Jagged Alliance » Jagged Alliance poprzez DOSBox

Czasami chcielibyśmy uruchomić jakąś starszą grę lub program ale nie możemy ponieważ… nasz sprzęt lub system jest na to zbyt nowy! Na platformy takie jak Commodore, Gameboy czy Amiga powstały odpowiednie emulatory. Co mają jednak poradzić fani gier i programów DOSowych? Przecież Windows XP i Vista często już sobie z nimi „nie radzą” a nawet jeżeli uruchomimy to co chcemy często nie ma dźwięku. Ten problem również został rozwiązany – z pomocą przyszedł program DOSBox.

W poradniku tym przedstawię instrukcję jego obsługi na przykładzie gry Jagged Alliance.


1. Ściągamy program i instalujemy go, pobieramy Jagged Alliance 1.


2. Na jakiejś z partycji (np. „C”) tworzymy folder o dowolnej nazwie (np. „Gry”). Kopiujemy do folderu pliki gry lub cały jej katalog jeżeli mamy zamiar uruchamiać także inne aplikacje nie robiąc bałaganu.Widok główny konsoli3. Uruchamiamy DOSBoxa, wpisujemy komendę „mount C C:Gry” powoduje to zamontowanie katalogu w programie jako wirtualnego napędu C.Zamontowanie katalogu jako napędu4. Przechodzimy na dany napęd wpisując polecenie „C:”.Wejście na odpowiedni napęd5. Teraz znajdujemy się w folderze w którym umieściliśmy pliki, aby sprawdzić jego zawartość posługujemy się komendą „dir”.Efekt działania komendy dir6. Jeżeli gra jest w jakimś katalogu który znajduje się w folderze „Gry” musimy do niego przejść używając komendy „cd nazwa_katalogu” w tym wypadku jest to „cd JA1”.Przejście do odpowiedniego katalogu7. Uruchamiany aplikację wpisując pełną nazwę pliku startowego, w przypadku Jagged Alliance 1 jest to komenda „JA.exe”.Uruchamianie aplikacji8. Gramy ;)Edycja pliku DOSBox.conf

Twórcy programu wyposażyli go w odczytywanie ustawień z odpowiedniego pliku który jest bardzo łatwy do edytowania aby chętni mogli ustawienia zmieniać do woli. Aby edytować ustawienia programu wchodzimy do START -> Programy -> DOSBox -> DOSBox.conf automatycznie powinien uruchomić się notatnik. Po prowadzeniu zmian zapisujemy i zamykamy plik.

Sekcja [sdl]

fullscreen – decyduje o tym czy DOSBox ma być uruchamiany w pełnym oknie czy nie. Domyślnie opcja ta jest wyłączona.

fullresolution – opcja ta ustawia rozdzielczość dla tryby fullscren, domyślnie jest original i najlepiej zostawić ją w takim właśnie ustawieniu.

windowresolution - opcja ta ustawia rozdzielczość dla tryby okienkowym, domyślnie jest original.

sensitiviy – określa czułość myszy w DOSBoxie, standardowe ustawienie (100) jest wystarczająceSekcja [dosbox]

memsize – opcja ta określa ile pamięci w Mb może być przeznaczonych na DOSBoxSekcja [render]

frameskip – określa ilość pomijanych klatek podczas gry, jeżeli program pracuje zbyt wolno można ją zwiększyć kosztem jakości animacjiSekcja [cpu]

cycles – jedno z najważniejszych ustawień, określa jak dużą cześć pracy procesora kierujemy na DOSBoxa, im więcej tym emulator pracuje płynniej kosztem innych aplikacji.Sekcja [mixer]

nosound – jeżeli wartość jest ustawione na true, dźwięk nie będzie odtwarzany

rate – częstotliwość dźwięku, standardowo jest ustawiona na 22 kHz.Sekcja [speaker]

pcspeaker – jeżeli wartość jest ustawiona na true systemowy głośniczek (tzw. beep) jest włączony, zalecane jest wyłączenie tej opcji.Sekcja [autoexec]

W tej sekcji możemy wpisywać wszelkie komendy które mają być wykonywane automatycznie podczas uruchamiania DOSBoxa, np. po wpisaniu:

[autoexec]
# Lines in this section will be run at startup.

mount c c:gry
C:
cd c:JA1


program przy starcie automatycznie zamontuje napęd, wybierze go i przejdzie do katalogu Jagged Alliance 1
Autor: lukasamd, 21 komentarzy · 21224 czytań
Komentarze (21)
 • Avatar użytkownikazadra666

  Działa :D

 • Avatar użytkownikaEmilb00

  Dziękuje bardzo poradnik jak najbardziej przydatny ;)

 • Avatar użytkownikaZaharias

  Thanks for taking a few of us.

 • Avatar użytkownikaqwerty

  pod vista nie chce mi zapisac :/

 • Avatar użytkownikaMarek

  Dziekuje !!!!!!

 • Avatar użytkownikaBojownik Wolności

  A u mnie działa z dzwiękiem czy też u was śmiga??

 • Avatar użytkownikaHawk

  jak ustawić rozdzielczosc okna same gry

 • Avatar użytkownikaStoper

  witam mam problem gierka nie chce mi chodzic na windows 7 32 bity mam lapla lenovo y550 tzn ta wersja okrojona to chodzi mi ale ta full wersja z wszystkimi dzwiekami (ta co wymaga płyty ) to nie chce mi sie uruchomić na dosbox probowalem wersje 0.72, 0,73 i 0,74 robie tak jak piszecie ale zawsze gierka mi sie niby urouhamia ale zaraz wyskakuje komunikat " ERROR problem reading cdrom. please check" niewiem juz co zrobic moze musze jakos inaczej te komendy w windows 7 wpisywac czy co?? prosze pomozcie bo jestem fanen ja2 a jedynke tez bym chcial przejsc.

 • Avatar użytkownikaStarchris

  Jeśli chodzi o pełną wersję Jagged Alliance w postaci obrazu ISO to najlepiej ten obraz ISO wypakować. Najlepiej i najłatwiej za pomocą programu WINRAR. Wypakowane pliki najlepiej przenieść do folderu o krótkiej nazwie na przykład „JA” i przenieść ten folder na sam początek dysku (jak otwieramy dysk np. „G” to żeby ten folder tam się znajdował).


  Teraz uruchamiamy program dosbox (ja używałem wersji 0.74) i wpisujemy poniższe sformułowania. Przyjmiemy, że nasze wypakowane pliki z obrazu ISO są na dysku „G” w folderze „JA”.

  Mount G G:\JA naciskamy enter

  G: naciskamy enter

  Install.exe naciskamy enter


  Teraz rozpocznie się instalacja. Podczas instalacji nie zmieniaj tylko jednej rzeczy, a mianowicie folderu domyślnego do instalacji, który Ci zaproponuje gra. W naszym przypadku to powinno być „G:\Jagged”
  Po pomyślnej instalacji zamykamy program dosbox i otwieramy go jeszcze raz i wpisujemy w nim następujące sformułowania.


  Mount G G:\JA naciskamy enter

  G: naciskamy enter

  cd Jagged naciskamy enter

  JA.exe naciskamy enter


  Powinna się uruchomić gra, która teraz będzie uważać, że płyta CD to folder „JA” na dysku „G”

  Testowałem to na systemie WIN XP PRO (32) oraz WIN 7 Ultimate (32) i wszystko ładnie chodziło.

 • Avatar użytkownikaStarchris

  Aha i jeszcze jedno. Szybkie przechodzenie do trybu pełnoekranowego i z powrotem najlepiej wykonywać za pomocą kombinacji klawiszy "ALT + ENTER".

 • Avatar użytkownikaNeymar

  Witam mam tą gre i jestem jej fanem jednak ne moge jej uruchomić... Zainstalowałem ja i cały czas wyskakuje mi błąd.. Mam win 7 64bit Rozwiązałem już problem z wpisem do rejestru ale gra nie chce mi sie uruchomić.
  Co mam zrobić żeby nie było tego błędu?

 • Avatar użytkownikaStarchris

  @Neymar

  Zajrzyj do poniższego tematu. W razie dalszych niepowodzeń opisz tam dokładnie swój problem.

  http://forum.jagged-alliance.pl/dg-wysy ... t2346.html

 • Avatar użytkownikaFerdish

  Cześć chłopaki, mam bardzo duży problem. Zrobiłem wszystko poprawnie, dźwięki i muzyka odbawia, ale problem jest v grafike. Zamiast menu głównego (start game/continue game/exit to dos) mam to zdjęcie:

  http://uploading.sk/images/screendmd.jpg

  Nie wiem co robić, czy to jest błąd gry lub komputera. Proszę o pomoc!!!

 • Avatar użytkownikaFerdish

  Przepraszam, mam nadzieję, że mnie zrozumieć, nie jestem Polakiem, jestem ze Słowacji ale rozumiem Polskiej.

 • Avatar użytkownikaStarchris

  @Fredish

  Raczej jest to błąd komputera, a dokładniej systemu lub karty graficznej. Skoro wszystko ładnie się uruchomiło, to wina najprawdopodobniej będzie leżeć po stronie ustawień Twojego komputera.

  Jeśli będziesz miał możliwość, to sprawdź to na innym komputerze, na którym jest zainstalowany inny system operacyjny.

 • Avatar użytkownikaFerdish

  @Starchris

  O kurcze...nie proszę mnie wcale.
  Z drugiej strony, gdy uruchamiam tej gry bezpośrednio przez Windowsa, tak grafika jest w porządku, ale dźwięki i muzyka w du*ie :(. Dlatego więc muszę znaleźć sposób, aby ustawić kartę graficzną w DOSBoxe. Czy masz jakiś pomysł jak to zrobić?

 • Avatar użytkownikaFedrish

  Starchris, już wzystko jest w porządku, po prostu zapomniałem naśladować cdrom :D.

 • Avatar użytkownikasypek

  mam problem z uruchomieniem deadly games wypakowalem gre do katalogu uruchamiam przez dosboxa plik startowy dg.exe i wyskakuje mi blad problem reading cd-rom nie wiem jak to uruchomic czy ktos moglby mi pomoc

 • Avatar użytkownikaStarchris

  @Sypek

  Przestudiuj dokładnie poniższy temat. Powinien pomóc w poprawnym uruchomieniu.

  http://forum.jagged-alliance.pl/dg-wysy ... t2346.html

 • Avatar użytkownikazik

  mam windowsa 7 i chciałem pograć w jagged aliance ale po zabiciu przeciwnika gra mi się zawiesza, czy jest na to jakaś rada?

 • Avatar użytkownikaStarchris

  Ciężko powiedzieć co może być nie tak. Skoro gra Ci chodzi, to może któreś pliki są uszkodzone. Spróbuj jeszcze raz wszystko zainstalować, chyba że już próbowałeś.
Nick: