Zbrojownia » Karabinek Steyr AUG


KARABINEK STEYR AUG

1. Oznaczenie

AUG to skrót od Armee Universal Gewehr, czyli "Uniwersalny Karabin Wojskowy". Projekt zakończono w 1977 roku, a sam kbk. zaczęto wprowadzać do uzbrojenia Armii Austriackiej od 1978 roku, gdzie miał zastąpić Sturmgewehr 58, czyli austriackiej produkcji FN-FALa.


2. Podstawowe parametry

Na początek przyjrzyjmy się ogólnym parametrom, jakie posiada karabinek Steyr AUG.

PARAMETR CHARAKTERYSTYKA
Kaliber 5.56x45mm
Magazynek Właściwy dla broni polimerowy magazynek o konstrukcji analogicznej do magazynka AK. Dostępne wersje z gniazdem magazynka STANAG.
Pojemność magazynka 30 nabojów (standard), 42 naboje (kbk. maszynowy).
Szybkostrzelność teoretyczna ok 700/min
Długość lufy od 350mm do 621mm
Zasada działania Odprowadzanie gazów przez boczny otwór w lufie, broń ryglowana przez obrót zamka.

3. Demontaż broni

Głównym założeniem AUG było stworzenie broni modularnej. Pierwsze co rzuca się w oczy, to łatwość demontażu broni na podzespoły. Cały kbk można rozłożyć na następujące podzespoły w ciągu kilkunastu sekund:

  • lufa z chwytem przednim
  • blok lufy z montażem celownika optycznego i powierzchnią ryglującą zamka
  • suwadło z zamkiem tłoczyskami i tłokami
  • komorę spustową
  • kolbę
  • magazynek

Jak widać, w powyższym zestawieniu wymieniono możliwość demontażu lufy. Jest ona nie tylko możliwa, ale wręcz wymagana do rozłożenia broni do czyszczenia. Stwarza to zarówno możliwość wymiany lufy przegrzanej, modyfikację długości aktualnie używanej lufy przez personel bez przeszkolenia rusznikarskiego, oraz np. łatwiejsze usunięcie uszkodzonej łuski z komory nabojowej, nawet w warunkach pola walki. Wszystkie lufy w kalibrze 5.56x45mm mają pośredni skok gwintu, umożliwiający względnie celny ogień zarówno nabojami z pociskiem M193 jak i SS109. Nowozelandzka wersja broni posiada gwint o krótkim skoku, zoptymalizowany pod pocisk SS109. Jedyne co trzeba zrobić, aby zdemontować lufę z broni, to ustawić rączkę przeładowania w położeniu tylno-górnym (blokując ją w ten sposób), oraz zwolnić zatrzask lufy i obrócić ją o kilkanaście stopni, a następnie wysunąć. Lufy występują w kilku długościach, z czego najdłuższa posiada zamontowany dwójnóg.

Lufa z dwójnogiem w STEYR AUG


4. Luneta celownicza

Kbk. posiada w standardzie celownik Swarowski 1.5x, z niepodświetlaną siatką umożliwiającą szacowny pomiar odległości od celu. Standardowy celownik posiada bardzo uproszczoną muszkę i szczerbinkę. Wymiana powyższego modułu na np. górną szynę Picatinny to kwestia odkręcenia jednej śruby.

Luneta celownicza Swarovski


5. Mechanizm spustowy

Komora spustowa jest osobnym modułem, który można odłączyć od reszty broni bez żadnych ceregieli. Wszystkie części poza sprężynami i kołkami wykonane są z polimeru. Mechanizm spustowy umożliwia zarówno prowadzenie ognia pojedynczego, jak i ciągłego. Przełącznika rodzaju ognia brak, aby strzelać ogniem pojedynczym należy ściągnąć spust do pierwszego wyraźnego oporu, aby prowadzić ogień ciągły wystarczy ściągnąć spust dalej. Dostępny jest także alternatywny mechanizm spustowy umożliwiający prowadzenie ognia z zamka otwartego (co pozwala na lepsze chłodzenie broni kosztem zmniejszonej celności i niestety wymaga także wymiany zamka z suwadłem).

Mówiąc o zamkach, suwadłach i zespołach powrotnych, wypada nadmienić parę odmienności typowych dla AUG. Przede wszystkim AUG posiada dwa tłoki i dwa tłoczyska. Prawy tłok i tłoczysko są rzeczywiście takowymi, podczas gdy ich lewe odpowiedniki to funkcjonalnie atrapy (nie działa na nie gaz) i służą jedynie jako łącznik między rączką przeładowania a suwadłem. Oba zespoły tłok-tłoczysko znajdują się w osi lufy, po jej przeciwległych stronach. Dzięki takiemu rozwiązaniu brak istotnej mimośrodowo (względem osi lufy) wyważonej masy zaburzającej statykę broni podczas prowadzenia ognia.

Sam zamek AUG jest właściwie kopią zamka M16, podobnie jak ma to miejsce w przypadku choćby G36. Wynika z tego fakt, że wyrzutnik nie jest zamontowany bądź wkomponowany w komorę zamkową (jak np. w AK, FALu czy większości pistoletów), a stanowi raczej podzespół zamka. Z powyższego wynika, że inny zamek z innym odrzutnikiem wymagany jest do wyrzucania łusek w lewo, a inny do wyrzucania łusek w prawo. Takowe zamki są dostępne, a ich wymiana nie wymaga wiedzy specjalistycznej właściwej dla rusznikarza, i leży w kompetencjach żołnierza.

Kolejnym typem zespołu zamek-suwadło (poza prawo- i leworęcznym) jest zespół dostosowany do prowadzenia ognia z zamka otwartego. Jak wcześniej wspomniano, wymaga to także wymiany mechanizmu spustowego, ale niczego więcej. Podobnie, zmiana konfiguracji broni na leworęczną wymaga jedynie wymiany zamka, oraz przesunięcia zaślepki okna wyrzutowego łusek ze strony lewej na prawą. Alternatywnie można zamontować na broni dostępny na rynku cywilnym odbijak do łusek. Odbijak montowany jest na kolbie broni, tuż za oknem wyrzutowym, i nie wymaga specjalnych modyfikacji. Chroni on twarz strzelca przed gorącymi łuskami podczas strzelania niezmodyfikowanym kbk. z lewej ręki.


6. Niezawodność i dodatki

W kwestii niezawodności broni można powiedzieć, że zarówno przewód lufy, rury gazowej, jak i tłoczyska pochromowano. Broń posiada trójstopniowy regulator gazowy z ustawieniami właściwymi do prowadzenia ognia bronią czystą, brudną, oraz miotania klasycznych granatów nasadkowych. Regulator gazowy stanowi część zespołu lufy, wraz z chwytem przednim. Chwyt przedni można złożyć do przodu, i używać go jako zwykłej okładki lufy, choć ze względu na jego niewielkie rozmiary nie jest to zalecane podczas prowadzenia intensywnego ognia.

Podobnie jak oryginalny montaż celownika optycznego, także chwyt przedni można zastąpić montażem typu Picatinny. Broń korzysta w standardzie z bagnetu kompatybilnego z M16.


7. AUG2 i AUG3

AUG A2 (podstawowa wersja) posiada w standardzie zatrzask suwadła, choć nie posiada zwalniacza suwadła zablokowanego w tylnym położeniu. Co za tym idzie, istnieje możliwość wymiany lufy bezpośrednio po wyczerpaniu amunicji w magazynku, choć samo przeładowanie broni będzie wymagało pociągnięcie do tyłu rączki przeładowania.

W wersji AUG A3 dodano zwalniacz suwadła nad gniazdem magazynka, karabinek ma także w standardzie szynę Picatinny zamiast celownika 1.5x. Szyna Picatinny zamiast chwytu przedniego jest opcjonalna. Ponadto AUG A3 posiada niewielkie boczne szyny Picatinny na obu stronach bloku lufy.

STEYR AUG2                                                          STEYR AUG3


Dostępna jest wersja 9mm AUG. W praktyce zmiana konfiguracji polega na wymianie lufy, zamka, oraz zamontowaniu adaptatora do gniazda magazynka (zakłada się go jak zwykły magazynek, jego konstrukcja chroni przed przypadkowym wypięciem go z broni).

STEYR AUG 9mm


8. Zalety i wady

Do niewątpliwych zalet AUG należy rzeczywista modularność. AUG ma ponadto ustanowioną reputację w kwestii niezawodności, chwalą go sobie za to żołnierze operujący w wilgotnych środowiskach, np. dżunglach Malezji. Pomimo zaawansowania technicznego broń posiada względnie niedużo części, a dostęp do poszczególnych podzespołów jest łatwy, i nie wymaga ani specjalistycznej wiedzy, ani narzędzi.

Za pewną wadę można uznać wyważenie broni, formę zatrzasku magazynka, oraz wymaganie długiej lufy do montażu granatnika podwieszanego. Inną wadą jest niepełna kompatybilność ze strzelcem leworęcznym, wymiana zamka na "leworęczny" koryguje to całkowicie, a montaż niewygodnego odbijaka do łusek -częściowo.


9. Materiał video


Autor: Stridingshadow, Brak komentarzy · 14191 czytań
Komentarze (0)Nick: