JAGGED ALLIANCE 3 CHWALONE W SIECI. JEST WIĘCEJ NIŻ DOBRZE!

Jagged Alliance 3 - THQ Nordic

W sieci pojawiają się kolejne recenzje nadchodzącego Jagged Alliance 3. Na ogół ich autorzy mają bardzo dobre zdanie o kontynuacji tej kultowej już serii.

Kolejna odsłona kultowej serii gier strategiczno turowych z lat 90. już jutro będzie miała swoją światową premierę. Za jej produkcję odpowiada bułgarskie studio Haemimont Games, które stworzyło takie gry jak Tzar, Tropico, Victor Vran czy Surviving Mars oraz wydane w kwietniu tego roku Stranded: Alien Dawn, a wydawcą jest THQ Nordic. Natomiast dystrybutorem na terenie Polski jest PLAION.

Do sieci co i rusz spływają kolejne recenzje Jagged Allaince 3 (pierwszą, na dwa dni przed premierą na specjalnych warunkach opublikował niemiecki portal GameStar) i po lekturze niektórych z nich wynika, że twórcy mogą być zadowoleni ze swojej pracy.

Oto niektóre z opublikowanych ocen Jagged Alliance 3:

 • IGN - 90/100
 • PC Gamer - 81/100
 • Shacknews - 9/10
 • God is a Geek - 8/10
 • GameStar - 89/100
 • Videogamer - 8/10
 • GameGrin - 6,5/10
 • Eurogamer.pl - 8/10
 • GryOnline.pl - 8,5/10
 • CD Action - 8/10
 • Łowcy Gier - 9/10
 • Gram.pl - 9/10
 • PPE.pl - 8,5/10
 • W samych portalach agregujących wszystkie zebrane recenzje, które do tej pory się pojawiły, tytuł ma same bardzo dobre średnie ocen. W serwisie Metacritic 82/100 (w oparciu o 21 artykułów) i 82/100 i w OpenCritic na podstawie 11 wystawionych recenzji.

  Wśród plusów gry wymieniane są posiadające pełnie głębi wymagające starcia turowe, dzięki czemu jeden problem możemy rozwiązywać na kilka sposobów. Recenzenci chwalą również grę za szeroki wybór najemników do rekrutowania. Każdy z nich posiada unikatowe zdolności oraz osobowość.

  Oczywiście nie zmienia to jednak faktu, że Jagged Alliance 3 jest grą, która nie jest pozbawiona wad. Niektórzy w swoich recenzjach narzekają iż niektóre systemy nie działają w taki sposób jak powinny, przez co zamiast być wymagająca, gra wydaje się być w kilku momentach frustrująca. Jako jeden z przykładów podano to, że jeden z najemników raz po raz nie trafiał w cel pomimo tego, że posiadał wiele bonusów doliczanych do celności. Kolejnym mankamentem jest interfejs gry, który ma być nieco toporny i ma zmuszać gracza do przeglądania wielu przedmiotów bez jakiegokolwiek sortowania ekwipunku.

  Swoje zdanie na temat gry wyrazili już recenzenci z wielu branżowych magazynów. Teraz nadeszła pora na to aby oddać ją w ręce fanów i graczy, którzy swoją opinię wyrażą jutro gdy Jagged Alliance 3 będzie już dostępne dla wszystkich. W każdym razie przekonaliśmy się, że najnowsza odsłona kultowej serii turówek to po prostu bardzo dobra gra i można śmiało powiedzieć, że po tylu latach niepowodzeń na takiego "Jaggeda" właśnie czekaliśmy!

  JA3 - dyskusja na forum Jagged Alliance 3 - galeria screenów Jagged Alliance 3 - oficjalna strona Jagged Alliance 3 - oficjalne forum Strona gry na platformie Steam Strona gry na platformie GOG.com Oficjalna strona THQ Nordic Oficjalna strona Haemimont Games

  Komentarze (11)
  • Avatar użytkownikamarcinl0

   Niestety trochę niepotrzebnych a denerwujących uchybień wymieniono - najbardziej zaskoczył brak odrzutu po wybuchu granatu co już w stareńkim JA i oczywiście JA2 JA2.5 było podstawą rozgrywki. Nie rozumiem jak można było to zawalić w JA3 - przecież Twórcy są fanami serii JA. Brak przydatnej siatki taktycznej i szansy na trafienie (przynajmniej orientacyjnej) - przynajmniej powinny być jako opcja. Aż prosi się o szybki patch. I trochę innych - np. słabo działający wewnętrzny internet co znacząco obniża realizm. Niepotrzebnie tego nie dopracowali.

   A wystarczyło dać więcej pograć Fanom serii JA bardziej wczytać się w sugestie i popracować trochę dłużej nad JA3 - najwyżej data premiery byłaby np. 14 sierpnia - i wtedy wydać naprawdę dopracowaną grę w podstawowych elementach serii JA (jak wybuch granatu odrzut + lepszy balans na otwarcie + siatka taktyczna + szansa na trafienie opcja + dopracowany internet itd.) - od razu zasługującej na miano znakomitej z ocenami recenzji zaczynającymi się od 9.0/10 minimum. A tak musimy - jak zwykle - od razu czekać na (szybkie) patche / jeden większy patch i oczywiście mody. Twórcy mają jeszcze kilka h.

   - wyszedł day one patch - czyli Twórcy jednak biorą pod uwagę sugestie fanów i "rzutem na taśmę" wprowadzają patch poprawiający balans na samą premierę 14.07. W ostatnim momencie - ale i tak brawo.

  • Avatar użytkownikaRixi

   @marcinl0
   Na steam w warsztacie jest już mod na procentowe szanse trafienia, nazywa się: ShowChanceToHit
   Natomiast co do odrzutu po wybuchu granatu czy innych materiałów wybuchowych, to faktycznie dziwna sprawa.
   Ciekawi mnie też czy istnieje np. możliwość aby po strzale w przeciwnika stojącego na dachu budynku przy krawędzi, spadł on z niego, jak było w JA2. Hmm

  • Avatar użytkownikamarcinl0

   JA3 Shadow NIE posiada Trait Camouflaged - i są tego poważne konsekwencje...

   Nie maiłem pojęcia że w JA3 nie ma zestawu kamuflażu i traitu camoflaged oraz bonusu wynikającego z kamuflażu Apel do Twórców aby w patchu koniecznie to dodali - przecież też są też fanami JA - bo dzisiaj pewnie poprawić tego się nie uda...

  • Avatar użytkownikamarcinl0

   Aha kupiłem JA3 na GOG - jak / skąd mogę pobrać / zainstalować wspomniany ShowChanceToHit mod

  • Avatar użytkownikaStarchris

   Na steamie masz w prawym górnym rogu zakładkę "CENTRUM SPOŁECZNOŚCI" Wchodzisz w to, a potem wybierasz zakładkę "WARSZTAT" i tam z reguły żeby pobrać to musisz być zalogowany i musisz zasubskrybować, żeby pojawił Ci się link do ściągnięcia.

   Instalacja powinna być w środku, choć podejrzewam, że to może być na zasadzie kopiuj wklej.

   https://steamcommunity.com/sharedfiles/ ... 2993428346

  • Avatar użytkownikamarcinl0

   Podkreślam: kupiłem JA3 na GOG - jak uzyskać ShowChanceToHit mod

  • Avatar użytkownikaStarchris

   Faktycznie, przepraszam, nie dopatrzyłem. To w takim razie trzeba będzie poczekać na pojawienie się zewnętrznego moda, bo na razie nie da się go pobrać ze steama i przełożyć do gry zakupionej na innej platformie.

  • Avatar użytkownikaMateusz

   Będzie wasza recenzja ?

  • Avatar użytkownikamarcinl0

   I purchased JA3 on GOG - how to download / use ShowChanceToHit mod - please

  • Avatar użytkownikaStarchris

   @Mateusz
   Tak, będzie recenzja, natomiast o wiele później. Chcielibyśmy najpierw poczekać na pierwsze i kolejne poprawki, czy patche, które mogą zaważyć na ocenie wielu poszczególnych aspektów w grze. Na razie jest to świeża gra i nie ma sensu na gorąco jej szczegółowo recenzować.

  • Avatar użytkownikaSHD

   Kupiłem niedawno - gorszy niż 2 i to w wielu apsektach:
   Przerwanie jest bardzo mało skuteczne
   Brak sklepu z bronią
   Mniej najemników
   Skopane skradanie się i ataki z zaskoczenia
   Noc, nawet na noktowizorach nic nie daje, a przeciwnicy, gdy strzela się do nich ze snajperki przez pół planszy i tak widzą daną postać
   Mam wrażenie, że to takie ładniejsze, a także uproszczone JA2
  Nick: