Nowości techniczne w przyszłej wersji JA2 1.13 - część VIII: pojazdy i składy

ModyfikacjeOd ostatniego newsa na ten temat minęło trochę czasu, podczas którego moderzy absolutnie nie próżnowali. Nowości technicznych nazbierało się bardzo dużo, dlatego tym prędzej spróbujemy nadrobić stracone zaległości. Zaczniemy od czegoś, co z pewnością wielu z Was ucieszy, a naszej ulubionej grze doda wielu niezapomnianych emocji. Mowa będzie o helikopterach, pojazdach oraz składach, które do tej pory zawsze były w jakiś sposób ograniczone i nie można było ich w pełni wykorzystać.

1. LĄDOWANIE HELIKOPTERA - jak zapewne większość z Was wie, Skyrider za żadne skarby nie wyląduje nam w sektorze, gdzie będą wrogowie, za każdym razem będziemy musieli odlecieć i wyznaczyć mu mapę wolną od oponentów. Teraz będzie pełna swoboda i nie tylko że zrzuci naszych najemników na dowolny sektor, to jeszcze będziemy mogli wybrać, które dokładnie miejsce na mapie taktycznej stanie się naszym punktem zrzutu. O całej reszcie najlepiej opowie poniższy filmik.

2. NAPRAWA HELIKOPTERA - w kodzie gry od samego początku były zapisy o naprawie naszego statku powietrznego przez Waldo, lecz niestety nie zostały one zaimplementowane bezpośrednio do rozgrywki. Moderzy wzięli ten skrypt i go wdrożyli do gry. Sprawa ma się następująco: helikopter może naprawić tylko Waldo i tylko w tym sektorze, w którym on się znajduje, czyli zazwyczaj w Drassen na lotnisku; każda naprawa będzie kosztować i zabierać trochę czasu, co oczywiście oznacza, że w takiej sytuacji nasz śmigłowiec będzie niezdatny do lotu; gdy będzie on również zbytnio uszkodzony, to Skyrider będzie odmawiał zlecenia przelotu do momentu naprawienia mu jego statku powietrznego.

3. TANKOWANIE HELIKOPTERA - od teraz przelot jednego sektora będzie oznaczać zużycie jednej jednostki paliwa. Jego zbiornik będzie miał pojemność 25 jednostek, więc żeby przelecieć całą mapę, to trzeba będzie gdzieś po drodze zatankować, a dokładniej rzec biorąc w Estoni, dlatego lepiej mieć to miasto zawsze zdobyte. Z reguły jak nas Skyrider gdzieś wysadzi, to czeka 10 minut, a potem odleci, to 10 minutowe oczekiwanie też zabierze 1 jednostkę paliwa. Tankowanie śmigłowca odbywa się automatycznie, wystarczy tylko wylądować albo w Estoni albo w Drassen. Pełne napełnienie baku paliwem zajmuje 30 minut. Teraz najważniejsze pytanie, co się stanie jak Skyriderowi braknie paliwa, otóż w danym miejscu "wykopie" nas ze środka i odleci do najbliższej bazy. Paliwo jest wliczone w koszt zapłaty za przelot helikopterem.

4. STEROWALNE POJAZDY - to jest to na co wszyscy czekali, w końcu będziemy mieli upragnioną możliwość poruszania się pojazdami po mapie taktycznej i wykorzystywać je w walce. Na chwilę obecną są wdrożone: ciężarówka z lodami, hummer, dżip oraz el dorado, a do wykonania pozostały strzelające czołgi. Zasady co do tej nowości są następujące: pojazdy mogą poruszać się po każdym terenie, mają swoją wytrzymałość, najemnicy mogą z nich strzelać i rzucać przedmioty, mają dwie prędkości, wolny i szybki; mogą taranować przeciwników oraz poruszać się do przodu i do tyłu. Żeby nie było za łatwo, nasi wrogowie też będą z tej funkcjonalności korzystać, więc zapowiadają się bardzo ciekawe bitwy.

5. POWIĘKSZONE SKŁADY - to już koniec z jakimikolwiek limitami odnośnie ilości wynajętych najemników, jeśli ktoś będzie chciał zwerbować wszystkich i zaatakować nimi np. Medunę, to teraz będzie miał taką możliwość. Opcja ta dotyczy również każdej innej "nacji": przeciwników na mapie spotkamy maksymalnie 512, to samo dotyczy samoobrony, cywilów oraz potworów, natomiast pojazdów będzie na jednej mapie mogło być aż 20.

Najnowsza wersja JA2 1.13 - dyskusja na forum Nowości techniczne w JA2 1.13 - część I Nowości techniczne w JA2 1.13 - część II Nowości techniczne w JA2 1.13 - część III: zawód szpieg Nowości techniczne w JA2 1.13 - część III: nowe bronie Nowości techniczne w JA2 1.13 - część III: niewola Nowości techniczne w JA2 1.13 - część IV: nowe możliwości broni Nowości techniczne w JA2 1.13 - część IV: nowe możliwości dodatków do broni Nowości techniczne w JA2 1.13 - część V: najemnicy Nowości techniczne w JA2 1.13 - część V: przeciwnicy Nowości techniczne w JA2 1.13 - część VI: wyposażenie Nowości techniczne w JA2 1.13 - część VII: laptop
Komentarze (14)
 • Avatar użytkownikaStarchris

  Przykład jeżdżąco-strzelającego czołgu.

 • Avatar użytkownikaRonnie

  512 przeciwników na mapie? Paaanie, tego mój komp nie przełknie :)

 • Avatar użytkownikaTadeo

  Kiedy będzie można to pobrać? :)

 • Avatar użytkownikaStarchris

  To już jest aktywne i powinno być w najnowszej Becie. Trzeba też sprawdzić, aby opcje z nimi związanymi były na TRUE w INI Editor.

  https://jagged-alliance.pl/plik508/

 • Avatar użytkownikaRuttwen

  Bardzo ciekawi mnie, skąd wzięliście głosy SkyRidera i Waldo wypowiadających kwestie, które się nie pojawiają w nominalnym JA2 (np. o naprawie i tankowaniu)? Były gdzieś w plikach, montowaliście czy nagrywaliście od zera?

 • Avatar użytkownikaStarchris

  Na razie nie ma głosów, są same teksty i obraz postaci. Jeśli pojawią się głosy to na pewno będą to albo samodzielne nagrania lub montowane kwestie.

 • Avatar użytkownikakawosz

  Zapowiada się super. Ale pytanie - czy będzie to zintegrowane z mapami z wildfire? I drobna uwaga - czy nie byłoby możliwości żeby postacie po zsunięciu się po linie odchodziły od niej pochylone? I jeszcze mały pomysł - do zjazdu na linie potrzebne zazwyczaj są specjalne rękawice, może można by taki przedmiot wprowadzić do inwentarza?

 • Avatar użytkownikaRealista

  Pełna wersja miała wyjść w te wakacje, a wakacje się kończą i dalej nie ma final release... Wie ktoś może co oni tam robią, bo na oficjalnej stronie nic nie ma, a w stabilną wersję bym zagrał - mam złe wspomnienia z bet...

 • Avatar użytkownikaJazz

  Stabilna wersja już udostępniona.

 • Avatar użytkownikaStarchris

  Dzięki Jazz za info. Dokładnie dwie godziny temu ją zuploadowali, czekamy tylko na oficjalne linki, bo ich jeszcze nie ma.

 • Avatar użytkownikaCoyote123

  Jest już dostępna stabilna wersja na oficjalnej stronie.

  http://ja2v113.pbworks.com/w/page/4218334/Downloads

 • Avatar użytkownikajopin

  czy bedzie jakies spolszczenie czy to sie w ogole spolszcza czy właściwie co to jest :)

 • Avatar użytkownikaziobro

  gdzie ustawić ta większą liczbę najemników w oddziale? w ini edytorze nadal widze max 32 najemników

 • Avatar użytkownikakawosz

  Z lekka się zdziwiłem, gdy zaczął moich najemników ścigać czołg, w budynku więzienia w Almie, po wcześniejszym rozbiciu ścian z armaty :)
Nick: