NADCHODZI JAGGED ALLIANCE 3! ZOBACZCIE ZWIASTUN Z ZAPISEM ROZGRYWKI!

Jagged Alliance 3 - THQ Nordic

Studio deweloperskie THQ Nordic świętuje swoje 10 urodziny. Z tej okazji studio przygotowało wiele niespodzianek. I tu niewątpliwe największy powód do świętowania mają fani serii Jagged Alliance, bowiem podczas wczorajszego pokazu została zapowiedziana trzecia część cyklu, a za jej produkcję odpowiada Haemimont Games - to samo studio, które stworzyło takie gry jak Tzar, Tropico, Victor Vran czy Surviving Mars. Oprócz tego nie mogło zabraknąć zwiastuna zawierającego także elementy rozgrywki. Wspomniany zwiastun możecie obejrzeć poniżej.

Twórcy ze studia zapewniają, że w "trójce" do naszej dyspozycji zostanie oddana bardzo szeroka gama aż 60 najemników - w tym wielu znanych z poprzednich odsłon serii. Jak możemy przeczytać na oficjalnej karcie gry na platformie Steam "Grand Chien, to kraj obfitujący w surowce naturalne, lecz dręczony wewnętrznymi podziałami, pogrąża się w chaosie. Prezydent znika, a kontrolę nad pozamiejskimi terenami przejmuje organizacja paramilitarna znana jako „Legion". Rodzina prezydenta przeznacza cały swój majątek i wykorzystuje porozumienie z potężną korporacją Adonis, aby zlecić grupie wykwalifikowanych najemników odnalezienie zaginionego i przywrócenie ładu w kraju.” W kraju dręczonym podziałami dokonał się przewrót, w wyniku którego w niewyjaśnionych okolicznościach znika prezydent. Naszym głównym zadaniem będzie odnalezienie zaginionej głowy państwa, ale to wcale nie oznacza, że przywrócenie porządku pogrążonego w chaosie kraju, to jedyne możliwe zakończenie gry.

Dzięki tej produkcji deweloperzy chcą zapewnić szerokiej publice wciągające walki w trybie turowym, wtapiając w to również elementy eksploracji. Produkcja oprócz tego zaoferuje także tryb kooperacji dla wielu graczy.

Niestety nie poznaliśmy jeszcze daty premiery, ale wiemy na pewno, że gra zmierza wyłącznie na komputery osobiste.

Parę chwil po zaprezentowaniu zwiastuna na karcie gry na platformie Steam, pojawiły się zalecane i minimalne wymagania sprzętowe.

Minimalne wymagania sprzętowe:

 • System operacyjny: Windows 7, 8 lub 10
 • Procesor: AMD FX-8320 / Intel i5-4690K
 • Pamięć: 6 GB pamięci RAM
 • Grafika: NVIDIA GeForce GTX 960
 • Dysk twardy: 20 GB wolnego miejsca
 • Zalecane wymagania sprzętowe:

 • System operacyjny: Windows 7, 8 lub 10
 • Procesor: Intel Core i7-3930K / AMD Ryzen 5 1600
 • Pamięć: 8 GB pamięci RAM
 • Grafika: NVIDIA GeForce GTX 1060
 • Dysk twardy: 20 GB wolnego miejsca
 • Jagged Alliance 3 od THQ Nordic - dyskusja na forum Jagged Alliance 3 - galeria screenów Jagged Alliance 3 - oficjalna strona Jagged Alliance 3 - oficjalne forum Strona gry na platformie Steam Oficjalna strona THQ Nordic Oficjalna strona Haemimont Games
  Komentarze (40)
  • Avatar użytkownikaM'cin

   Entuzjazm szybko mi opadł. Grafika zbyt... kreskówkaowa, nie przypomina stylem JA2. a sam gameplay więcej ma wspólnego z XCOM - enemy unknown niż z Ja. Może komuś się to podoba, no ale ja na razie widzę, że Back in Action jest sporo ponad tym, co tu zaprezentowano.

  • Avatar użytkownikalukasamd

   Przyznam, że to ostatnie czego się spodziewałem. Myślałem, że ta seria już niczego oficjalnego nie dostanie, a tu ogromne zaskoczenie. Trzymam kciuki, zawsze to coś nowego i choć takie 1.13 ma dużo więcej rzeczy to jednak nigdy się nie przebije tak jak komercyjny projekt

  • Avatar użytkownikaHanzea

   A jest tak jak w Back in action-, że cała mapa jest odkryta i widać wrogów?

  • Avatar użytkownikaStarchris

   @Hanzea

   W trailerze walka taktyczna ma w wielu ujęciach nawiązanie do nieistniejącego już JA Online, więc należy zakładać, że raczej tak. W JA Back in Action po bardzo mocnej dezaprobacie fanów po premierze w sprawie braku fog of war, twórcy w którejś aktualizacji wprowadzili mgłę wojny.

  • Avatar użytkownikaWigen

   Jak na moje oko wygląda to...dobrze. I w przeciwieństwie do poprzedniczek nad produkcją czuwa doświadczone studio mające na swoim koncie m.in. Tropico 3 - 5, Tzara, Victor Vran oraz niedawno wydany Surviving Mars. Sama rozgrywka przypomina najnowsze X-Comy i wygląda na to, że od czasu wydania JA: Back in Action doczekamy się w końcu niezłej produkcji tej marki.

  • Avatar użytkownikaluk3Z

   Który to już raz "nadchodzi" JA3 ? Ktoś wogóle liczył ?

  • Avatar użytkownikaMaciej2801

   Gontarski wraca w trailerze 5 250 $ kosztuje obok Igora się znajduje.

  • Avatar użytkownikaHanzea

   Jedyny nowy najemnik to kobieta imieniem Fauna? To Ja3 będzie niewypałem. Większość najem.w ja2 było nowych względem ja1. Ma to swoje uzasadnienie, po tylu latach tym bardziej. Zwykły skok na kasę,poprzez resentymenty. Ani to będzie nowatorska gra taktyczna, ani godna kontynuacja.

  • Avatar użytkownikaTomplus

   Wystarczyłoby gdyby JA 2 odświeżyli graficznie, bo taki rzut jaki jest w JA2 jest bardzo dobry. Mogliby dodać obracanie świata, aby móc spojrzeć na mapę taktyczną z 4 stron, a nie z jednej. dodali tryb gry co-op ale bez łączenia się z serwerami twórców, ew. z możliwością pominięcia.

   I wiele innych... To co jest w JA3.2021 to póki co jest proste, ale wygląda na całkowicie nową grę. Osadzoną w świecie innej. Coś jak Settlersy które po kolejnych edycjach straciły ducha pierwowzoru.

  • Avatar użytkownikaHanzea

   To jak za niedługo będzie z działem JA3? Obecny zostanie zlikwidowany? Co to właściwie za historia. Wyszło tamto Ja3 czy nie?

  • Avatar użytkownikaWigen

   @Hanzea

   Tamto JA 3 od Akelli? To już chyba z 10 lat temu umarło śmiercią naturalną.

  • Avatar użytkownikaIdk

   Jak na razie wygląda to na nowe XCOM ze skórką Jagged Alliance. Będzie early access by prace nad grą szły w dobrym kierunku?

  • Avatar użytkownikaStarchris

   @Idk

   "... by prace nad grą szły w dobrym kierunku?" Patrząc na wszystkie poprzednie kontynuacje, to tam również prace miały iść we właściwym kierunku, gdzie feedback ze strony graczy, miał być istotnym elementem podczas ich tworzenia. I co, i za każdym razem twórcy i tak zrealizowali swoją własną wizję i każdy wie jak to się skończyło. Pytanie, czy tym razem będzie inaczej. Wszyscy trzymamy kciuki, że tak, aczkolwiek trailer pokazał już projekt, który w mojej ocenie jest na dość zaawansowanym etapie, gdzie najważniejsze podstawy gry są już wykonane i jeśli miało by dojść do jakichś zmian, to raczej tylko kosmetycznych. Więc wydaje się, że ten "właściwy kierunek" już został obrany i jest to wizja autorów gry, dlatego trzeba mocno wierzyć, że tym razem będzie to najlepsza z dotychczasowych odsłon.

  • Avatar użytkownikaHanzea

   "...gdzie najważniejsze podstawy gry są już wykonane i jeśli miało by dojść do jakichś zmian, to raczej tylko kosmetycznych. Więc wydaje się, że ten "właściwy kierunek" już został obrany i jest to wizja autorów gry.." dlatego trzeba mocno wierzyć, że tym razem będzie to najlepsza z dotychczasowych odsłon.

  • Avatar użytkownikaHanzea

   Najlepsza z serii? Nie ma na to szans(zdroworozsądkowo), byleby gra była wciągająca to wystarczy. A odnośnie kosmetycznych zmian, to jeśli miałyby być to zmiany jak między Ja2 a Ja2wilfire to było i tak dużo

  • Avatar użytkownikaWigen

   Byłoby całkiem rozsądne jakby wydali narzędzia moderskie. Takie narzędzia występują chociażby przy dwóch niedawno wydanych grach Victor Vran oraz Surviving Mars.

   Modowanie innych gier od Haemimont Games

   https://www.nexusmods.com/survivingmars
   https://www.nexusmods.com/victorvran/mods/
   https://www.reddit.com/r/Victor_Vran/comments/gaqy8d/successfully_modding_the_game/

   W obecnych czasach narzędzia do modowania są niemal że niezbędne i obowiązkowe, więc mam nadzieję że zostaną także wydane przy okazji Jagged Alliance 3.

  • Avatar użytkownikaDredd

   Sama nazwa wskazuje, że to nie jest jakaś kolejna zwykła kontynuacja czy remake graficzny tylko JA3 czyli ma to być faktyczny następca. Nie wiem jak inni, ale ja się na to na pewno już nie dam kolejny raz nabrać. Na chłodno wszystko przyjmuję, nie wierzę już w żadne huczne zapowiedzi, poczekam na premierę, zobaczę oceny i wtedy zdecyduje.

  • Avatar użytkownikaStarchris

   @luk3Z

   Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie próby zakończone niepowodzeniem oraz wydaniem, to by wynikało z tego, że będzie to ósme podejście. To jest chyba rekord w branży gier.

   2006: JA3D - porzucone
   2008: JA3 - porzucone
   2008: Hired Guns TJE - wydane, ale z powodu nagłej utraty licencji, usunięto jakiekolwiek powiązania z JA2
   2012: JA Back in Action - wydane
   2012: JA Online - wydane
   2014: JA Flashback - wydane
   2018: JA Rage - wydane

  • Avatar użytkownikaamber-coffeeCat

   Nawet nie biorąc pod uwagę tych porzuconych, cztery niezbyt udane sequele to już całkiem dużo. Zastanawia mnie, co sprawia, że kolejne studia mimo wszystko z uporem maniaka próbują.

  • Avatar użytkownikaWigen

   Podobają się Wam w ogóle te dwa granaty u Fidela?

  • Avatar użytkownikaIdk

   @Wigen

   Wyglądają efektownie, ale obawiam się że mnie mogą popsuć immersję, jak będzie więcej takich dziwnych umiejętności do wykorzystywania.

  • Avatar użytkownikazaxcer

   @wigen

   totalnie nie, kompletnie nie czuję takich nie realistycznych wrzutek

  • Avatar użytkownikaInquerion

   Obawiam się, że te granaty Fidela, to taka umiejętność specjalna, unikalna dla każdego najemnika, bądź odblokowywana z drzewka perków, jak w fantasy RPGach. Niestety, realizmu nie ma co się spodziewać.

   Oficjalnego wsparcia moddingu zapewne też nie będzie, a bez tego może doczekamy się tylko jakiś prostych modów graficznych, czy niewielkich poprawek, jak w JA:BiA.

   Marzeniem byłoby zobaczyć takie 1.13, bądź mody z nową fabułą, jak Vengeance Reloaded, no ale pomarzyć zawsze można.

   Tak czy inaczej, JA3, wygląda dla mnie już na tyn etapie lepiej niż Flashback i Rage, a to już jakiś progres...

  • Avatar użytkownikaAayren (nie pamiętający hasła)

   Niestety patrząc na oeny rynek, większość tytułów jest upraszczana i przyśpieszana, bo tego zdaje się wymaga dzisiejszy gracz. Dla nas starych wyjadaczy jest to oczywiście bardzo zła wiadomość. Nie spodziewam się, by nowe wydanie było lepsze od JA2, ale wiecie co - miałem całkiem fun i w JAOnline a ten trailer bardzo mi ją przypomina! A jak będzie to klon x-coma... dobry klon x-coma to też gra conajmniej warta uwagi.

  • Avatar użytkownikaLogan

   Niestety, patrząc na powyższy gameplay, myślę że nikt z nas nie spodziewa się już tutaj poziomu JA2. Bogu dzięki za 1.13.

   Z drugiej strony, mi osobiście w JA: Online grało się bardzo przyjemnie - zobaczymy co z tego wyjdzie.

   Jedna rzecz, która mi się już nie podoba to odległość walki z przeciwnikami. Na tym trailerze strzelają do siebie praktycznie z przystawienia... Psuje to klimat strasznie.

  • Avatar użytkownikaStarchris

   Po wielkich zapowiedziach, już raczej na pewno upadł kolejny projekt, który miał być konkurencją dla JA2 w nowej odsłonie i wiązano z nim również bardzo duże nadzieje. To już chyba jakaś klątwa ciąży nad kontynuacjami JA2 i produkcjami podobnymi.

   https://store.steampowered.com/app/580640/End_State/

   Ja już mam tylko nadzieję, żeby ten JA3 od Nordica został chociaż wydany.

  • Avatar użytkownikaWigen

   @Starchris

   Jest jeszcze nadzieja w "Urban Strife", które jest jednak utrzymane w klimacie post-apo co oczywiście nie każdemu może się spodobać bo np. z powodu, że jest wiele gier obsadzonych w takich realiach.

   https://www.youtube.com/watch?v=xEZIsfQcE6s

  • Avatar użytkownikaWigen

   @zaxcer

   Tak, według mnie te dwa granaty też są głupie. Jednak prawda jest taka, że pasują one do postaci, bo jak wiadomo Fidel jest typem latynoskiego "unabombera". Warto dodać że w JA 2 też były specjalne umiejętności, ale nie były one podane w tak infantylny sposób.

  • Avatar użytkownikaHurricane

   Będzie I.M.P? Zresztą ja tam już nie czekam na 3, bardziej bym wolał aby tak duża firma pomogła Chłopakom z Bear's Pit w tworzeniu modów. Takiego AIMNASa w pudełku bym zakupił.

  • Avatar użytkownikaWigen

   Na Discordzie zostało utworzone FAQ i można tam zadawać najważniejsze pytania. Część z nich ma być wysłana w poniedziałek. Czy w tych wysłanych uwzględnią pytanie o I.M.P.-a? Do końca nie wiadomo.

   Odpowiedź na nie pewnie zajmie im sporo czasu, ponieważ niedawno ogłosili że pracują nad grą także zobaczymy jakie odpowiedzi otrzymają.

  • Avatar użytkownikaicepl

   Wszyscy po kolei popełniają ten sam błąd chcąc poprawić coś co jest już doskonałe, powinni dokładnie skopiować mechanikę z ja2 i odświeżyć szatę graficzną jak w Diablo2 i wszyscy byliby zadowoleni.

  • Avatar użytkownikaWigen

   @Hanzea

   "To jak za niedługo będzie z działem JA3? Obecny zostanie zlikwidowany?"

   Zobaczymy jak się sytuacja rozwinie. Na razie nie dawno został utworzony dział ze screenami. O nowym dziale trzeba pomyśleć, ale sądzę że stary nie będzie likwidowany a po prostu zostanie stworzony nowy o JA 3 od THQ Nordic.

  • Avatar użytkownikaZaniepokojony

   Są jakieś nowe infa dotyczące tej gry? Szukałem po necie i poza zapowiedzią nie ma kompletnie nic. Steam czy oficjalne forum też milczy, żadnego odzewu ze strony producentów. Oni ją porzucili czy co?

  • Avatar użytkownikaWigen

   @Zaniepokojony

   Nie. Uważam, że nie porzucili prac nad grą i one nadal trwają. Zresztą nie ma jeszcze nawet ogłoszonej daty premiery.

   Moim zdaniem oni w przeciwieństwie do poprzedników mają inną politykę informowania o postępach nad grą. Warto jednak jeszcze zwrócić uwagę, że zapis rozgrywki który został pokazany we wrześniu to wersja pre-alpha.

   Warto zauważyć, że Haemimont Games w tej chwili pracuje tylko nad jednym projektem. Po prostu im większy budżet/projekt, tym jest więcej ograniczeń a za udostępnianie informacji i tak odpowiada wydawca (THQ Nordic) niż sam producent.

   Co oznacza, że każda taka informacja, która jest publicznie udostępniana musi oficjalnie przejść przez wydawcę i wymaga ona oficjalnej zgody, gdyż marketingi i wszelki PR w dużej mierze leżą w obowiązkach wydawców.

   Zupełnie łatwiej jest gdy producent i wydawca są tacy sami (np. Paradox Interactive), ale niestety nie jest to norma. Nie jest tak w przypadku THQ Nordic i Haemimont Games ponieważ są to dwa oddzielne byty.

   Ja od czasu do czasu zaglądam na fora społecznościowe THQ Nordic i pytam kiedy pojawią się jakieś nowe informacje o grze. Najczęstsza odpowiedzią jest, że najszybciej jak to możliwe przekażą więcej informacji. I tego się trzymam.

   Podsumowując: nowe informacje o Jagged Alliance 3 na pewno się pojawią. Trzeba być tylko cierpliwym, to wszystko ;)

  • Avatar użytkownikaZaniepokojony

   Minął kolejny miesiąc, a ja jestem coraz bardziej zaniepokojony. Czyli mam rozumieć że ta gra będzie tak gigantycznym projektem, że żeby poszło jakieś info to musi ono przejść przez pierdylion szczebli, aby była akceptacja do puszczenia go w publikę. Pewnie inne ich projekty też są tak gigantyczne, że nie są w stanie znaleźć chwili czasu aby puścić jakiegokolwiek infa, czy nawet zdania. Przecież to ma być JA3, a nie jakaś kolejna nic nie wnosząca kontynuacja więc jak oni uprawiają tego typu autoreklame i marketing, żadnych info, nie patrzymy na nikogo, robimy tylko swoje to wróżę zajefajny sukces tej grze. Porobili fora na steamie, oficjalke oraz discorda i za nic mają żeby się odnieść do tych wszystkich tam wpisów, jedynie jakieś płotki tam są, które kompletnie nie mają wiedzy co się dzieje z grą, wiec nic dziwnego, ze w końcu i one ucichły. Nie wiem, może oto właśnie chodzi producentom, żebyśmy ucichli i grzecznie czekali na premiere i obowiązkowo ją kupili, no to życzę powodzenia.

  • Avatar użytkownikaWigen

   @Zaniepokojony

   Podpisuje się pod tym co napisałeś. Również jestem zaniepokojony tą ciszą i brakiem aktywności producentów, którzy nie zabierają głosu na temat gry, którą tworzą.

   A być może ta cisza spowodowana jest tym, że ciężko pracują nad grą i na razie nie chcą pochwalić się czymś większym. Ja w obecnej chwili rozpatruje różne opcje.

  • Avatar użytkownikaStarchris

   No niestety trochę niefortunna ta obecna sytuacja z tym brakiem odzewu z ich strony, a tyle się ludzie opisali oraz czasu poświęcili i nadal nic. Śledzę również na bieżąco wszystkie te trzy fora i Ty Wigen, chyba jesteś tam dosłownie Last Man Standing :)) gdyż inni się już poddali i dali sobie spokój.

   Myślę, że trzeba jeszcze chwilę poczekać, zobaczymy co pokaże końcówka tego roku i początek następnego. Aczkolwiek coraz bardziej nabieram przekonania, że może powtórzyć się sytuacja z JA: Rage, gdzie tak samo była tylko zapowiedź, potem po paru miesiącach premiera, następnie pozostawienie go i przejście do następnych produkcji. No tak to z JA3 nie da się zrobić, bo to będzie porażka, a przecież nikt tego nie chce.

  • Avatar użytkownikaWigen

   Najdziwniejsze z tego wszystkiego jest to, że od początku kiedy powstało to oficjalne forum nie ma na nim nikogo z produkcji (Haemimont Games) i żadnej oddelegowanej osoby z THQ która byłaby odpowiedzialna za chociażby kontakt z forumowiczami. Po prostu nie ma tam takiej osoby, która jest dobrze zorientowana jeśli chodzi o produkcję i mogłaby ewentualnie udzielić informacji, że pracę nad grą idą do przodu, wkrótce podzielimy się informacjami.

   Pamiętam jak na koniec września kontaktowałem się na TT z CTO z HG to wtedy dostałem zapewnienie że komunikacja będzie stopniowo, ale widać co z tego wyszło.

   https://content.invisioncic.com/o315288/monthly_2021_09/Screenshot_20210929_144657.jpg.3e6b80be281779c6e1379cb4f1de948e.jpg

   No ale nic, ja tam cierpliwe czekam na nowe informacje, może "rzucą" coś przed Świętami :) I oczywiście nie zapominajmy o dziennikach deweloperskich.

  • Avatar użytkownikamarcinl0

   Albo to zasadniczo zmienią wraz z podstawami aby to było JA2->3 - albo w to nie gram podobnie jak nie gram w żałosne Rage "Entuzjazm szybko mi opadł. Grafika zbyt... kreskówkaowa, nie przypomina stylem JA2"

  • Avatar użytkownikaWigen

   Chciałbym wszystkich uspokoić że ekipa z Haemimont Games ciężko pracuje nad grą jednak nie mogą ujawnić daty premiery ani innych nowych informacji bez decyzji THQ Nordic ;)
  Nick: