Poradniki do serii Jagged Alliance 2 » Środki transportu

Środki transportu


Choć Arulco to kraj Trzeciego Świata, nie jest wcale taki mały. Ciągłe podróżowanie na piechotę nie pozwoliłoby na rozwój przemysłu kopalnianego. Naszym najemnikom również nie jest na rękę taka forma transportu, ponieważ tracimy czas i element zaskoczenia. Na całe szczęście twórcy gry postarali się, abyśmy mieli w tej kwestii szerokie pole działania i dostępnych jest wiele środków lokomocji. Czas je opisać.

Z buta, czyli piechotą...

Jest to nasza podstawowa możliwość przemieszczania się po kraju. Nie jest ona ograniczona żadnym zasięgiem co najwyżej terenami nie do przebycia. Nie wymaga także żadnych nakładów finansowych. Nie oznacza to jednak że podróżowanie piechotą nie ma wad – oczywiście że ma, na domiar złego są one dosyć uciążliwe. Pierwszą jest czas podróży – o ile przejście z jednego do drugiego sektora farmy połączonego drogą nie trwa aż tak długo to podobna sytuacja na pustyni oznacza już całe wieki oczekiwania aż twoi najemnicy dotrą na miejsce . Kolejną wadą jest zmęczenie najemników – kilkugodzinny „spacer” powoduje zmęczenie najemnika i spadek jego maksymalnej ilości punktów energii. Powoduje to że do czasu odpoczynku, nie może on iść dalej zaś w walce jest o wiele mniej przydatny. Najlepszym sposobem na odpoczynek jest oczywiście sen.


Zalety Wady
nie jesteśmy ograniczeni w kwestii zasięgu i dostępności sektora długi czas podróży zmęczenie najemników

Pojazdy lądowe

Pojazdów takich w Jagged Alliance jest kilka dlatego zdecydowałem się najpierw napisać o nich ogólnie a dopiero potem coś konkretniejszego na temat danego.

W porównaniu do przemieszczania się piechotą, jest to o wiele szybszy rodzaj lokomocji. Kolejnym plusem jest to, że najemnicy nie męczą się, co pozwala nawet na maksymalne ich obciążenie na czas podróży. Samochód nie jest jednak bez wad - "z but" możemy iść praktycznie wszędzie a samochód jeździ tylko po drogach. Nie jest ich mało ale ich rozkład często wydłuża i utrudnia a czasami wręcz uniemożliwia dostanie się do pewnego miejsca bezproblemowo. Przykład: aby dojechać samochodem do miasta musimy przejechać przez posterunek. Piechotą możemy go ominąć. Kolejnym problemem jest paliwo - energia pojazdu. Aby móc ruszyć, coś musi chlupotać w baku ;) Zdobycie benzyny często jest trudne, np. w biednym Arulco na większą skalę można je dostać praktycznie tylko w Estoni i to nie za darmo. Należy również wspomnieć że samochód mieści maksymalnie sześć osób.


Zalety Wady
względnie krótki czas podróży najemnicy nie męczą się pojazdy mogą jechać tylko po drogach limit liczby pasażerów konieczność zdobycia paliwa

Spis pojazdów lądowych:

 • Ciężarówka z lodami
  Jeździ nią były członek AIM, Hamous. Werbując go zyskujemy ten nieco kontrowersyjny pojazd. Można go spotkać w różnych częściach kraju ale tylko na drogach i poza miastami.
 • Hummer
  Można go odkupić od właściciela byłej stacji benzynowej w sektorze L10 za marne 10.000$. Samochód będzie gotowy na następny dzień, a kiedy ponownie odwidzimy z nim byłego właściciela, będziemy mogli zaopatrzyć się w paliwo.
 • Esperanto
  Samochod dostępny w JA2 Wildfire 2004: znajdziemy go w Omercie w sektorze A10. Będzie po prostu stał sobie w jednym z garażów, możemy spokojnie zastosowac się do zasady "znalezione nie kradzione".
 • Czołg
  W Jagged Alliance 2 PL w wersjach 1.04 oraz 1.05 możemy natknącsię na błąd, ktory umożliwi nam zdobycie czołgu. Podczas walk z wojskiem królowej w sektorze z labiryntem (O3) zniszczymy dwa czołgi. Jeżeli będziemy mieli odrobinę szczęscia, czołg pojawi się na liście dostępnych pojazdów.


Helikopter

Bez wątpienia najlepszy sposób podróżowania na długie dystanse, lub szybkie reagowanie w wypadku zagrożenia naszych sektorów. Śmigłowiec jest dostępny tylko w Jagged Alliance 2 oraz Wildfire, znajduje się on w mieście Drassen. Niestety sam w sobie na nic nam się nie przyda, potrzebny jest jeszcze wykwalifikowany pilot. Od Waldo, mechanika z lotniska w Drassen, dowiemy się że pilot zbiegł i ukrywa się gdzieś na bagnach otaczających miasto. Kiedy go odnajdziemy, Skyrider zaoferuje nam swoje usługi - jedynie 100$ za sektor lotu. Biorąc pod uwagę fakt, iż helikopter przebywa taki dystans w zaledwie 10 minut cena jest bardzo atrakcyjna.

Kolejną zaletą jest brak konieczności zapewniania dostaw paliwa a także teoretycznie niograniczony zasięg. Teoretycznie, ponieważ w Arulco znajdują się wyrzutnia rakiet ziemia-powietrze: jeżeli śmigłowiec znajdzie się w zagrożonej strefie może zostać uszkodzony a nawet całkowicie zniszczony. Oczywiście bazy z wyrzutniami możemy przejąc, zwiększając tym samym pole operacyjne Skyridera. Podobnie jak samochód, helikopter może zabrac maksymalnie 6 osób. Niestety nie możemy zrzucać naszych ludzi w sektorach zajętych przez wroga zaś maksymalny czas przebywania w sektorze to tylko 20 minut.


Zalety Wady
bardzo krótki czas podróży najemnicy nie męczą się brak wymogu posiadania paliwa wględnie niskie koszty zagrożenie ze strony wyrzutni SAM limit liczby pasażerów brak możliwości lądowania w sektorach zajętych przez wroga

Metro

Środek transportu występujący jedynie w modyfikacji Urban Chaos. Praktycznie każe miasto posiada podziemną stację metra, może więc korzystać z możliwości darmowego i bardzo szybkiego transportu międyz miatami. Aby dowiedziec się gdzie jedzie dany pociąg, musimy zajrzeć do linkow na stronie AIM - znajdziemy tam stronę z aktualnym rozkładem. Podróżowanie metrem nie jest jednak idealne: kursują one tylko pomiędzy miastami więc nie możemy w żaden sposób odwiedzić pozostałych sektorów. Druga, nieco poważniejsza sprawa to Gang Szatana: grupa rabusiów, którzy terroryzuja i okradają klientów podziemnje sieci pociągowej. Natkniemy się na nich na każdej stacji, nie obejdzie się bez strzelaniny.


Zalety Wady
bardzo krótki czas podrózy zerowe koszty najemnicy nie męczą się brak limitu pasażerów możliwość podróży jedynie pomiędzy miastami koniecznośc walki z Gangiem Szatana

Pociąg

Środek transportu występujący jedynie w modyfikacji Renegade Republic. Przez znaczną częśc Gruzji przegiega bardzo istotna linia kolejwa, którą możemy wykorzystać. Pociąg znajdziemy na stacji w sektorze E15, zaraz pod bazą z wyrzutniami rakiet ziemia-powietrze. Trakt przebiega na południe aż do miasta Baku, nastepnie skręca i kończy się na stacji przeładunkowej w Erewan. Pociąg jest środkiem lokomocji równie szybkim jak samochód, ale posiada te same Wady - ma ograniczone pole działania (w tym wypadku tylko do sektorów z torami), wymaga paliwa i zabiera zaledwie sześciu naszych podkomendnych. Dobry śordek transportu gdy podrózujemy we wschodniej częsci republiki.


Zalety Wady
względnie krótki czas podróży najemnicy nie męczą się pociąg może jechać tylko po torach limit liczby pasażerów koniecznośc zdobycia paliwa

Kuter

Kuter rybacki lub wojskowy występuje w 2 modyfikacjach: Vietnam SOG '69 oraz Renegade Republic. W pierwszym wypadku tak naprawde nie jest on środkiem transportowym, przenosi nas do z góry ustalonego sektora, więc nasze możliwości są zerowe. Znacznie ciekawiej wygląda sytuacja z łodzią patrolową, którą znajdziemy w bazie rakietowej niedaleko miasta Machaczkała. Dzięki niej możemy oczywścić z wrogów jeziora i kanały rzeczne na północnym wschodzie.


Zalety Wady
względnie krótki czas podróży najemnicy nie męczą się niewielki zasięg operacyjny limit liczby pasażerów
Autor: lukasamd, 14 komentarzy · 33930 czytań
Komentarze (14)
 • Avatar użytkownikaLen

  Niezły artykuł. Co prawda nie jest to poradnik który komuś uratuje życie w grze, ale czyta się przyjemnie ;)

 • Avatar użytkownikaPopuś

  Nom, całkiem niezły. Pokazuje najważniejsze wady i zalety poszczególnych środków transportu, więc może być przydatny dla początkujących graczy. Oby tak dalej! (i częściej ;))

 • Avatar użytkownikalukasamd

  Dzięki za opinie. Popus postaram się częściej - juz prawie koniec roku szkolnego ;)

 • Avatar użytkownikaLen

  Praktycznie rzecz biorąc już są wakacje, więc spodziewałbym się dużo nowości. Lukas, postaraj się zrobić jakiś wywiad.

 • Avatar użytkownikaJemiel

  "Z buta, czyli piechotą..." - dodatkowy plus, to że zyskujemy tym także zdrowie i siłę.

  Quote:
  Hammer
  - chyba Hummer?

  Helikopter - jest jeszcze ograniczenie ze względu na czas (po pewnym czasie trzeba wrócić do bazy)

 • Avatar użytkownikalukasamd

  Artykuł został zaktualizowany

 • Avatar użytkownikaJemiel

  A helikopterem to nie 5min/sektor przypadkiem?

 • Avatar użytkownikamam pytanie

  mam wildfire i nie ma tego samochodu w sektorze A10 co zrobić?

 • Avatar użytkownikaGoostek :-!

  sprawdzałeś cały sektor?
  Jeśli tak, i nie znalazłeś, to szukaj jeszcze raz.
  Jeśli jednak nie znalazłeś, będziesz musiał zacząć znowu od nowa grę.

 • Avatar użytkownikaLukical

  Witam mam ten sam problem nie ma tego samochodu i szukałem parenaście razy i od nowa gra była robiona i nic !!! co jest ?! :(

 • Avatar użytkownikaHiryu

  a ja w 1.13 (7609) znalazłem Humusa z Lodziarką ale nie mogę nią podróżować bo gra się wysypuje.
  co się stało? jak naprawić? ;-(

 • Avatar użytkownikaSeparat

  Ja mam ciekawszy problem. Znalazlem Humusa z lodziarka ale zamiast lodziarki jest jakis noname typ do ktorego wsiada jedna osoba i na tym sie konczy xD wersja 1.13 76xx bulid

 • Avatar użytkownikaEcho

  W wersji PL 1.13 (7609) jest błąd w lodziarką, nie ma go w wersji ENG.. Można nadgrać pliki angielską wersją wczytać grę (przed wejściem na obszar gdzie jest lodziarka) i będzie ok.

 • Avatar użytkownikaHanzea

  Ciężarówkę z lodami można mieć gratis. Szukamy Hamasa, zatrudniamy go mając pełną obsadę(18 najemników w wildfire) i okazuje się że Hamas nie może się dołáczyć. Ale furgon zostaje. Do tego Hamasa można spotkać w przyszłości i też będzie chciał się dołączyć.
Nick: