Gry Podobne » Fallout

Fallout

Producent: Black Isle Studios
Wydawca: Interplay
Wydawca PL: CD Projekt
Premiera: 30 września 1997r.
Premiera PL: 23 stycznia 1998r.
Gatunek: cRPG
Strona oficjalna: Brak
Wymagania
sprzętowe
:
Pentium 166 MHz
16 MB RAM


Fallout to gra cRPG która rozgrywa się w przyszłości, na terenie zachodniego wybrzeża USA po wojnie atomowej. Cały znany ówczesny nam świat wyparował w atomowym ogniu wojny.

Gracz wciela się w jednego z szczęśliwców którzy przed wybuchem wojny zdołali skryć się w wielkich podziemnych bunkrach przeciwatomowych zwanych kryptami. Jak się jednak okazuje, szczęśliwcem on nie jest – bunkier w którym się znajduje ma problem z urządzeniem wytwarzającym wodę, zostajemy więc wysłani poza bunkier aby znaleźć nowe urządzenie. To co ukazuje się naszym oczom po wyjściu z bunkra przerasta najczarniejsze i najgorsze z naszych koszmarów nocnych – świat nie zginął ale to co się z nim stało jest przerażające.

Gra w Fallout budzi mieszane uczucia – według niektórych jest to jedna z najgorszych gier na świecie, inni uważają że jedną z najlepszych w swoim gatunku. Porównując obie te grupy liczebnością nie ma się co dziwić, że gra jest ta po dziś dzień sławna i nadal gra w nią cała rzesza fanów z całego świata. Grając będziemy przemierzać tereny stanu Kalifornia a dokładniej m.in. obszary dzisiejszego Los Angeles. Na terenach tych zwiedzać będziemy mogli parę miast zbudowanych na ruinach dawnej metropolii oraz inne, specjalne lokacje.

System walki jest oparty, podobnie jak w Jagged Alliance 2, na połączeniu systemu tur oraz gry czasu rzeczywistego. Podobieństwo polega na tym, że tutaj podczas chodzenia po mieście czy rozmowach, gra również toczy się w czasie rzeczywistym a dopiero podczas walki włącza się tryb turowy. Jest to naprawdę bardzo dobre rozwiązanie które pozwala na o wiele wygodniejszą grę - podczas chodzenia po mieście nie tracimy czasu na "kolejne tury". Oczywiście jeżeli zechcemy, możemy włączyć tryb walki podczas przechadzek ulicami miast ale walka z cywilami nie wpłynie zbyt dobrze na naszą reputację.

Grafika jak na rok premiery oraz gatunek jest bardzo dobra, autorzy świetnie oddali wygląd zniszczonego wojną atomową świata. Wiele osób narzeka jednak na brak w grze lokacji o górzystej budowie pomimo że na mapie głównej wyraźnie widać górskie ukształtowanie terenu. Muzyka oraz dźwięki również są wysokiej klasy. W grze tej muzyki nie posłuchamy za wiele ale ta która jest, podobnie jak grafika, świetnie buduje klimat gry.

Jak to w grach RPG i tutaj będziemy mogli rozwijać swoją postać. Nie zdradzę wszystkich szczegółów ale powiem że umiejętności wpływających na działanie naszego bohatera jest naprawdę sporo i już od początku gry warto wybrać sobie ścieżkę którą będziemy podążali przez resztę gry. Jest to o tyle istotne że gra nie jest zbyt łatwa (choć poziom możemy zmieniać w opcjach) a przy końcu nawet trudna a bohater który umie "wszystkiego po trochę" nie umie praktycznie niczego. Same umiejętności są trochę podobne do tych które zobaczymy w Jagged Alliance ale tutaj już od początku gry musimy zastanawiać się w co "zainwestujemy". Na wyposażenie postaci oddano nam cały arsenał różnego rodzaju przedmiotów – broń, pancerze, książki, alkohol po prostu wszystko co może nam być potrzebne w świecie po wojnie atomowej. W grze tej zastosowano dosyć dziwne połączenie – grając w nią możemy napotkać na broń która już teraz nie jest zbyt nowa (np. Tommy Gun) oraz bronie oraz pancerze kompletnie futurystyczne (Plasma Rifle, Power Amor).

Należy wspomnieć o pewnym bardzo ważnym "szczególe" – gra praktycznie nie jest liniowa. Zakończenie mamy jedno i główny cel który musimy wykonać (jest on niestety ograniczony czasowo) ale co do reszty zadań mamy pełną swobodę działania. Musimy jednak wiedzieć że wykonywanie niektórych zadań może nam uniemożliwić wykonywanie innych. Warto dodać że ilość zadań które możemy wykonywać jest naprawdę spora.

Fallout jest grą która bynajmniej nie jest zbyt poprawna politycznie – język jakim będzie się posługiwał nasz bohater oraz zadania które będzie mógł wykonać nie są najczęściej zgodne z dzisiejszym prawem. Język jest bardzo wulgarny (co możemy wyłączyć poprzez filtr w opcjach gry) a zadania to m.in. ściąganie długów. Z drugiej jednak strony świat w którym toczy się gra musiał przecież narzucić żywym istotom "nowe zasady" uwarunkowane od zaistniałych okoliczności. Sceny walki w tej grze "wzbogacono" o drastyczne sceny podczas których nasi przeciwnicy giną w naprawdę wymyślny sposób.

Sumując wszystkie zalety Fallouta otrzymujemy naprawdę dobrą grę która straszliwie wciąga (to chyba kolejna zaleta) i naprawdę jest warta polecenia. Podobne w niej do Jagged Alliance jest to że tutaj też mamy grupę ludzi (choć NPCami nie kierujemy sami) którzy mogą się rozwijać no i oczywiście walczyć ;)

Grę tą można bezproblemowo nabyć na Allegro w bardzo przystępnej cenie. Do tego była już jako pełna wersja w kilku czasopismach komputerowych (Click, CD-Action). Na dodatek CD-Projekt postanowił niedawno wypuścić całą sagę Fallouta za zaledwie 19,99zł, pozostaje tylko ruszać do sklepu.
Fallout - Screen 1 Fallout - Screen 2 Fallout - Screen 3 Fallout - Screen 4

Zobacz więcej
Autor: lukasamd, 7 komentarzy · 14724 czytań
Komentarze (7)
 • Avatar użytkownikaXBARTEKX

  Imho dwójka była lepsza ale fallout 1 też ma coś w sobie ;].

 • Avatar użytkownikaXBARTEKX

  Imho dwójka była lepsza ale fallout 1 też ma coś w sobie ;].

 • Avatar użytkownikaeRKay

  nie wiem co to ma wspolnego z JA
  moze poza tym ze obie serie sa arcydzielem:yes::yes:

 • Avatar użytkownikaPawel

  Najlepsza gra wszechczasów.

 • Avatar użytkownikarulez

  Najlepsza gra po prostu. Nie wiem kto twierdzi, że jest to najgorsza gra? Jakieś kompleksy, czy coś? O jagged alliance też mówią, że jest to najgorsza gra, ale czy trzeba o tym wspominać?

 • Avatar użytkownikaJollyBuszko

  Fallouty zawsze były mi bliskie . :)

 • Avatar użytkownikaAnt4gon1st

  Oj nie wiem czy bym się nie wystraszył, gdybym zsumował łączny czas mojego życia poświęcony pierwszym dwóm częściom Fallouta, zwłaszcza tej drugiej :)
Nick: