Jagged Alliance 3 - Wywiady » Wywiad ze Stephanem Barnickelem - Jagged Alliance 3

Wywiad z Normanem Olsenem

"Nasze JA3 nie ma nic wspólnego z dwoma poprzednimi"

Stephan Barnickel
Wywiad z pracownikiem bitComposer Games

Pytania zadawał: Christian Schlütter | Na pytania odpowiadał: Stephan Barnickel | Tłumaczyli: Hraboll, Len

W ekskluzywnym wywiadzie dla niemieckiego portalu PC Games na pytania odpowiada Stephan Barnickel, pełniący funkcję Product Managera w bitComposer Studio. Z poniższego artykułu dowiemy się jaka przyszłość czeka gry na licencji Jagged Alliance i dlaczego nowe Jagged Alliance 3 z tworami rosyjskich firm Akella i GFI nie ma nic wspólnego. Screenshotów jak na razie też nie ma. Wszystkie z nich pochodzą z dotychczas tworzonego przez Rosjan Jagged Alliance 3 i, jak powiedział sam Barnickel, nie mają nic wspólnego z jakością prezentowaną przez niemieckie studio.


1. PC Games: Opowiedz nam o bitComposer. Ile osób pracuje w firmie, jakie projekty ukończyliście, jaki jest zespół?

Stephan Barnickel: bitComposer Games zostało założone w marcu ubiegłego roku w Eschborn w pobliżu Frankfurtu nad Menem. Trzon zespołu w zakresie publikowania składa się obecnie z ośmiu pracowników, dbających o marketing, sprzedaż i licencjonowanie. Ponadto, istnieje wiele tłumaczy zewnętrznych i partnerów, z którymi współpracujemy w zakresie zapewniania jakości, lokalizacji i projektowania graficznego. Nasze portfolio zawiera zarówno cały zapis procesu wewnętrznych zmian i wszystkie produkty. Podczas naszych projektów, będziemy ściśle współpracować z odpowiednimi zespołami i doświadczonymi producentami, aby pomóc w naszych celach.


2. PC Games: Jak udało wam się zdobyć licencję Jagged Alliance? Dlaczego skupiliście się akurat na niej?

Stephan Barnickel: Poszukiwaliśmy interesujących, starszych licencji na produkcje, które sami znamy i lubimy. Potem pojawiło się pytanie czy jest sens ożywiać taką licencję i czy taki projekt jest wykonywalny. Społeczność graczy skupiona wokół Jagged Alliance jest bardzo aktywna, więc seria musi być jeszcze znana.


3. PC Games: W jakim kierunku chcecie rozwijać Jagged Alliance 3? Czy będzie to pełna gra czy też istnieją plany wydania gry w wersji przeglądarkowej, F2P Game (Free to Play) lub coś podobnego?

Stephan Barnickel: Oczywiście, licencja Jagged Alliance stwarza wiele możliwości. W pierwszym etapie chcemy popchnąć serię w trzech różnych kierunkach rozwoju:

Sednem z pewnością jest pełnoprawne Jagged Alliance 3 na PC, które przejmie moc JA2 i popchnie serię naprzód. Całkiem możliwe, że tytuł pojawi się na kilku platformach. Zasadniczo, zależy nam aby JA3 było co najmniej tak dobre jak jego poprzedniczka. Tam, gdzie "dwójka" miała swoje słabości, my będziemy poszukiwali alternatywnych rozwiązań. Naszym celem jest, aby starzy wyjadacze nie poczuli się zawiedzeni przy jednoczesnym otwarciu na nowych graczy.

W następnej kolejności jest remake klasycznego Jagged Alliance 2 z nową technologią i grafiką w oparciu o kod Jagged Alliance 2, jest on jedyną wersją tej technologii, zachowamy także koncepcję nowoczesnego wyglądu.

Równolegle z remakiem, pracujemy na koncepcją gry w wersji na przeglądarki. Uważamy, że Jagged Alliance jest idealną pozycją dla segmentu F2P (Free to Play).

Stephan Barnickel

Były pracownik BigBen Interactive oraz absolwent uniwersytetu we Frankfurcie nad Menem władający trzema językami: angielskim, francuskim i rodzimym niemieckim. W bitComposer Games pracuje od sierpnia 2009 roku zajmując funkcję Product Managera zarządzając produktami i doglądając działań marketingowych na terenie kraju, jak i poza nim.

4. PC Games: Marka Jagged Alliance ma już kilka trudnych lat za sobą. Jakich założeń nie udało się do tej pory zrealizować w stosunku do trzeciej części?

Stephan Barnickel: Perfekcja Jagged Alliance 2 wynika z dużego zaawansowania taktycznego przy jednoczesnym zachowaniu praktyczności, jest po prostu dobrze zrównoważona. Należy do tego dodać, że twórcy modyfikacji są wciąż aktywni i publikują wiele ciekawych dodatków stworzonych na podstawie udostępnionego wcześniej kodu źródłowego gry.

Dlaczego oba projekty JA3, ten Akelli oraz wcześniej GFI Russia zostały anulowane, na to pytanie nie możemy odpowiedzieć. W oba te projekty włożono wiele pracy, a także poniesionych kosztów. Ale faktem jest, że nasz projekt nie ma nic wspólnego z dwoma poprzednimi.


5. PC Games: Jakie są Twoje wrażenia względem rozwoju gry, która będzie nowym początkiem prawdziwej, klasycznej serii?

Stephan Barnickel: Z wielką niecierpliwością, ale z pewnością czuję presję oczekiwań. Od momentu marcowego ogłoszenia gromadzą się u nas zapytania z całego świata. Zdajemy sobie rzeczywiście sprawę, że mamy licencję gorącą jak żelazo wyciągnięte z ognia, ale nadal jestem nieco zaskoczony, jak wielkim zainteresowaniem wciąż cieszy się ten tytuł.

Zdajemy sobie sprawę, że bierzemy tutaj trudne dziedzictwo i wyzwanie, my tam będziemy, aby utrzymać idealną równowagę w elementach przenoszonych do gry, ale z wyglądu i styl w nowej dekadzie, wyposażymy ją w nowe, nowoczesne dodatki.


6. PC Games: Jakie wady i zalety ma znana marka w kontekście tworzenia nowej odsłony?

Stephan Barnickel: Oczywiście, zaletą jest to, że nazwa – marka jako taka nie musi być budowana od samego początku i podstawowe założenia są już znane. W związku z tym można wszystko rozpatrzyć od nowa, zastanowić się nad tym, co jeszcze zoptymalizować i uzupełnić.

Programiści zmagają się z dużymi oczekiwaniami. Fani mają własne, konkretne oczekiwania co do nowej części. Można mnożyć przykłady, gdzie zawiedziono fanów popularnych i znanych serii. Wadą jest na pewno, że doświadczenie z gry tj. JA2 w ostatnich latach wśród fanów mocno "zastygło", że musimy teraz dokładnie rozważyć, jakie wykorzystać funkcje, rozwiązania, jak i przede wszystkim wdrożyć tytuł ponownie. Jest wiele pytań typu "Widok izometryczny czy 3D?", "Czy system walki turowy, a może w czasie rzeczywistym?". Trzeba rozwiązać te problemy i być może dokonać pewnych zmian.


7. PC Games: Dlaczego akurat niemieckie studia mają odwagę podjąć się zadania ożywienia klasycznych marek? Czy tą częścią rynku w Niemczech zapanowała swego rodzaju nostalgia?

Stephan Barnickel: Osobiście uważam, że to przez to, iż niemiecki rynek wciąż bardzo mocno nastawiony jest na komputery osobiste, a to właśnie na tej platformie debiutowały znane marki, które teraz są odnawiane. Tutaj rynek PC jest jedną z większych branż, możemy więc jako wydawca zminimalizować ryzyko, które już i tak jest bardzo wysokie.


Informacja: Wywiad tłumaczono z języka niemieckiego przy nieco zapomnianej przez Hrabolla znajomości języka i żałosnej Lena. Forma wypowiedzi może więc miejscami odbiegać od oryginału.

Autor: Len, 4 komentarze · 11832 czytań
Komentarze (4)
 • Avatar użytkownikaNiebieskooki

  cóż :) nie jest tak tragicznie a i ciesze sie ze wreszcie coś się dzieje z JA :) Juz jako smark gralemw to a teraz jako nastolatek :D milo bylo wrocic.. i oho nie jestem jedyny

 • Avatar użytkownikaNoLaaN

  Tak Metawira i Multiplayer na każdego Najemnika po 20 sekund z zarezerwowaniem PA na odgryzieniem sie ogniem Przeciwnikowi Online Kilka Stron Konfliktu Przymierza Które Mogą Być Łamane W trakcie Rozgrywki a Zwycięstwo Jakiegoś Aliansu daje Profity Na Mapie Strategicznej Coś jak TotaL War Dyplomacja I handel udziałami z zysku kopalni lub dóbr w danym sektorze miód malina pożyjemy zobaczymy no i mozliwość wyboru jak W Ufo 3 między turowym systemem albo RTSem mozliwość gry Online także w Trybie RpG heh bajka pozdrawiam fanatyków serii Jaggeda i X-coma Jagged 4 wyślijmy w Kosmos ;D

 • Avatar użytkownikaMcVoy

  Ja się tylko boję, że Niemcy skoncentrują się na grafice, bajerach itp a zaniedbają sedno sprawy, czyli klimat (POSTACIE!!!), system turowy i grywalność.

 • Avatar użytkownikaeddy

  Dear JA officially,

  Where can find anyone email with the Jagged Alliance designer. I am the big fans and sharing to develop story and many more.

  Thanks.

  Eddy
Nick: