Gry Podobne » 9 Kompania

9 Kompania

Producent: Lesta Studios
Wydawca: Noviy Disk
Wydawca PL: Techland
Premiera: 30 kwietnia 2008r.
Premiera PL: 18 czerwca 2008r.
Gatunek: Strategiczna - wojenna
Strona oficjalna: Brak
Wymagania
sprzętowe
:
Pentium 4 3 GHz
1 GB RAM
karta graficzna 256 MB
1.5 GB na HDD
napęd CD-ROM 4x


W 1978 roku władzę w Afganistanie przejęła, całkowicie prokomunistyczna, Ludowo-Demokratyczna Partia Afganistanu. Dosyć szybko rozpoczęły się reformy mające na celu zorganizowania społeczeństwa na wzór państw komunistycznych, ale działania te nie spotkały się z sympatią rdzennych mieszkańców, w krótkim czasie doszło więc do wojny domowej. Rok później rząd ZSRR podjął decyzję o interwencji zbrojnej w zbuntowanej republice w celu uniknięcia utraty wpływów w tym regionie świata i ewentualnych rozruchów w innych pobliskich republikach. Konflikt trwał aż do roku 1989 i pochłonął życie wielu Afgańczyków, zaś dla Rosjan stał się tym, czym dla Amerykanów dekadę wcześniej był Wietnam – piekłem na ziemi.

Jedną z jednostek skierowanych przez Związek Radziecki do Afganistanu była 9 Kompania - jej historię zekranizowano w 2005 roku. Teraz mamy okazję sami zostać dowódcą tejże właśnie kompanii, walczącej z partyzantami zwanymi mudżahedinami, a wszystko to dzięki grze 9th Company: Roots of Terror. Głównym elementem, który różni gry Jagged Alliance oraz właśnie 9 Kompanię jest sam rodzaj gry. W wypadku Jagged Alliance walka prowadzona jest w systemie turowym, co pozwala graczowi przemyśleć każdy krok. 9 Kompania to zaś RTS a więc dynamiczna strategia czasu rzeczywistego gdzie musimy działać szybko i bezwzględnie. Występują tutaj jednak pewnie innowacje, które na pewno skojarzą się wam z grą prawiącą o najemnikach walczących w Arulco - gracz najpierw na mapie strategicznej planuje wszelkie ruchy wojsk i szykuje się do bitwy, same potyczki są jednak rozgrywane na trójwymiarowych mapach taktycznych - czy nie przypomina to mapy głównej i sektorów z Jagged Alliance 2?

W przeciwieństwie do innych gier tego typu, tutaj praktycznie każda z łącznie 80 różnych jednostek posiada inne parametry i cechy, dlatego stanowi niejako unikat, który można wykorzystać w zupełnie odrębny sposób. Przykładem są żołnierze, którymi będziemy dowodzić. Każdy z nich cechuje się między innymi własną witalnością, siłą, celnością czy poziomem morale. Dzięki temu, iż każdy z nich zachowuje się zupełnie inaczej, nie traktujemy piechoty jak mięsa armatniego jak to zwykło bywać w RTSach. W 9 Kompanii mamy do czynienia z większym rozmachem działań niż w Jagged Alliance, ale musimy interesować się naszymi ludźmi tak samo jak w strategii turowej.

9 Kompania prezentuje bardzo wysoki poziom realizmu – przygotowano łącznie 12 naprawdę bardzo szczegółowych map Afganistanu, na których stoczymy prawie wszystkie najważniejsze potyczki konfliktu. Fizyka pola bitwy prezentuje się równie dobrze. Nie zapomniano o zniszczeniach terenowych, rykoszetach, ograniczeniu pola widzenia a także ograniczanej amunicji czy wpływie grubości pancerzy pojazdów na skutki trafień różnymi rodzajami pocisków. Podczas gry spotkamy się z tragizmem sytuacyjnym, będziemy mogli zobaczyć a także usłyszeć, czym tak naprawdę jest nowoczesna wojna bez litości i skrupułów.

Grafika opiera się na bibliotekach DirectX w wersji 9.0c, czyli już nie najnowszych, ale nie jest to żadną wadą – autorzy zaserwowali graczom szczegółowe tekstury, efekty pogodowe, a nawet zmienne w czasie pory dnia mające olbrzymi wpływ na przebieg wydarzeń, w szczególności podczas walki. Zachowano także zgodność z kartami graficznymi nieco starszych generacji.

Premiera 9 Kompanii odbyła się w Polsce 18 czerwca 2008 roku - polskim dystrybutorem została zaś firma Techland, która zasłynęła już swoimi grami takimi jak Call of Juarez, Crime Cities czy Xpand Rally. Warto wspomnieć, iż firma ta tworzy obecnie naprawdę wyczekiwane tytuły: Chrome 2, Warhound oraz Dead Island.
9 Kompania - Screen 1 9 Kompania - Screen 2 9 Kompania - Screen 3 9 Kompania - Screen 4

Zobacz więcej
Autor: lukasamd, Brak komentarzy · 19681 czytań
Komentarze (0)Nick: