Jak stworzyć modyfikację? » Poradnik modera - Tworzenie plików .jsd

Tworzenie plików .jsd
Artykuł z serii Jak stworzyć modyfikację?

Dla JA2 i wszystkich oficjalnych rozszerzeń

Mogłoby się wydawać, że gdy posiadamy już wszystkie odpowiednie titlesety, możemy bezproblemowo wdrażać do gry zupełnie nowe obiekty. Nie jest to do końca prawda, ponieważ potrzebujemy jeszcze plików .jsd, które zawierają wszelkie dane o obiektach np. informacje o zajmowanej przez nie powierzchni. Jak możemy to zrobić? Tego dowiemy się z poradnika, utworzonego przez Bartka0511.


Otwieranie za pomocą JSD/STI Bulider

Gdy mamy już gotowy titleset, otwieramy go w programie Photoshop. Zaznaczamy wszystko za pomocą kombinacji CTRL+A, a następnie kopiujemy wybierając z menu odpowiednią opcję, lub naciskając CTRL+C.
Następnie otwieramy program JSD/STI Bulider i z menu wybieramy opcję Paste Image - nasz obraz zostanie skopiowany do przestrzeni roboczej.

Teraz czas na ustawienie titlesa, ustawiamy czerwony kursor w narożnik obrazka i wciskamy jeden z pasujących nam kwadratów:

w efekcie otrzymamy coś, co powinno przypominać poniższy obrazek:

Następnym krokiem jest spisanie parametrów proporcji obrazka, czyli Image X,Y=.

Gdy posiadamy już te dane, naciskamy przycisk Add a następnie Build. Zamykamy program.
Teraz pewnie się zastanawiasz gdzie masz zapisany plik .JSD... otóż znajduje się w głównym katalogu z programem o nazwie: JSDBUILD.JSD.

Przykład: otwieranie / zamykanie skrzyni

Najwyższy czas, aby nauczyć się czegoś bardziej skomplikowanego np. jak otwierać i zamykać obiekty takie jak skrzynia.

Gdy posiadamy już gotowe pliki JSD i STI naszego tileseta (oczywiście nasz titleset musi mieć dwa obrazki np. zamkniętą skrzynię i otwartą), otwieramy program JSDedit_1beta3 i w nim otwieramy stworzony wcześniej plik JSD.
Naszym oczom ukaże się takie właśnie okno:

Wybieramy Strukturę 0 i ostawiamy w pionowym menu opcje: Openable, następnie wybieramy Strukturę 1 i znowu z pionowego menu wybieramy opcje Open i Openable. Tyle, proste prawda?

Autor: Bartek0511, Brak komentarzy · 10400 czytań
Komentarze (0)Nick: