Inne » Podsumowanie 2007

Podsumowanie roku 2007

Koniec roku to czas podsumowań... no tak, ale jest już miesiąc po nowym roku. Trochę się spóźniliśmy ale to nie powoduje, że artykuł staje się nieaktualny. Ten będzie aktualny już zawsze. To dlatego, że opowiada o najważniejszych wydarzeniach z minionego roku, które wzbudziły duże zainteresowanie bądź miały duży wpływ na scenę Jagged Alliance, nie tylko polską. Starzy wyjadacze z pewnością zwrócą uwagę na ilość informacji oraz ich jakość, rok 2007 z całą pewnością był rokiem bardzo ciekawym, mówię to jako jedna z nielicznych osób, które od tylu lat stale się udzielają.

W 2007r. swoją premierę miała długo oczekiwana gra Hired Guns: The Jagged Edge, która miesiąc przed tym zdążyła jeszcze zmienić nazwę. Ponadto pojawiła się gra 7.62 i ujawniono sporo informacji na temat Jagged Alliance 3 jak choćby fakt, iż w grze znajdzie się tryb multiplayer czy też pojawienie się w internecie zwiastuna. Jednak był to rok szczęśliwy nie tylko dla oczekujących nowych oficjalnych części serii ale również dla tych, którzy chcą pograć w stare dobre JA2 w nowej formie. W Czerwcu zapowiedziano modyfikację JA2: Last Stand grupy Iron Squad, która wzbudziła ogromne zainteresowanie, nie tylko wśród fanów JA. Na świat przyszły takie modyfikacja jak JA2: Militia Factions oraz JA2'005 a prace nad JA2: Nowa Kaledonia zbliżają się ku końcowi... podobno. Jednakże, jest co czytać a ja nie zamierzam dłużej Was zatrzymywać. Miłego wspominania ;-)
20062007200820092010 • 4 stycznia - Strona Jagged Alliance Center zmienia swój dotychczasowy adres na bardziej odpowiadający swojej nazwie. Od tego dnia dostępna jest ona pod domeną jagged-alliance.pl.

 • 24 stycznia - Firma Game Factory Interactive publikuje zwiastun JAZZ: Hired Guns, gry która parę miesięcy wcześniej nosiła tytuł Jagged Alliance 3D.

 • 29 stycznia - Twórca spolszczenia do JA2 v1.13 oraz członek grupy Iron Squad - Fyfek na forum Jagged Alliance Center informuje, iż przenosi projekt do grupy Iron Squad.

 • 31 stycznia - Firma GFI Mobile informuje, iż dostępny jest już w sprzedaży JAZZ: Hired Guns na... telefony komórkowe. Niestety, gra dostępna tylko w Rosji i w rosyjskim języku przez co nie wzbudza zainteresowania fanów.
 • 6 luty - Grupa moderska Iron Squad udostępnia najnowszą wersję spolszczenia do modyfikacji v1.13 oznaczoną numerkiem 687.

 • 10 luty - Startuje oficjalna strona gry JAZZ: Hired Guns, niestety wyłącznie w języku rosyjskim, a czas wczytywania pozostawia wiele do życzenia. Pojawia się na niej oficjalny opis gry, nowe zdjęcia i tapety.

 • 10 luty - Po miesiącach, założyciel i szef nieistniejącej grupy JA2MOD Squad odpowiedzialnej m.in. za Urban Chaos pojawia się na forum Bear's Pit ujawniając garść informacji o projektach, których nie zdążył zrealizować. Dowiadujemy się dlaczego nie powstał JA2: Return To Metavira oraz, że trwały prace nad JA2: Deidranna Lives 2.

 • 17 luty - Moteel, jako jedna z osób pracujących nad JA2: Noc Oficerów ogłasza wznowienie prac oraz przeniesienie modyfikacji na v1.13. Informacja wzbudza wiele zainteresowania, ale i wątpliwości biorąc pod uwagę fakt, iż Moteel jest jedyną osobą pracującą nad modyfikacją.

 • 27 luty - Grupa Iron Squad podaje do publicznej wiadomości oficjalną datę premiery długo oczekiwanej polskiej wersji JA2: Vietnam SOG '69. Data zostaje ustalona na 5 marca.

 • 1 marca - Na uruchomionej niedawno oficjalnej stronie JAZZ: Hired Guns pojawia się 20 minutowy film poświęcony serii Jagged Alliance i wyżej wspomnianej grze, która miała być kontynuacją serii. Wyłącznie w wersji rosyjskiej.

 • 3 marca - Grupa Iron Squad mając na uwadze fanów serii Jagged Alliance postanawia przesunąć datę premiery polskiej wersji JA2: Vietnam SOG '69 z 5 marca (poniedziałek) na 10 marca (sobota). Choć spolszczenie było długo oczekiwane przez fanów, decyzja nie wzbudza większego sprzeciwu, w końcu nikt nie lubi poniedziałków...

 • 6 marca - Na 4 dni przed premierą JA2: Vietnam SOG '69, grupa Iron Squad po raz kolejny przesuwa datę premiery, tym razem w drugą stronę - na 8 marca. Ponadto zmianie ulega forma premiery - w chwili premiery zorganizowany zostaje czat dla wszystkich zainteresowanych.

 • 8 marca - Tym razem grupa Iron Squad dotrzymała obietnicy. Dokładnie o godzinie 20:00 na czacie zorganizowanym specjalnie na tę okazję, opublikowana zostaje polska wersja modyfikacji JA2: Vietnam SOG '69 wzbudzając duże zainteresowanie.

 • 9 marca - Firma Strategy First informuje o nawiązaniu współpracy z Union Entertainment, czego efektem jest rozpoczęcie prac nad filmem opartym na pierwszej części serii Jagged Alliance wydanej w 1995r. Reżyserem zostaje Nick Nunziata.

 • 13 marca - Iron Squad informuje o nawiązaniu współpracy z moderem wil473 zajmującym się konwersją JA2: Urban Chaos na 1.13. Efektem tej współpracy będzie oczywiście polska wersja JA2 1.13: Urban Chaos.
 • 1 kwietnia - Firma Akella informuje o zakupie u zachodniego twórcy oprogramowania graficznego Lifemode Interactive unikatowego zestawu programów LIFESTUDIO: HEAD. Program pozwala na tworzenie szczegółowej mimiki twarzy.

 • 10 kwietnia - Jagged Alliance Center publikuje cztery zupełnie nowe zdjęcia z modyfikacji JA2: Militia Factions. Zdjęcia te zostały nadesłanego przez Willa Gatesa - twórcę modyfikacji, specjalnie dla JACenter.

 • 16 kwietnia - Firma GFi Russia odpowiedzialna za JAZZ: Hired Guns podaje do wiadomości, iż gra znajduje się na etapie beta testów. Specjalnie po to, by wyrobić się na czerwcową premierę, pracownicy pracują przez większą część doby. Ponadto, opublikowane zostają zupełnie nowe zdjęcia z gry, prezentujące znacznie ładniejszą grafikę.

 • 22 kwietnia - Serwis Absolute Games oraz firma GFI organizują specjalną ankietę w której gracze mogą wybrać jedną z trzech wersji okładki na pudełko gry JAZZ: Hired Guns.

 • 23 kwietnia - Ankieta nie przyniosła rozwiązania mimo, iż gracze oddali ponad 5 tys. głosów. Zostaje ogłoszona druga tura w której do wyboru jest aż 7 okładek.

 • 28 kwietnia - Znany moder - Jazz, zapowiada zupełnie nową modyfikację JA2: Legion 2, będącą kontynuacją dobrze znanej, acz nie do końca udanej modyfikacji do JA2: UB. Premierę modyfikacji zapowiedziano na czerwiec/lipiec 2007r.


 • 4 maja - Startuje pierwsza fanowska strony gry JAZZ: Hired Guns, której autorem jest Memfis. Początkowo strona miała być poświęcona wyłącznie tej grze, lecz po niedługim czasie pojawiły się na niej również informacje o grach z serii JA.

 • 7 maja - Fyfek, członek grupy Iron Squad, który w styczniu przeniósł swój projekt spolszczenia JA2 1.13 do IS informuje, iż projekt znów zostaje otwarty i każdy zainteresowany może wziąć w nim udział.

 • 17 maja - Firma GFI Russia narobiła sporo nadziei ogłaszając, iż JAZZ: Hired Guns znajduje się na etapie beta testów. Zapowiedziana wcześniej data premiery - czerwiec/lipiec nie zostanie dotrzymana. Zostaje przesunięta na wrzesień 2007r.

 • 19 maja - Firma Akella informuje, że Jagged Alliance 3 nie ukaże się tak jak zapowiadano w IV kwartale 2007r. lecz na początku 2008r.

 • 27 maja - Strona Jagged Alliance Center obchodzi swoje pierwsze urodziny. Zaangażowanie redakcji, wygląd strony, ilośc artykułów oraz aktualności sprawiły, iż wystarczył zaledwie rok aby strona zyskała miano największej strony poświęconej serii Jagged Alliance. Z okazji urodzin zostaje opublikowanych aż 13 nowych artykułów, co dostrzegają inne serwisy poświęcone grom strategicznym.

 • 28 maja - Na łamach JACenter pojawia się zupełnie nowe, pachnące Muzeum Jagged Alliance będące tłumaczeniem oryginalnej wersji ze serwisu JA Galaxy. Jest to zbiór zdjęć starych wersji gier z serii, gdzie niejednokrotnie widać elementy, które nie znalazły się w finalnej wersji. Grafiki uzupełnione zostały komentarzami Iana Currie.

 • 29 maja - Firma GFi wspólnie z Russobit-M informuje o rozpoczęciu otwartych beta testów. Oznacza to, że zwykli szarzy gracze będą mieli szansę wypróbować grę jeszcze przed jej premierą. Zgłoszenia mają być przyjmowane do 7 czerwca, wśród nich zostanie wybranych 500 osób.
 • 16 czerwca - Premiera Jagged Alliance 3 po raz kolejny stoi pod znakiem zapytania. Serwis Gry-Online podaje, iż premiera odbyć ma się dopiero w... 2009 roku! Na szczęście rozmowa z jednym z redaktorów serwisu szybko rozwiewa wątpliwości.

 • 16 czerwca - Na forum Bear's Pit zostaje opublikowana informacja, iż modyfikacja Return To Metavira nigdy nie zostanie ukończona. Tworzył ją znany moder Head Hunter z Niemiec i (jak się okazało) Len z Polski.

 • 18 czerwca - Dzięki informacjom przekazanym przez Jazza, serwis JACenter informuje, iż premiera zapowiedzianej niedawno modyfikacji JA2: Legion nastąpi później niż zakładano, kiedy? Nie wiadomo. Wiadomo jednak, że modyfikacja będzie większa.

 • 28 czerwca - Grupa Iron Squad wreszcie ujawnia prawdziwe oblicze Projektu X! Jak się okazuje, jest to zupełnie nowa modyfikacja grupy - JA2: Last Stand, która zaoferować ma więcej niż dotychczasowe modyfikacje takie jak Urban Chaos czy Renegade Republic. Grupa zapowiada wprowadzenie wielu nowości takich jak główny bohater. Dla podgrzania atmosfery zostaje opublikowany teaser - filmik ukazujący nieco informacji o fabule. Modyfikacja wzbudza na tyle duże zainteresowanie, że piszą o niej zarówno polskie jak i zagraniczne serwisy poświęcone grom komputerowym.

 • 30 czerwca - Po dobrej wiadomości dla fanów jaką była zapowiedź nowej modyfikacji przychodzi czas na smutną. Moteel, który pracował nad JA2: Noc Oficerów informuje, iż prace nad nią zostają anulowane. Dla pocieszenia, publikuje to, co zdążył zrobić do tej pory.

 • 5 lipca - Serwis RTS Area, który wbrew nazwie skupia się na wszystkich grach strategicznych, wykazał duże zainteresowanie zapowiedzianym tydzień wcześniej JA2: Last Stand, przeprowadzając wywiad z jednym z twórców - Lenem. Ich artykuł ujawnia sporo nieznanych dotychczas informacji.

 • 6 lipca - Na świat przychodzi zupełnie nowy zwiastun gry JAZZ: Hired Guns. Film prezentuje się znacznie lepiej od pozostałych, po raz pierwszy możemy usłyszeć kawałek, który będzie przygrywał nam w menu głównym gry.

 • 7 lipca - Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią z niezwykłą datą (07.07.07) zostaje opublikowana modyfikacja JA2: Militia Factions autorstwa Willa Gatesa.

 • 11 lipca - Zespół JA Zone ogłasza nabór do pierwszych oficjalnych beta testów opracowywanej modyfikacji JA2: Nowa Kaledonia. Z grona chętnych zostanie wybranych 15 osób, które jeszcze przed premierą zagrają w modyfikację.

 • 11 lipca - Po roku strona JACenter udostępnia drugi wywiad przeprowadzony ze Scorpionem - moderem dobrze znanym polskim fanom serii, twórcą JA2: Vengeance oraz nadchodzącego JA2: Renegade Republic.

 • 12 lipca - Po ukończeniu jednego projektu, Will Gates nie składa broni. Bierze się za konwersję modyfikacji JA2: Vietnam SOG '69 na v1.13. Jak twierdzi, mapy zostały już przygotowane lecz ma problemy z przeniesieniem przedmiotów. Modyfikacja ma zostać przeniesiona w pierwotnej formie.

 • 17 lipca - Firma Akella ujawnia, iż Jagged Alliance 3 będzie posiadało... tryb multiplayer. Póki co, wiadomo tylko tyle, że będzie. Przy okazji dowiadujemy się, że w grze do wyboru będziemy mieli aż 5 stron konfliktu. To dużo zważywszy na fakt, iż w JA2 mieliśmy do wyboru tylko jedną ;-)

 • 18 lipca - Nie minęło wiele czasu od ostatniej informacji, a już mamy kolejną. Może tym razem nie informację lecz co znacznie ciekawszego - zwiastun. Minutowy film prezentuje grę w całej okazałości, a przede wszystkim skupia się na modelu zniszczeń otoczenia, który (co widać) ma duży wpływ na taktykę. • 8 sierpnia - Will Gates po raz kolejny dotrzymuje obietnicy. Modyfikacja JA2: Militia Factions zostaje udostępniona w wersji na v1.13.

 • 10 sierpnia - Firma GFI informuje, iż nadchodzący wielkimi krokami niedoszły Jagged Alliance po raz kolejny zmienia tytuł, tym razem na Hired Guns: The Jagged Edge. Informacja wywołuje niezadowolenie fanów uważających, iż nazwa JAZZ: Hired Guns lepiej pasowała do tytułu.

 • 14 sierpnia - JACenter informuje, iż zostaje udostępniona zupełnie nowa, nieznana do tej pory poza Rosją, modyfikacja zatytułowana JA2'005. Ze względu na wprowadzane nowości, szybko zostaje nazwana rosyjskim odpowiednikiem v1.13. Dzięki modyfikacji mamy możliwość zagrania w rozdzielczości dochodzącej nawet do 1600x1200 oraz z 18 najemnikami w oddziale.

 • 14 sierpnia - Beta testy Hired Guns: The Jagged Edge zostają oficjalne zakończone. Firma Russobit-M wykazuje zadowolenie z przebiegu beta testów. Informacja każe myśleć, że premiera już naprawdę niedługo.

 • 17 sierpnia - Grupa Iron Squad informuje, iż doszła do porozumienia z twórcami modyfikacji JA2'005, czego efektem będzie jej polska wersja. Jednak rozpoczęcie prac nad spolszczeniem pozostaje pod znakiem zapytania.

 • 19 sierpnia - Na oficjalnym forum firmy Apeiron pojawia się informacja jakoby gra 7.62, której rosyjska premiera ma odbyć się już za 6 dni, w pozostałych krajach miała ukazać się już w styczniu 2008 roku.

 • 23 sierpnia - Modyfikacja JA2: Straciatella przeznaczona na systemy Linux trafia na... telefon komórkowy. Jednak nie byle jaki telefon, to Neo1973 dostępny dla wybranych programistów już od lutego 2007r.

 • 23 sierpnia - Długo oczekiwana wersja demonstracyjna Hired Guns: The Jagged Edge zostaje udostępniona. Plik waży 731MB i zawiera 4 misje pozwalające na zapoznanie się z grą.

 • 24 sierpnia - Długo oczekiwana gra 7.62 doczekała się rosyjskiej premiery! Następca Brigade E5: New Jagged Union wzbudza duże poruszenie wśród szczęśliwych posiadaczy... niestety tylko w Rosji. Według wcześniejszych zapowiedzi, jej angielska wersja ma mieć premierą już w styczniu 2008 roku. Na pocieszenie polskim graczom zostaje informacja, iż w Rosji gra otrzymuje wysokie oceny. • 4 września - Na łamach JACenter pojawia się pierwszy demo test gry Hired Guns: The Jagged Edge wzbudzając duże zainteresowanie fanów chcących poznać relację z gry i porównania z nieśmiertelnym Jagged Alliance 2.

 • 20 września - Półroczne milczenie na temat konwersji modyfikacji JA2: Urban Chaos na v1.13 zostaje przerwane przez grupę Iron Squad. Jak informują jej członkowie, cisza ta wynikała z braku kontaktu z twórcą konwersji wilem473, co z kolei wynikało z problemów z kontem pocztowym. Fani zostają uspokojeni, konwersja wciąż powstaje, spolszczenie również.

 • 25 września - Firma GFI informuje, iż gra Hired Guns: The Jagged Edge trafi na półki sklepowe już za 2 tygodnie. Niestety przeczy to ostatnim obietnicom jakoby gra miała ukazać się pod koniec września. Dobrze jednak, że czas oczekiwania nie okazuje się zbyt długi. • 2 października - Zła wiadomość nadeszła ze stajni Strategy First dla wszystkich wyczekujących konwersji Jagged Alliance 2 na platformę Nintendo Dual Screen. Jak ogłosił wydawca, konwersja JA2 oraz dwie pozostałe gry (Disciples II i Warlords) zostały usunięte z planu wydawniczego. Dokładny powód nie jest znany.

 • 8 października - Po raz kolejny twórcy Hired Guns: The Jagged Edge nie dotrzymali obietnicy. Tym razem termin premiery gry zostaje ustalony na 19 października.

 • 19 października - Dla odmiany, GFI tym razem dotrzymało obietnicy. 19 października gra trafia na sklepowe półki, niestety na razie na terenie Rosji. Data premiery angielskiej wersji pozostaje nieznana.

 • 27 października - Po dwóch latach prac, Scorpion wreszcie udostępnia modyfikację JA2: Renegade Republic. Niestety, na razie to tylko beta, ale grywalna. Całość zajmuje dokładnie 342MB, pokonując rozmiarem JA2: Urban Chaos. • 1 listopada - Firma 1C Company oznajmiła, iż w produkcji znajduje się oficjalne rozszerzenie taktycznej strategii 7.62 wzorowanej na serii Jagged Alliance. Za stworzenie projektu, który otrzymał nazwę 7.62: Reload odpowiedzialna jest firma Apeiron.

 • 26 listopada - Prace trwały od tak dawna, a efekty były na tyle małe, że nikt w to nie wierzył. Zupełnie niespodziewanie zostaje opublikowana modyfikacja do Jagged Alliance 2 wprowadzająca tryb multiplayer! Autorem modyfikacji jest Haydent z Australii. Modyfikacja ta wzbudza ogromne zainteresowanie fanów na całym świecie.

 • 3 grudnia - JACenter udostępnia pierwszy polski wywiad z twórcami Jagged Alliance 3, a dokładniej z samym szefem projektu - Andrewem Kazakovem! Wywiad zawiera prawie 30 rozbudowanych pytań układanych przez samych fanów serii, dzięki czemu szybko zostaje on uznany za najlepszy, jaki do tej pory się ukazał. Wzbudza wielkie zainteresowanie na polskiej oraz zagranicznej scenie JA za sprawą angielskiej wersji artykułu.

 • 7 grudnia - Firma TopWare udostępnia swój plan wydawniczy na rok 2008. Wśród ośmiu ciekawych tytułów znajduje się ten najciekawszy - Hired Guns: The Jagged Edge. Fani mogą odetchnąć z ulga, grę wyda firma która sprawdziła się wcześniej, wydając w Polsce JA2 i JA2: Wildfire.

 • 21 grudnia - Udostępniony miesiąc wcześniej multiplayer do Jagged Alliance 2 doczekał się wersji beta. Gra jest bardziej stabilna.

 • 21 grudnia - Strona JACenter publikuje niezwykle ciekawy artykuł - sprawozdanie z poszukiwań polskiego wydawcy gry Hired Guns: The Jagged Edge. W artykule opublikowano odpowiedzi 4 polskich wydawców, do których wysłany został specjalny list.

 • 28 grudnia - JACenter powiadamia o zmianach, które w ostatnim czasie nastąpiły w terminarzu grupy Iron Squad. Wynika z niego, iż prace nad konwersją JA2: Urban Chaos na v1.13 zostają wstrzymane, zaś długo oczekiwana polska wersja modyfikacji JA2: Renegade Republic zostanie opublikowana już w styczniu 2008r.

 • 31 grudnia - Ostatniego dnia roku zostają opublikowane pierwsze mapy do JA2: Multiplayer pozwalające na grę dwóch lub więcej graczy w nieco wygodniejszy sposób.


 • Autor: Len, 6 komentarzy · 17836 czytań
  Komentarze (6)
  • Avatar użytkownikaPopuś

   Jak zwykle świetna robota ;) Bardzo dobry pomysł z linkami do newsów i screenami do najważniszego wydarzenia miesiąca

  • Avatar użytkownikaWigen

   Tak bardzo dobre podsumowanie. Cały artykuł opierał się w szczególności na wychodzących w ubiegłym roku modach i wiadomościach o HG. Generalnie bardzo dobry rok dla polskiej sceny HG. Oby i ten był jeszcze lepszy i abyśmy w tym roku zobaczyli w końcu HG na polskich półkach. Bardzo dobra robota.

  • Avatar użytkownikaWigen

   PS: Miało być Jagged Alliance a nie HG. Sorki za błąd.

  • Avatar użytkownikanemrod

   Naprawde ciekawy i dobrze opracowany artykul. Co wazne wygodnie i przyjemnie sie go czyta. Informacje sa krotkie i zwiezle, dzieki czemu szybko mozna sie dowiedziec co sie wydarzylo w danym czasie. Brawo za podsumowanie!

  • Avatar użytkownikanemrod

   Znalazlem jeden blad. To chyba pomylka, ale w pazdzierniku data 27 jest zapisana jako sierpien;)

  • Avatar użytkownikaLen

   Dzięki, poprawione ;)
  Nick: