Modyfikacja Urban Chaos » Recenzja Urban Chaos

Recenzja Renegade Republic

Jagged Alliance 2:
Urban Chaos

Recenzja


"We're not in Arulco anymore" - taki napis przeczytać mogliśmy na obrazkach reklamujących Jagged Alliance 2: Urban Chaos jeszcze przed ostatecznym wydaniem modyfikacji. I nic dziwnego, bowiem dzieło grupy JA2MOD Squad przenosi gracza do zupełnie nowego państwa, Danubii. Historia - wydawać by się mogło - zupełnie taka sama, jak w oficjalnym Jagged Alliance 2. Zła dyktatorka włada krajem, który gracz musi oswobodzić. Nic bardziej mylnego! Urban Chaos to całkiem nowa fabuła, w całkiem nowej grafice, okraszona mnóstwem innych nowości.

Jak już wspomniałem, Urban Chaos szczyci się całkowicie nową fabułą. Danubią, niewielkim państwem w Europie Centralnej, niegdyś członkiem Układu Warszawskiego, po niewyjaśnionej śmierci prawowitego władcy, rządzą królowa Brenda oraz korporacja Crepaton. Zajmują się oni produkcją nielegalnego specyfiku znanego jako płyn Crepaton. Znajduje on dwa zastosowania, w zależności od sposobu użycia - przyspiesza tempo regeneracji organizmu lub czasowo podnosi poziom energii. Twórcy nawiązali w tym momencie do pierwszej części Jaggeda, gdyż specyfik wywodzi się z Metaviry - wyspy znanej z JA1. Danubijska policja jest do tego stopnia skorumpowana, że za jej sprawą do więzienia trafia reporterka, prowadząca dziennikarskie śledztwo w sprawie Crepatonu. W tym samym czasie zestrzelony zostaje przelatujący nad Danubią samolot. Lecący nim angielski ambasador John Blair i jego żona trafiają do więzienia. Blair przewoził jednak coś, co zdecydowanie nie powinno dostać się w niepowołane ręce. Gracz otrzymuje w ten sposób dwa główne zadania - po pierwsze należy zgładzić dyktatorkę i przejąć kontrolę nad Danubią. Po drugie, musi odzyskać tzw. listę MOC, zawierającą ściśle tajne informacje, które w żadnym wypadku nie mogą dostać się w niepowołane ręce i dostarczyć ją do Agenta X.

Pierwsze zaskoczenie gracz przeżywa tuż po włączeniu gry, spoglądając na mapę taktyczną. Uległa ona diametralnym zmianom. Znane z JA2 miasta zostały powiększone o nowe sektory, tzw. przedmieścia i oczywiście przemianowane. Kolejnym wstrząsem może okazać się zupełnie odnowiony wygląd laptopa. Ale, uwierzcie, to jeszcze nic. Prawdziwego szoku doznaje się, odwiedzając witrynę np. A.I.M. Mimo, iż nie doszło tam do poważanych zmian kadrowych (pojawia się tylko jedna nowa najemniczka - Jubilee), to warto zwrócić uwagę na statystyki potencjalnych podwładnych oraz ich wyposażenie. Umiejętności wszystkich najemników uległy poprawie (lub pogorszeniu), a do Danubii dostają się oni... pozbawieni broni! Zgadza się, państwo Brendy to nie jakiś kraik trzeciego świata, gdzie każdy nosi ze sobą broń, lecz republika w Europie Centralnej. Nie może być więc mowy o jakiejkolwiek broni na pokładzie samolotu. Plus dla twórców, za zachowanie realizmu.

Urban Chaos - Miasto 1 Urban Chaos - Miasto 1
Całe mnóstwo okazji do zastawiania zasadzek Tylko w UC miasta wyglądają jak prawdziwe


Wspomniałem już o zmianach, jakie zaszły w A.I.M. To jednak nie wszystkie modyfikacje dotyczące najemników. Twórcy wyraźnie polepszyli parametry członków M.E.R.C. (np. Razora), a ponadto wzbogacili ich grono o 2 nowe postacie - Ayanę i Morgana. Obie warte uwagi i rekrutowania, ze względu na swoje niebanalne umiejętności. To jednak nie wszyscy najemnicy, jakich JA2MOD Squad oddaje graczowi do dyspozycji. W Urban Chaos otrzymujemy możliwość rekrutowania (za odpowiednią opłatą) najemników już w trakcie gry, spośród trzech postaci oferowanych przez Shady'ego - Snake'a, Kelly'ego oraz Spike'a. Ponadto w grze występują także postacie RPC, gotowe by w każdej chwili wesprzeć (niekoniecznie za darmo) szczytną inicjatywę gracza. Napotkać można np. znanych z JA2 Maddoga i Conrada, a także całkiem nowych Rosebuda, Rude Doga i wiele innych.

Prócz nowych postaci RPC, twórcy umieścili w UC olbrzymie grono NPC. Zdecydowana większość z nich otrzymała nowe głosy, wygląd oraz mimikę twarzy. Każda z nowych osobowości w Danubii ma swoje zadanie, każda w jakichś sposób wiąże się z fabułą. Przykładowo - Claim Manager. Znajduje się on w Atremo po to, by wpuścić gracza do magazynu, skąd pobrać można swój pierwszy pistolet. Niestety, głosy postaci i mimika niektórych z nich pozostawiają trochę do życzenia. Część aktorów podłożyła głosy zupełnie bez przekonania, co w mojej opinii jest największym mankamentem gry. Dobrym przykładem jest tutaj głos Brendy - po prostu suche odczytanie tekstu. Mimo to należy pamiętać, że UC to nieoficjalna modyfikacja, więc oczywistym jest, iż nie może szczycić się głosami profesjonalnych aktorów.

Urban Chaos - Mały port Urban Chaos - Za miastem
Taką łodzią możemy dostać się na wyspę Nawet za miastem natykamy się na nowe obiekty


Już po zdobyciu pierwszej sztuki broni czy też magazynka można zauważyć znaczące zmiany w arsenale. Prawie całe uzbrojenie znane z JA2 uległo zmianom. W grze dominują bronie produkcji rosyjskiej - w końcu Danubia to byłe państwo U.W. - lecz zdarzają się też narzędzia mordu rodem z Zachodu. W stosunku do JA2, UC oferuje sporą liczbę karabinów snajperskich, od tych przeciętnych do pukawek rodem z filmu "Snajper". Należy wspomnieć, że w przeciwieństwie do JA2, pistolety w modyfikacji JA2MOD Squad'u są naprawdę zabójcze. Renowację przeszły również dodatki do broni - pojawiło się kilka rodzajów celowników oraz specjalne części służące do modyfikowania Colta CAR15 i M4. To jednak nie wszystkie nowe przedmioty w UC. Do nich należy zaliczyć też różne typy kamizelek i getrów, także te uzyskiwane poprzez połączenie z odpowiednim przedmiotem i dające zupełnie nowe profity, jak również nowe granaty, pociski granatników, plecaki itd.

Jak wskazuje nazwa, akcja Urban Chaos toczy się przede wszystkim w terenie miejskim. Wymagało to od twórców całkowitego przebudowania świata gry. W miejsce starych, zniszczonych wojną miast Arulco, pojawiły się prawdziwe, europejskie metropolie. Wygląd budynków, ich wnętrza, pojazdy na drogach, a nawet same drogi - prawie wszystko uległo całkowitemu przeistoczeniu. Lądując w Danubii, zamiast zniszczonej atakiem czołgów, stanowiącej rebeliancką kryjówkę Omerty, gracz zastaje tętniący życiem port lotniczy w Atremo. W ten sposób twórcy modyfikacji ustanowili 2 rekordy, których - jak na razie - nikomu nie udało się pobić. Urban Chaos ma największą spośród wszystkich modyfikacji liczbę nowych sektorów a także największą ilość tilesetów, czyli obiektów w grze, takich jak np. szafki, ściany, płoty. Wszystko robi ogromne wrażenie i za to należą się JA2MOD Squadowi gromkie brawa. A jeśli już o terenach miejskich mowa, to należy wspomnieć, że w Danubii pojawił się całkiem nowym środek transportu - metro. Można nim dojechać w ciągu dosłownie kilku chwil do wybranego peronu. Jest to znacznie wygodniejsze i szybsze, niż każdy inny sposób przemieszczania się, włącznie z helikopterem.

Oczywiście cała modyfikacja dostępna jest do pobrania zupełnie za darmo, bez ponoszenia żadnych kosztów ze strony graczy, co stanowi olbrzymią jej zaletę. Szczególnie, jeśli porówna się ogrom nowości zawartych w Urban Chaos z np. Jagged Alliance 2: Unfinished Business, który jest przecież oficjalną, płatną częścią serii.

Renegade Republic: Kontenerowiec w porcie Renegade Republic: Terroryści
Metro wygląda bardzo realistycznie... ...dodatkowo posiada całą niezbędną infrastrukturę


Opisując Urban Chaos, nie sposób nie wspomnieć o barierze językowej, która dla wielu graczy z różnych państw stanowić może przeszkodę nie do przebycia - modyfikacja jest bowiem po angielsku. W Polsce, ten problem rozwiązał jednak Iron Squad - polski team pod przewodnictwem redaktora Jagged Alliance Center - Lena. Zespół przetłumaczył na nasz język całą modyfikację (nie licząc intra), włącznie z opisami przedmiotów, plikami pomocy, informacjami w laptopie itd. UC doczekał się także innych wersji językowych: niemieckiej, rosyjskiej i czeskiej. Takie zaangażowanie w lokalizację modyfikacji świadczy o jego wartości.

Konkurencję dla Urban Chaos modyfikacji stanowić może patch 1.13, wnoszący m.in. nową rozdzielczość i mnóstwo poprawek do JA2, a także tworzona już z uwzględnieniem tej nakładki modyfikacja Renegade Republic. Jednak bez obaw. Fani czynią już postępy w przystosowaniu swojego dzieła także do współpracy z patchem 1.13. Zapowiada się kolejny przełomowy moment w dziejach modyfikacji!

Podsumowując, Urban Chaos to modyfikacja godna polecenia. JA2MOD Squad stworzył dzieło, o którym głośno było i jest w społeczności fanów Jagged Alliance. Zupełnie słusznie, bo UC wniósł do starego, znanego wszystkim Jaggeda powiew świeżości, który - moim zdaniem - powinien odetchnąć każdy, nie tylko ten, kto zdołał już uwolnić Arulco. Warto poznać świat Danubii, choćby dlatego, by zaznajomić się z zupełnie nową wizją świata gry, jaką proponują nam twórcy modyfikacji lub sprawdzić, jak poradził sobie Iron Squad, tworząc spolszczenie UC. Nie pozostaje mi więc nic innego, niż zaprosić do działu download i ściągnięcia modyfikacji oraz spolszczenia!

Całkowicie nowa, bardzo rozbudowana fabuła Całe mnóstwo nowych obiektów i tekstur Odnowiony laptop oraz menu główne Naprawdę realistyczne miasta Nowi najemnicy i nowe statystyki starych Ponad 250 nowych sektorów, to robi wrażenie! Polska wersja językowa
Głosy niektórych postaci brzmią słabo Zbyt dużo do przeszukiwana w miastach Liczne błędy w angielskiej wersji gry
Autor: snick, 9 komentarzy · 23694 czytań
Komentarze (9)
 • Avatar użytkownikakondrix

  doskonala modyfikacja. Sporo broni, relane odglosy. Pełno nowych sektorów. Najemnicy, conrad jest próżny ale strzela niezle.

 • Avatar użytkownikaczarnypirat

  chcial bym sie wyrazic ,ze ten mod ja jest poprostu kaszanka
  poprostu do dupy wogole glosy niektorych postaci sa kisza poprostu TANIA PROBA zrobienia czegos duzego
  Polecam Renegade Republic walki tam trwaja godzinami
  a niektore nawet kurde dniami bo ... naprawde super

 • Avatar użytkownikaPawel

  @czarnypirat

  Po prostu nie wypisuj bzdur i wysławiaj się normalnie...

 • Avatar użytkownikau_jed

  Zrobił mi się dziwny błąd, w pewnym momencie moi najemnicy zaczęli chodzi tylko i wyłącznie tyłem 0_o... Ktoś wie o co chodzi?

 • Avatar użytkownikalukasamd

  Też tak miałem :)
  Spróbuj nacisnąć ALT i kazać gdzieś iść, a potem już bez altu.

 • Avatar użytkownikau_jed

  dzieki:)

 • Avatar użytkownikau_jed

  teraz zaczęli "stepować" w miejscu, albo kłaść się we własnej krwi, bajer z altem nie pomaga, wczytanie ponowne też nie. reinstal?

 • Avatar użytkownikau_jed

  już sobie poradziłem, wyjście z gry i wejście, za którymś razem pomaga i jest już normalnie.

 • Avatar użytkownikaMarcin2500

  Cóż...jak to miło będzie znów wrócić w najlepsze chwile kiedy przechodziłem Jagged Aliance 2.Dzisiaj jestem duzo starszy ale dalej mam ochotę trochę POSZCZELAĆ :)Weekend z Urban Chaos zapowiada się rewelacyjnie!
Nick: