaleźć w nich można subiektywizm i narzucanie "co jest lepsze" oraz pełno błędów i niedopatrzeń. Zupełnie jak na serebii.net - artykułów multum, sława i bogactwo, tylko ów liczby porównywalne są z zawartością błędów, wszechobecnych.

  Dobra rada - następne dwa lata poświęćcie na poprawki i zaprzestanie "gonienia" konkurencji, której nie ma. LA już dawno wypadło z obiegu i wcale się nie pcha na pierwsze strony.

  PS.
  "(...)Po części dzięki świetnemu wyglądowi, który stał się naszym znakiem rozpoznawczym."
  - nice joke. Logo, nagłówki czy styl forum, są tak subiektywnie świetne, jak zdarte buty w rzece :/.

 • Avatar użytkownikalukasamd

  Może, zauważ jednak, iż twoja opinia również jest bardzo obiektywna, poza tym nikt nie zarzucał na forum nam że np. wygląd jest zły. Poza tym, czy wyobrażasz sobie np. obiektywną recenzję jakiejś gry? No chyba nie jest to za bardzo możliwe, fakt są arty które na pewno pójdą do poprawy (np. opisy postaci).

  Skoro uważasz, że możemy dużo poprawić, zarejestruj się i napisz o tym, sami się nie dowiemy co według Was jest złe :)

  Co do porównywania się względem konkurencji, moim zdaniem nie jest to nic a nic złego, jestem dumny że udało nam się zrobić tak wiele w tak względnie krótkim czasie.

 • Avatar użytkownikaLen

  @Face: Nie gonimy żadnej konkurencji bo już dawno temu ją przegoniliśmy. Zresztą, sam stwierdziłeś, że LA już wypadło z obiegu.

  Co do artykułów to zgodzę się z Tobą, że wiele z nich jest zbyt subiektywnych ale nie przesadzałbym z tym tak bardzo. Zajmowanie się taką bazą artykułów wymaga dużych nakładów pracy a warto pamiętać, że w obecnej chwili w redakcji są zaledwie 3 osoby. Chętnych do pomocy jak zawsze brakuje ale do tego jesteśmy przyzwyczajeni.

 • Avatar użytkownikaFace

  "(...)Zajmowanie się taką bazą artykułów wymaga dużych nakładów pracy"

  Hę? Chyba coś źle odszyfrowałem. Mon ami, Ty nie widziałeś dużej ilości artykułów - zresztą dziwne porównanie. Artykuły są długie i wyczerpujące, a nie 10 zdań i dwa zdjęcia :/.

  "Może, zauważ jednak, iż twoja opinia również jest bardzo obiektywna,"

  Oczywiście, że jest bo jestem obserwatorem i nie prowadzę kampanii dla nikogo.

  "(...)poza tym nikt nie zarzucał na forum nam że np. wygląd jest zły"

  A Stalinowi nikt nie zarzucał, że Katyń jest nierozsądnym planem, który uderzy w przyszłości ze zdwojoną siłą :/.
  No przepraszam, ale to iż nie znalazł się żaden Krzysio z "Wawy" i nie napisał na forum, że coś tam jest źle nie oznacza, że możecie obwołać coś "świetnym".

  "Poza tym, czy wyobrażasz sobie np. obiektywną recenzję jakiejś gry?"

  - oczywiście!, takowa zostałaby wydana przez użytkownika takowej gry, przez gracza, natomiast subiektywną opinią dysponowałby dystrybutor i twórcy - proste.

  "(...)fakt są arty które na pewno pójdą do poprawy (np. opisy postaci)."

  - brawo! - bo te opisy, to wierzchołek góry lodowej. Pełne bzdur i opisane "po kolesiowsku", jak Steroid do Steroida ;/.

  "Skoro uważasz, że możemy dużo poprawić, zarejestruj się i napisz o tym, sami się nie dowiemy co według Was jest złe :)"

  - przecież piszę, co według mnie jest źle ;/..
  A konto mam, na forum. Tam o tym pisać nie będę, bo ja nie chcę porozmawiać o "swoich problemach" tylko szybko i składnie zwrócić uwagę na to, co MNIE frapuje, proste.

  "Zresztą, sam stwierdziłeś, że LA już wypadło z obiegu."
  - oczywiście!, więc po co ciągłe dopiski: "my mamy, oni nie"?

  "Co do artykułów to zgodzę się z Tobą, że wiele z nich jest zbyt subiektywnych ale nie przesadzałbym z tym tak bardzo."

  - moja "przesada" opiera się na cytatach, bezpośrednich cytatach z tego co gdzieniegdzie tutaj pisze :/.

  "Chętnych do pomocy jak zawsze brakuje ale do tego jesteśmy przyzwyczajeni."

  - Rozumiem ten "ból" ale tak jest zawsze - wszyscy coś chcą, tylko zerowym kosztem własnym. Co do mnie: ja już swoje zrobiłem, może krótko, to trwało ale zawsze.

 • Avatar użytkownikalukasamd

  "Hę? Chyba coś źle odszyfrowałem. Mon ami, Ty nie widziałeś dużej ilości artykułów - zresztą dziwne porównanie. Artykuły są długie i wyczerpujące, a nie 10 zdań i dwa zdjęcia :/."

  Z tym się całkowicie nie zgodzę, na stronie występują arty zarówno krótkie jak i naprawdę długie, a trzeba pogodzić czas prowadzenie strony z innymi sprawami np. szkołą, jak znajdziesz sposób aby doba miała z 35 godzin to daj znać.

  "No przepraszam, ale to iż nie znalazł się żaden Krzysio z "Wawy" i nie napisał na forum, że coś tam jest źle nie oznacza, że możecie obwołać coś "świetnym"."

  W takim razie jak mamy to potraktować? Skoro nie ma opinii negatywny to najprawdopodobniej ludziom wszystko pasuje.

  "A konto mam, na forum. Tam o tym pisać nie będę, bo ja nie chcę porozmawiać o "swoich problemach" tylko szybko i składnie zwrócić uwagę na to, co MNIE frapuje, proste."

  Jak widać komentowanie tego artykułu przerodziło się w wymianę zdań, chyba dyskusja na forum byłaby lepsza, no i znacznie wygodniejsza.

  "Rozumiem ten "ból" ale tak jest zawsze - wszyscy coś chcą, tylko zerowym kosztem własnym. Co do mnie: ja już swoje zrobiłem, może krótko, to trwało ale zawsze."

  A u nas to trwa dwa lata, do tego nikt nam za to nie płaci zaś ja jako główny administrator mogę uważać stronę jako finansową beczkę bez dna - wszystko finansuję sam rezygnując z innych przyjemności.

 • Avatar użytkownikaAayren

  Brawo! Życzę wam następnych dwu lat sukcesów! Jestem zbytnio zajęty by udzielać się na forum, ale zawsze odwiedzam stronę i czytam newsy! Bardzo dobre i zawsze na czas! Oby tak dalej!

 • Avatar użytkownikaLen

  Face: Tak Cię ta cała strona irytuje, tak ci się tu wszystko niepodoba i ma prawo, nie musi się wszystkim podobać. Mnie dziwi tylko, że dopiero po dwóch latach założenia strony wybuchasz z tymi wszystkimi pretensjami. Mnie właśnie to irytuje, nie powiedziałeś nam kiedy coś było źle choć zawsze pytaliśmy, zachowujesz to dla siebie tylko po to, żeby potem wylecieć ze wszystkim razem... no chyba, że masz jakiś inny cel. Krytyka zawsze jest mile widziana ale jeśli ktoś krytykuje tylko po to, żeby skrytykować to trochę marnie to wychodzi.

  A po co my się porównujemy z konkurencją? Z dwóch przyczyn: po pierwsze - to nasza jedyna konkurencja, po drugie - ta konkurencja kiedyś była bardzo dobra o czym ty chyba nie do końca wiesz.

 • Avatar użytkownikazadra666

  Stoooooooooo lat ,
  Stoooooooooo lat ......
  i wszyscy razem ....

  Niech żyje nam !
  Nieeeech żyyyyyjeee naaaam !!!

  Jeeeeszcze jedeeen i jeeeeszcze raaaaz ......


  I wypijem raz za STRAŻ (ekipa JAc)
  I wypijem dwa razy za komendanta STRAŻY (Lukas ;p) !!!

 • Avatar użytkownikalukasamd

  @Face: Len dokładnie Ci napisał co można o tym sądzić. Do tego wszystkiego dochodzi fakt, iż piszesz jako gość - czemu nie opisałeś problemów wcześniej na forum? Teraz nie możesz mieć do nas żalu.

  @Zadra666: Dobra dobra, starczy tego picia :P Redakcja i userzy zapiją się na śmierć i komu przyjdzie świętować urodziny za rok? xD

 • Avatar użytkownikaLen

  Lukas: Ty chyba nie sądziłeś, że my to wszystko na trzeźwo robili? xD

 • Avatar użytkownikalukasamd

  No wiesz... właśnie nie pamiętam jak to dokładnie było, sam nie wiem czemu mi pamięć z tamtego okresu tak szwankuje xD

 • Avatar użytkownikamomo78

  pomyślcie co będzie za 98 lat :P
  Wtedy to się będzie działo :P
  Oczywiście wszyscy obecni użytkownicy mają przybyć, ja zorganizuję jakąś stodołę, czy coś podobnego i zrobimy zlot weteranów :P

  No a teraz idziemy na jednego, a teraz idziemy....

 • Avatar użytkownikalukasamd

  "No a teraz idziemy na jednego, a teraz idziemy....."

  A może od razu na dwa? :) Albo lepiej trzy - na trzy lata JACenter :D
Nick: