JA2 1.13 otrzymuje aktualizację

ModyfikacjeTuż po premierze najnowszej i oficjalnej odsłony modyfikacji Jagged Alliance 2 1.13, wielu z Was od razu zauważyło, że bez dodatkowej aktualizacji się nie obejdzie. Duża ilość błędów, niedociągnięć i innych problemów, sprawiała, że przyjemność z rozgrywki bardzo szybko uciekała. Wychodząc naprzeciw tej sytuacji, kilka dni temu twórcy wydali mały bugfix, dzięki któremu wszystkie najpoważniejsze, do tej pory zauważone błędy, zostały usunięte plus jeszcze wdrożono parę poprawek.

Pliki w naszym dziale Download mają zastosowaną zasadę, że każdy mod jest od razu w całości, w najnowszej wersji, żeby nie trzeba było ściągać wielu plików naraz, a potem tracić niepotrzebnie czas w celu ich łączenia. W stosunku do najnowszego bugfixa również taka sytuacja nastąpiła. U nas jest sześć wersji językowych JA2 1.13 i wszystkie od razu mają w sobie wgraną tę aktualizację. Wystarczy ściągnąć, wypakować, wrzucić na Jaggeda i mamy najnowsza wersję z bugfixem.

Przy okazji tej aktualizacji, autorzy projektu wypuścili grudniową wersję BETA JA2 1.13, która jest oznaczona już numerkiem 7667. Wiele nowości technicznych, o których co jakiś czas piszemy na łamach naszego serwisu, nie znalazło się w oficjalnej odsłonie, dlatego warto poszukać ich w poniższym wydaniu, do czego oczywiście gorąco zachęcamy.

JA2 1.13(7667) BETA ENG

Najnowsza wersja JA2 1.13 - dyskusja na forum

Studio bitComposer Games bankrutem? Sprzedaż JA: Flashback niezagrożona

Gry PodobneWszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że los niemieckiego wydawcy gier bitComposer Games, który jest odpowiedzialny między innymi za nowe odsłony Jagged Alliance (Jagged Alliance: Back in Action) został przypieczętowany i wygląda na to, że studio czeka smutny koniec. Jeśli wierzyć informacjom podanym na niemieckim portalu branżowym GamersGlobal bitComposer Games jest w stanie upadłości od 3 grudnia 2014 roku.

Czy bankructwo niemieckiego dewelopera będzie miało jakikolwiek wpływ na sprzedaż Jagged Alliance: Flashback ? Jak zapewnił Thomas Lund na oficjalnym forum, sprzedaż oraz wydawanie kolejnych rozszerzeń nie jest w żaden sposób zagrożone ponieważ Full Control jest objęte umową zabezpieczającą, która chroni twórców przed takimi ewentualnościami.

Firma bitComposer Games powstała w 2009 roku. Zajmowała się wydawaniem gier głównie na komputery stacjonarne (PC) oraz konsole nowej generacji (XBOX, Playstation). Do najbardziej znanych gier wydanych przez tego dewelopera wymienić można Jagged Alliance: Back in Action (2012), Air Conflicts: Pacific Carriers (2012), Citadels (2013) oraz ostatnio dobrze nam znane Jagged Alliance: Flashback (2014). Ostatnią grą, którą udało się wysłać do sklepów przed ogłoszeniem upadłości, był hack'n'slashowy RPG Shadows: Heretic Kingdoms (22 listopada 2014).

bitComposer Games - Dyskusja na forum bitComposer Games - strona główna

JA: Flashback w Polsce. Znamy datę premiery polskiej wersji językowej.

Jagged Alliance: FlashbackCDP.pl (tak, tak - oczy Was nie mylą, to polski wydawca JA: Flashback) zaplanował na 5 grudnia premierę polskiej wersji turowej gry strategicznej Jagged Alliance: Flashback. Produkcję za którą odpowiedzialne jest duńskie studio Full Control będzie można nabyć na dwa sposoby. Wersję cyfrową za pośrednictwem sklepu internetowego wydawcy oraz pudełkową. Niestety na obecną chwilę nie są znane ceny obu tych wersji. Jednak niewykluczone, że pojawią się one na dniach.

Jagged Alliance Flashback, której fabuła została umiejscowiona na obszarze karaibskiej wyspy San Hermanos przenosi nas w czasy burzliwych lat 80. ubiegłego wieku, czyli do okresu, w którym trwała zimna wojna. Jest to swoisty prequel całej serii a przedstawione w nim wydarzenia rozgrywają się długo przed tymi, które znamy, chociażby z pierwszej części oryginalnego Jagged Alliance.

W polską wersję gry będziemy mieli możliwość zagrać jedynie z napisami.

JA: Flashback - ogólnie: dyskusja na forum

Jaka przyszłość czeka JA: Flashback

Jagged Alliance: FlashbackRdzeń swojej przyszłości, pozycja ta stworzyła sobie w dniu swojej premiery i tego pejoratywnego pierwszego wrażenia i negatywnych ocen, jakie wtedy zebrała, już nic nie zmieni. Jednak pomimo tej sytuacji, deweloperzy nie zrezygnowali i nie opuścili swojego produktu, tylko postanowili, że jak tylko mogą, to go usprawnią, a Ci którzy już wypróbowali najnowszą odsłonę Jagged Alliance, dobrze wiedzą, że jest co naprawiać i dodawać, tak więc sami jesteśmy bardzo ciekawi, co z tego wyniknie.

Aktualna wersja gry to 1.06, do najważniejszych zmian możemy z pewnością zaliczyć: dodanie amunicji AP, HP oraz shotgunów, uzupełnienie medykamentów o zastrzyki znane z JA2, lekka poprawa inteligencji przeciwników, dodanie interfejsu dla sprzedawców (do tej pory był tylko tekst), nowe portrety IMPów, opcję drops all items oraz quick save (F8) and load (F10), no i oczywiście wyeliminowanie błędów, niedociągnięć i problemów, o których tutaj nie będziemy nawet wspominać, bo było i nadal jest ich po prostu multum.

Powyżej wymienione aspekty powinny być oczywiście wdrożone już w premierową odsłonę, a nie dodane później jako aktualizacje, tak samo jak zmiany, które dopiero co nadchodzą. Kolejna aktualizacja ma przynieść system dodatków do broni, dodatkowy plecak na przedmioty w inwentarzu najemnika, wiele nowych sektorów i związanych z nimi zadań oraz panel misji, do którego w każdej chwili będziemy mogli zajrzeć i sprawdzić stan lub historię danego zlecenia. Szykuje się wiele pozytywnych usprawnień, za które trzymamy mocno kciuki, żeby się udały, ponieważ twórcy obiecali, że na ty nie spoczną i potem zajmą się następnymi brakującymi elementami rozgrywki.

Zatrzymamy się teraz na chwilę przy modyfikowaniu tej gry, bo już miesiąc minął od jej wydania, a gra ta nadal nie wygląda tak bardzo przyjaźnie, jak to zapowiadała załoga Full Controll, w stosunku do wprowadzania w niej swoich własnych zmian. Na chwilę obecną mamy pełną wersję edytora sektorów, z którego raczej nikt nie korzysta, ponieważ skoro sama gra jest zła, to tworzenie nowych map, też mija się z celem. Mamy jeszcze jedno proste narzędzie, które pozwoli nam na zmianę statystyk broni. Jest to co prawda dopiero wersja BETA, lecz można już w niej pozmieniać wszystkie ich parametry. Modyfikacja znajduje się w naszym dziale Download i zachęcamy do jej wypróbowania, pełna instrukcja znajduje się w opisie pliku.

WEAPON'S EDITOR DLA JA: FLASHBACK

JA: Flashback - ogólnie: dyskusja na forum JA: Flashback - edytor broni: dyskusja na forum JA: Flashback - edytor map: dyskusja na forum

Pierwsze wrażenia po premierze JA: Flashback

Jagged Alliance: FlashbackSpecjalnie trochę później zaplanowaliśmy tego newsa, aby napisać o "kolejnym godnym następcy" Jagged Alliance 2 bez niepotrzebnych negatywnych emocji. One zawsze i bardzo szybko udzielają się po zdecydowanej większości premier, ponieważ każde znalezione niedociągnięcie, długo wyczekiwanej i wielce promowanej gry, mającej być zgodnie z hucznymi zapowiedziami czymś niesamowitym, tworzy niekorzystną, negatywną aurę, która wręcz rozlewa się wśród wszystkich fanów.

Pomimo wielkich nadziei, z upływem czasu opinie oraz komentarze były coraz gorsze i można już z pewnością powiedzieć, że ta pozycja odniosła druzgocącą klęskę niemal w każdym swoim aspekcie. Średnia ocen na różnych portalach waha się między 30 a 40%, co samo w sobie już mówi za siebie. Trzeba przyznać, że wystawione noty są w większości podyktowane odniesieniem i porównaniem do klasycznej odsłony z 1999 roku, ale nawet biorąc ją za zupełnie nową grę, to i tak jest ona najwyżej przeciętna.

Dobre wrażenie rozpoczyna się na samym menu głównym i na nim się kończy. Gdy gracz dostaje możliwość stworzenia IMPa, polegającej na odpowiedzi na archaiczne i bezsensowne, opiewające w multum nic nieznaczącego tekstu pytania, które w 2014r. nie mają mieć prawa bytu, to cały czar pryska od razu jak bańka mydlana.

Laptopa nie ma, jest zupełnie inna wersja werbowania najemników w związku z tym, że akcja toczy się pod koniec lat 80, natomiast brak animowanych postaci na zdjęciach, to duży minus. Wygląd interfejsu, to już kwestia gustu, jednym się podoba drugim nie, lecz na szczęście jest w miarę przejrzysty i można od razu połapać się, o co w tym wszystkim chodzi.

Ekran strategiczny jest bardzo ubogi, tam jest tylko mapa strategiczna (która również za bardzo informacyjna też nie jest), nasi najemnicy oraz ekran misji. Ten ostatni, to jest jakieś totalne nieporozumienie, to jest tylko kilka linijek tekstu w lewym górnym rogu, żadnego śledzenia, historii, zarządzania czy czegokolwiek, co było w JA2 lub chociażby w JA: Back in Action.

Walki są w miarę przyzwoite, zdjęcia oraz odgłosy broni też, lecz żeby poczuć klimat gry taktycznej, to ten produkt ma jeszcze przed sobą długa drogę poprawek, w celu jego osiągnięcia. Wspomnieliśmy, że tylko grafiki oraz dźwięki broni są ok, ponieważ opisy ich parametrów są tak mało czytelne i skomplikowane, że porównywanie broni pod względem jakości mija się z celem. Brak dodatków do broni pozostawiamy bez komentarza.

Całości porażki dodaje "efekt ciszy". Gra opiera się na tekście tylko i wyłącznie pisanym, wszystkie postacie nie mówią, pojawia się tekst, który musimy czytać, nawet u sprzedawców nie ma zdjęć przedmiotów, tylko kupujemy je na podstawie samych nazw i ceny.

Od strony wizualnej jest ok, ale tylko ok. Nawet przy najwyższych ustawieniach, realność grafiki pozostawia dużo do życzenia. Trzeba przyznać, że forma grafiki oraz animacji "bajkowej" dla gier taktycznych z serii Jagged Alliance, nie jest i nie będzie nigdy dobrym rozwiązaniem. Co do muzyki, to jest to chyba jeden z niewielu mocnych atutów tej gry.

Podsumowując, nie tylko my, ale również i cała społeczność fanów serii Jagged Alliance, jest wręcz zszokowana faktem, że wersja, którą nam dano w dniu premiery, została uznana przez załogę Full Controll jako produkt gotowy. Jest tyle niedociągnięć i niedopracowań, że możemy ją nazwać co najwyżej wersją BETA. Z tego tytułu chociażby, z pełną recenzją gry wstrzymamy się do momentu, kiedy deweloperzy wypuszczą odpowiednie aktualizacje i poprawki, ponieważ nie uśmiecha nam się recenzować wersję BETA.

JA: Flashback - dyskusja na forum

Premiera Jagged Alliance: Flashback

Jagged Alliance: FlashbackPo wielu miesiącach oczekiwania i wręcz można by powiedzieć hucznych zapowiedziach ze strony Twórców, że oto nadchodzi godny następca klasycznego JA2, mamy dzisiaj przyjemność zaprosić wszystkich z Was na premierę gry Jagged Alliance: Flashback. Gwarancje deweloperów na sukces były ogromne, lecz oczekiwania ze strony graczy jeszcze większe, gdyż po nie udanej kontynuacji serii w postaci JA: Back in Action (przynajmniej jako godnego następcy), apetyt fanów na dobrą grę, wzrósł niebotycznie.

Gra, zgodnie z obietnicą, została wykonana w klasycznej, turowej konwencji oryginalnego JA2 z 1999 roku. Oprócz wspomnianych wcześniej tur, znajdziemy tutaj (prawie) wszystkie aspekty, jakie cechowały pierwowzór, poczynając od najemników i innych postaci (między innymi IMP), przez ogrom broni i innych doń dodatków, a na specyficznym zachowaniu naszych bohaterów kończąc (czołganie, skradanie, bieganie, przycelowywanie, zbieranie łupów, interakcje z innymi osobami i inne podobne.

Na chwilę obecną grę można zakupić z dwóch źródeł, z platformy Steam oraz z serwisu Allegro.

  • Steam: 23,99 Euro (około 101 zł)
  • Allegro: już od 50 zł

Z okazji premiery gry, załoga Full Controll wypuściła oficjalny trailer gry, który możecie obejrzeć poniżej, natomiast drugi filmik pokaże nam pierwszy kontakt z grą, czyli menu główne i jej nową muzykę. Mamy nadzieję, że większości z Was się spodoba, ponieważ nam bardzo przypadła do gustu, ilustrując klimat lat 80. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższymi materiałami video.

Od dzisiaj to Wy, nasi drodzy Fani, napiszecie historię tego produktu. To Wasze opinie, komentarze oraz ogólna ocena tej wersji Jagged Alliance, wzniesie ją na odpowiedni poziom lub pociągnie w dół, na piedestale wszystkich odsłon gier z serii JA. Bardzo wszystkich gorąco zachęcamy do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami, odnośnie finalnego wydania JA: Flashback.

JA:Flashback - dyskusja na forum

Uszczegółowienie nowości technicznych dla JA2 1.13

ModyfikacjeOstatnie artykuły, jak i również cały cykl publikacji na temat nowości technicznych w najnowszej wersji JA2 1.13, cieszy się Waszym sporym zainteresowaniem, a co za tym idzie, bardzo często pojawiają się specjalistyczne pytania, czy to w komentarzach, czy na forum, na które dosyć ciężko u nas znaleźć odpowiedź. Dlatego wychodząc naprzeciw kolejnym zapytaniom postanowiliśmy zamienić główne punkty w każdym newsie na link prowadzący do oryginalnego tematu autora danego projektu.

Jak się okazuje na forum naszych zagranicznych kolegów, te tematy cieszą się nie mniejszą popularnością, a na każdą wątpliwość, czy problem, sam twórca stara się odpowiedzieć i znaleźć rozwiązanie lub istotę sprawy. W przypadku gdyby u nas nie udało się odszukać zadowalającej odpowiedzi, to zawsze warto wejść na oryginalny temat i tam przewertować posty i komentarze lub zadać pytanie na forum.

Poniżej publikujemy jeszcze raz wszystkie newsy o nowościach technicznych, a po wejściu na wybrane przez Was zagadnienie, każdy jego punkt jest jednocześnie odnośnikiem do oryginalnego tematu.

Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie do zapoznania się jeszcze raz z wszystkimi aspektami, z jakimi możecie się spotkać w najnowszej, oficjalnej i stabilnej odsłonie Waszej ulubionej modyfikacji.

Najnowsza wersja JA2 1.13 - dyskusja na forum