Nowości techniczne w JA2 1.13 - część IX: specjalne umiejętności

ModyfikacjePremiera najnowszej, stabilnej oraz oficjalnej wersji JA2 1.13 co prawda już za nami, lecz prace usprawniające rozgrywkę absolutnie się nie zakończyły i pewnie jeszcze bardzo długo nic ich nie zatrzyma. Kolejne nowinki techniczne są planowane i wdrażane. Niestety kilka projektów, o których już napisaliśmy, nie znalazły się w ostatniej odsłonie JA2 1.13, więc trzeba będzie na nie trochę dodatkowo poczekać. Dzisiaj poznamy specjalne zdolności, które pomogą nam w sprawnej eliminacji naszych przeciwników.

1. OBSERWATOR - snajperzy bardzo często pracują w drużynie dwuosobowej, gdzie oprócz samego strzelca, obok niego znajduje się jego wywiadowca, który pomaga mu zauważyć cel, ustawić precyzyjnie linię strzału, czy nie dać się złapać w zasadzkę. W grze sytuacja ta została wykonana w następujący sposób. Każdy najemnik będzie miał dostęp do funkcji "Spotter", do aktywacji wymagane będzie włożenie do głównej ręki specjalnych lornetek, a następnie na ekranie taktycznym wywołanie jej za pomocą klawisza "$". Korzyści wynikające z tej funkcji otrzymamy dopiero po kilku turach, a świadczyć o tym będzie białe oko na portrecie naszej postaci. Zysk dla strzelca będzie w postaci większej szansy na trafienie oraz większej odległości, z której cel w ogóle się zobaczy, a wartość tego profitu będzie zależeć od bardzo wielu czynników obserwatora (doświadczenie, strzelectwo, zmęczenie, stan przedmiotu, pogoda i inne podobne).

2. RADIO OPERATOR - w celu aktywacji tej zdolności, w pierwszej kolejności nasz najemnik musi mieć dokładnie ten skill, czyli Radio Operator, a następnie należy mu dać do jego inwentarza specjalny, duży plecak oraz baterie, dopiero wtedy na ekranie taktycznym możemy wywołać tę funkcję przy pomocy klawisza "$". Opcji do wyboru jest wiele, między innymi będziemy mogli zlecić ostrzał artyleryjski na konkretny teren, zakłócić sygnał, aby to wróg nie mógł na nas zrzucić nalot, powiększyć zdolność wykrywania bardzo cichych dźwięków, wykrywać nieprzyjaciół radio operatorów, czy chociażby przywołać posiłki z okolicznych sektorów.

3. FORTYFIKACJE - pamiętacie tego newsa, a dokładniej rzecz biorąc jego punkt piąty, była tam opisana możliwość budowania fortyfikacji bezpośrednio na mapie taktycznej. Zdolność tę twórcy usprawnili do takiego stopnia, że teraz będziemy mogli nie tylko zbudować niemal wszystko i wszędzie, ale również i zniszczyć.

4. WYBÓR BRONI DLA IMPA - przypadkowość i losowość do tej pory rządziła wyposażeniem, które dostawał nasz najemnik IMP. Ta nowość techniczna sprawi, że z dokładnością co do jednej kieszeni w jego inwentarzu, będziemy mogli mu założyć uzbrojenie wedle naszego upodobania. Jedyna blokada to ta, która będzie się wiązać z naszymi finansami, ponieważ za każdy dodany przedmiot, najnormalniej w świecie zapłacimy.

Najnowsza wersja JA2 1.13 - dyskusja na forum Nowości techniczne w JA2 1.13 - część I Nowości techniczne w JA2 1.13 - część II Nowości techniczne w JA2 1.13 - część III: zawód szpieg Nowości techniczne w JA2 1.13 - część III: nowe bronie Nowości techniczne w JA2 1.13 - część III: niewola Nowości techniczne w JA2 1.13 - część IV: nowe możliwości broni Nowości techniczne w JA2 1.13 - część IV: nowe możliwości dodatków do broni Nowości techniczne w JA2 1.13 - część V: najemnicy Nowości techniczne w JA2 1.13 - część V: przeciwnicy Nowości techniczne w JA2 1.13 - część VI: wyposażenie Nowości techniczne w JA2 1.13 - część VII: laptop Nowości techniczne w JA2 1.13 - część VIII: pojazdy i składy
Komentarze (14)
 • Avatar użytkownikaHurricane

  Ten MOD może spokojnie zastąpić wszystkie nowe części JA. Twórcy wkładają w niego serce, a nie liczą tylko na kasiorkę.

 • Avatar użytkownikap5a

  Święte słowa, święte słowa Hurricane. To wszystko wygląda przyjemnie, tak emocjonalnie i rzeczowo. Osobiście nie potrzebuję nowych bezsensownych wodotrysków (JA FLASHBACK!!!) które do serii i tak nic nie wnoszą, wręcz przeciwnie drenują całą serię.

 • Avatar użytkownikaTADEO

  super!!!! :)

 • Avatar użytkownikaMouryn

  bardzo fajna aktualizacja (i nareszcie dziala bez wiekszych problemow - chociaz pare razy trzeba bylo gre awaryjnie zamknac :P ) mam tylko kilka trudnosci:

  1. Radiostacja kompletnie nie dziala, mam opcje do wyboru tylko ze wszystkie na szaro, mam radio + perk moge wejsc w sama radiostacje pod (shift + 4) ale zadnej opcji wybrac nie moge (srednio fajnie kiedy tylko przeciwnik jest w stanie wezwac reke boga (arty party) )

  2. Nie mam kompletnie opcji wyboru broni dla impa, chyba ze trzeba cos konkretnego wlaczyc zeby to bylo. Gram na starym klasycznym celowniku z szansa na hita (nowy kompletnie mi nie lezy) help plz :)

  P.S. Jagged 2 gold z rozpakowana paczka najnowszego stabilnego 1.13 :)

 • Avatar użytkownikaKalwar88

  też nie mam możliwości wyboru broni, tylko mp5 na 10mm ammo i jakoś tak bez szału kompletnie

 • Avatar użytkownikaTadeo

  czy w ja 1.13 mamy opcje niszczenia dachów budynków? :)

 • Avatar użytkownikazyxxy

  Ktoś wie jak uruchomić radio? Mam dokładnie ten sam problem co Mouryn.

 • Avatar użytkownikaPfc.Enrico Mendel

  @Starchris

  Możesz poprawić to "borni" w punkcie 4. Dzięki

 • Avatar użytkownikaStarchris

  Dziękuję. Poprawione.

 • Avatar użytkownikagonzagon

  wybór broni impa mi się nie pojawia, mógłby mi ktoś powiedzieć czy muszę ściągnąć betę aby to mieć,czy w najnowszej stabilnej wersji powinno to być... zaczynałem nową grę wielokrotnie zmieniając różnie te wszystkie opcje i dalej to samo

 • Avatar użytkownikaKuleczka87

  Komu tam jeszcze radiostacja nie działa: trzeba ją umieścić w miejscu mniejszego plecaczka a nie w ręce... wtedy działa

  pozdrawiam

 • Avatar użytkownikajezus_camltoe

  No to żegnajcie kolejne godziny przeznaczone na JA2 he he.

 • Avatar użytkownikaSeparat

  Czy ktos moglby powiedziec czy trzebaa cos wlaczyc by wybierac bron dla IMPA? Bo ja tez tego nie mam

 • Avatar użytkownikaStarchris

  Jeśli chodzi o wybór broni dla IMPa, to ta opcja nie jest dostępna w wersji oficjalnej https://jagged-alliance.pl/plik215/, tylko dopiero w wersji BETA https://jagged-alliance.pl/plik508/
Nick: