Zapraszamy do specjalnego sklepu Jagged Alliance

Jagged Alliance 2Jest naprawdę niewiele takich serii gier, które od momentu wydania swojej pierwszej wersji, mają się dobrze i żyją pełnią życia aż do dzisiaj i pewnie jeszcze przez długi, długi czas, nic się w tej kwestii nie zmieni. Niewątpliwie, przykładem tutaj może być cykl gier Jagged Alliance. Premiera części pierwszej odbyła się 2 września 1994r. i nie dość, że mnóstwo osób sięga nadal po tę pozycję lub następne jej wydania, to w dodatku, można bez większego problemu kupić każdą część tej serii i to w wielu sklepach.

Dlatego przygotowaliśmy dla Was specjalną stronę, na której będziecie mogli przejrzeć sobie najpopularniejsze serwisy, w stosunku do oferowanych przez nich gier z serii Jagged Alliance. Jeśli ktoś z Was nie ma jeszcze do kompletu, którejś z nich, to warto będzie sprawdzić, gdzie najkorzystniej będziecie mieli możliwość jej zdobycia, a że zbliżają się Święta Wielkanocne, to należy się spodziewać przeróżnych promocji, wyprzedaży lub obniżek cen.

Zakładkę do sklepu zawsze znajdziecie na stronie głównej, w lewym panelu nawigacyjnym, w pierwszej kategorii, czyli "Serwis". Jeśli ktoś chciałby dodać jakiś inny portal, na którym też można kupić grę z serii Jagged Alliance, to wystarczy napisać o tym w komentarzach pod tym newsem lub pod artykułem albo w odpowiednim temacie na naszym forum dyskusyjnym, a z pewnością go dodamy. Serdecznie zapraszamy do korzystania.

Sklep Jagged Alliance - dyskusja na forum

Definitywny koniec JA: Flashback

Jagged Alliance: FlashbackNiedawno informowaliśmy o dużym prawdopodobieństwu porzucenia gry JA: Flashback przez ich twórców, gdyby okazało się, że opinie na temat gry, będą nadal negatywne. Z naszej strony wcale nie musimy czekać na jakiekolwiek oficjalne komunikaty ze strony załogi Full Controll, odnośnie przyszłości ich najnowszej pozycji, gdyż wystarczy popatrzyć na fakty, które są dostępne publicznie i widoczne gołym okiem, a od razu wyłania się jasna i konkretna odpowiedź, jaka jest aktualna sytuacja.

Od ponad miesiąca, jakikolwiek odzew na prośby fanów, na oficjalnym forum gry, pozostają zupełnie bez odpowiedzi. Jedynie na Kickstarterze opublikowali ostatni komentarz, odwołujący się do tego, że skoro Flashback nie odniósł sukcesu, jakiego się spodziewali, to nie maja żadnego uzasadnienia biznesowego, by się nim dalej zajmować, dlatego ich cała załoga rozpadła się.

We still exist, but at very very low man count. As mentioned a few times here, JAF has not been the success we had hoped for and that means people having to leave when there is no money for paying them. That is also why things are grinding down to a crawl communication wise. Sad, but true.

Na potwierdzenie całkowitego rozpadu załogi tworzącej najnowszą odsłonę Jagged Alliance, niech będzie fakt opublikowania ich życiorysów na znanej międzynarodowej stronie dla osób szukających pracy Linked in. Wystarczy spojrzeć na zakładkę obok zdjęcia profilowego "Poprzednio" (Forrige), a wszystko od razu staje się jasne. Całość kadry już od dawna pracuje w innej firmie, nad nowym projektem, a dokładniej rzecz biorąc:

Tak naprawdę nie ma co liczyć na formalną wypowiedź o zakończeniu wsparcia dla Flashbacka. To się już stało i nikt z deweloperów nie będzie wracał do jego produkcji lub wydawania kolejnych aktualizacji lub nowych funkcjonalności.

Z tego wszystkiego wyłania się bardzo ponury i negatywny obraz całości zaangażowania się w budowę tej gry przez firmę Full Controll, o czym już wielokrotnie wspominali fani w swoich komentarzach. Grupa praktycznie nieznanych sobie osób została zebrana w jeden zespół, w bardzo krótkim czasie stworzyli grę i ją wypuścili. Gra okazała się kompletnym niewypałem, więc postanowili oskarżyć użytkowników, że to ich wina, bo im się ta gra nie spodobała, a wedle twórców powinna, więc ją porzucili bez żadnej informacji zwrotnej, słowa pożegnania, czy chociażby przeprosin, które wszystkim fanom i osobom, które wsparły finansowo tę grę, zdecydowanie się należą. Przykre, ale niestety prawdziwe.

JA: Flashback - ogólnie: dyskusja na forum

Noworoczne aktualizacje modyfikacji - część II

ModyfikacjeNie tak dawno informowaliśmy o wypuszczeniu aktualizacji wielu modyfikacji, z tytułu rozpoczęcia nowego 2015 roku. Był to niejako prezent noworoczny od moderów z całego świata, dla całej społeczności Jagged Alliance i nie tylko. Dzisiaj mamy przyjemność zaprezentować kolejne z nich. Tym razem może nie są to aż tak popularne projekty jak JA2 1.13, czy Urban Chaos, lecz dzięki swojemu oryginalnemu pomysłowi na rozgrywkę, również dadzą niezapomniane wrażenia z samej gry.

1. DEIDRANNA LIVES - a wszystko tak pozytywnie się zakończyło, nic bardziej mylnego. Despotyczna królowa powstaje wręcz zza grobu, przejmuje swój pałac i z nową, o wiele bardziej okrutną siłą, zaczyna władać Arulco. Enrico Chivaldoriemu na szczęście udaje się ponownie uciec i jeszcze raz prosi nas o wykonanie zadania, definitywnej likwidacji Deidranny.

JA2 Deidranna Lives Classic ENG

JA2 1.13(4870) Deidranna Lives PL

JA2 1.13(4870) Deidranna Lives ENG

JA2 1.13(7435+bugfix) Deidranna Lives ENG

JA2 1.13(7679) Deidranna Lives BETA ENG

2. ARULCO FOLDING STOCK - Jest to bardzo ciekawa modyfikacja, ponieważ pozwala na wybór rodzajów broni jakie chcemy, aby się pojawiały podczas naszej gry. Ogólnie rzecz biorąc, podział broni został wykonany ze względu na państwo pochodzenia lub rodzaj modyfikacji. Aby uaktywnić dany rodzaj broni, musimy włączyć program INI Editor (zawarty w plikach moda) i w lewym górnym rogu, w zakładce "Select JA2 v1.13 Mod", należy wybrać odpowiadający nam zestaw konfiguracyjny.

JA2 1.13(4870) Arulco Folding Stock PL

JA2 1.13(4870) Arulco Folding Stock ENG

JA2 1.13(7435+bugfix) Arulco Folding Stock ENG

JA2 1.13(7679) Arulco Folding Stock BETA ENG

3. JA2 1.13 BETA - w przypadku tej modyfikacji, prace nad nią idą nieprzerwanie oraz pełna parą i przynajmniej raz na dwa lub trzy tygodnie wychodzi nowa jej wersja, o której zawsze będziemy się Wam starać przypominać.

JA2 1.13(2085) ENG

JA2 1.13(4870) PL

JA2 1.13(7435+bugfix) PL

JA2 1.13(7740) BETA ENG

Najnowsza wersja JA2 1.13 - dyskusja na forum Deidranna Lives - dyskusja na forum Arulco Folding Stock - dyskusja na forum

Nowości techniczne w JA2 1.13 - część X: personifikacja armii

ModyfikacjeWracamy po dłuższej przerwie do publikacji, w których co jakiś czas pokazujemy przeróżne nowości techniczne, jakie będziemy mieli możliwość spotkać w najbardziej popularnej i najobszerniejszej modyfikacji, jaka do tej pory powstała do Jagged Alliance 2, czyli JA2 1.13. Ci z Was, którzy już multum razy przeszli całą grę, a i tak powracają by jeszcze raz ją ukończyć, na pewno po pewnym czasie zauważyli, że brakuje w niej elementu zarządzania armią przez konkretne, wyżej postawione osoby.

1. GENERAŁOWIE - wojskiem Arulco rządzi i wydaje rozkazy tylko Deidranna, dlatego cały czas walczymy z tymi samymi nudnymi przeciwnikami, bez żadnej widocznej hierarchii zarządzania. Od teraz do gry wchodzą generałowie. Będą oni mieli bardzo duży wpływ na parametry i konfiguracje swoich podwładnych. Przede wszystkim dadzą lepsze statystyki, szybkość działania i podejmowania decyzji, szybkość poruszania się po mapie, większą częstotliwość i liczbę oponentów w patrolach itd. Tutaj zasada jest prosta: im więcej generałów na mapie, tym wyższe podniesienie parametrów podwładnych.

Ogólne zasady są następujące: generałów może być maksymalnie 10, jeden przypada na jedno miasto, będą mieli zawsze bardzo mocną obstawę elitarnych jednostek, gdy tylko zauważą, że nie mają szans, to momentalnie uciekają z sektora i jeśli im się to uda, to znajdziemy ich dopiero w Medunie. Generała rozpoznamy po czerwonym wykrzykniku nad jego głową, ale żeby widzieć, że to jest on, to musimy najpierw się o tym dowiedzieć, dlatego w tym celu bardzo pomocną bronią będzie przesłuchiwanie więźniów i wydobywanie z nich niezbędnych informacji. Jeśli nam się to uda, to na mapie strategicznej, na konkretnym sektorze, pojawi się zielony znacznik "VIP".

2. PODWŁADNI - skoro armia Arulco ma już generałów, to dlaczego by nie spersonifikować szeregowych. Od teraz, to kogo na samym początku zneutralizujecie, będzie miało zawsze duży wpływ na dalszy przebieg całej bitwy. Tak więc tutaj zalecamy podejmować rozważne decyzje. Nasi bezpośredni przeciwnicy zostali skategoryzowani w następujący sposób:

  • Oficerowie - wpływają na morale, jakość walki oraz zwiększają opór na panikę wynikającą z dużego ostrzału,
  • Lekarze - leczą rannych kolegów,
  • Snajperzy - używają tylko broni długiej,
  • Radio Operatorzy - wzywają pomoc z powietrza,
  • Moździerzowcy - używają moździerza, by nas od razu zlikwidować.

Wedle skryptu projektu, nie potrzeba żadnych specjalnych umiejętności / traitów żeby ich rozpoznawać. Wystarczy danego przeciwnika zobaczyć i od razu powinna się pojawić koło niego specjalna ikonka, symbolizująca jego skill. Na poniższym zdjęciu możemy zobaczyć wszystkie te ikonki, a na filmie jest pokazana zdolność medyka w praktyce.

Najnowsza wersja JA2 1.13 - dyskusja na forum Nowości techniczne w JA2 1.13 - część I Nowości techniczne w JA2 1.13 - część II Nowości techniczne w JA2 1.13 - część III: zawód szpieg Nowości techniczne w JA2 1.13 - część III: nowe bronie Nowości techniczne w JA2 1.13 - część III: niewola Nowości techniczne w JA2 1.13 - część IV: nowe możliwości broni Nowości techniczne w JA2 1.13 - część IV: nowe możliwości dodatków do broni Nowości techniczne w JA2 1.13 - część V: najemnicy Nowości techniczne w JA2 1.13 - część V: przeciwnicy Nowości techniczne w JA2 1.13 - część VI: wyposażenie Nowości techniczne w JA2 1.13 - część VII: laptop Nowości techniczne w JA2 1.13 - część VIII: pojazdy i składy Nowości techniczne w JA2 1.13 - część IX: specjalne umiejętności

JA: Flashback na krawędzi porzucenia

Jagged Alliance: FlashbackDeweloperzy najnowszej odsłony Jagged Alliance, opublikowali nie dawno specjalne oświadczenie, w którym w sposób bardzo precyzyjny pokazują, jaka przyszłość czeka grę JA: Flashback. Dokument jest dosyć obszerny i zostało w nim poruszone mnóstwo kwestii związanych z całą historią powstania tej pozycji od samego startu na Kickstarterze, aż do ostatnich aktualizacji, a co najważniejsze, odniesiono się również do zarzutów wielu graczy, traktujących o bardzo niskim poziomie tej gry.

Postanowiliśmy rozłożyć cały tekst na czynniki pierwsze, ponieważ z wieloma rzeczami się absolutnie nie zgadzamy, a chcielibyśmy zachować w miarę możliwy obiektywizm, wobec zaistniałej, bardzo trudnej sytuacji.

PEŁNE OŚWIADCZENIE ZAŁOGI FULL CONTROLL

Od październikowej premiery gry, oddźwięk wśród fanów był niemal w każdej skali ocen, co w pierwszej kolejności twórcy przytoczyli i przyznali jednocześnie (raczej należało by tutaj powiedzieć, że w końcu uświadomili sobie ten fakt), że większość z nich, to zdecydowanie negatywne oceny.

As most of you by now have discovered, JAF launched end of October. The reception has been all over the board ranging from “Absolutely love it” to extreme hatred by a small rabid core group. While we do love the positive feedback, it is the negative one that has taken up most bandwidth online and internally at our end.

Przechodząc dalej, powoli natykamy się na pewnego rodzaju próbę wytłumaczenia, dlaczego gra okazała się według zdecydowanej większości fanów niewypałem. Otóż wedle twórców, to "niewłaściwe oczekiwania" wobec JA: Flashback, stoją za aktualną negatywną sytuacją tej gry. Chodzi o to, że wina (trzeba to jasno i wyraźnie powiedzieć, co zostało napisane w oświadczeniu), została zrzucona na osoby, które oczekiwały po tej pozycji, pełnego nowego JA3. Niestety takiego produktu nie dostały i stąd tyle ujemnych not, w stosunku do niego się pojawiło. Oczywiście wyrażamy tutaj nasz głęboki sprzeciw wobec takich słów, ponieważ jedynymi winnymi tej sytuacji jest załoga Full Controll, która w dniu premiery, wydała grę tragiczną w swej istocie.

... the major feedback issue really stems from expectations. And I think expectations from “outsiders” that have not been following JAF development as a Kickstarter project on a small budget, but expectations from hardcore JA fans expecting JAF to be the next JA3.

Zaraz po tym, dowiadujemy się czym dokładnie JA: Flashback w zamierzeniach deweloperów miało być (oraz czym aktualnie jest), czyli w dużym skrócie podstawą, która miała zawierać w sobie (i wedle nich zawiera), dobry system walki, porządną fabułą, łatwe i dostępne modowanie, które w przyszłości miało być użyte, w celu stworzenia wspaniałego produktu, przez wspólny wysiłek całej społeczności Jagged Alliance.

As you and we know, this project was never meant to be a replacement for JA2. It was a project where we as a fan community could in unity get JA back to its core roots of great TBS combat, modding and create a foundation for keeping the brand alive. ... it has a good solid combat system that screams JA, and an ok story that has good elements. Modding wise it is miles ahead of where JA2 was when it was released ... we really think there is a great basis for lots of content updates in the future through community efforts.

No cóż, dla nas to jest nic innego, jak próba zrzucenia odpowiedzialności za porażkę na inne podmioty. Jakie to ma znaczenie tak naprawdę, kto ma jakie oczekiwania. Przecież świat gier jest tak skonstruowany, że jeśli gra jest dobra, to sama swoim solidnym warsztatem się obroni i żadne pejoratywne werdykty jej nie zaszkodzą, a recenzje ukształtują się i tak na wysokim poziomie.

Nie będziemy ukrywać, że Flashback jest bardzo słabą pozycją, o czym niech świadczy fakt, że na naszym forum, nie powstał ani jeden temat odnośnie problemu z przejściem gry. Podstawa oraz cały jej rdzeń, są niestety grubo poniżej przeciętnej i choćby nie wiem jak bardzo autorzy starali się ją usprawnić poprzez szereg aktualizacji, to jej istoty nie zmienią, przez co zdania fanów również pozostaną niezmienne. Analogiczną sytuację przechodził JA: Back in Action, lecz on miał bardzo dobre podwaliny i poprawki dały pozytywny efekt, dzięki czemu recenzje ostały się na poziomie 70%, a na naszym forum powstały setki tematów odnośnie tej gry.

Autorzy gry mocno zaakcentowali to, że w aktualizacjach poprawili większość tego, czego brakowało na samym początku, lecz i tak stwierdzili, że nie jest to wystarczające, żeby zadowolić oczekiwania osób, spodziewających się JA3.

There is now improved stealth, more weapons, weapon attachments, better initial levels, a nice shop interface, improved AI and lots of smaller bugfixes and improvements. ... But – we failed to do expectation management towards people expecting JA3. And there is nothing we can do at this point to please those guys.

Najważniejszą część publikacji zostawili na koniec. Otóż oczekują od nas, po ponad trzech miesiącach po premierze, rewizji naszych ocen, względem aktualizacji, które do tej pory zostały wydane. Jeśli nie będzie pozytywnych recenzji / ratingów na platformie Steam, to JA: Flashback zostanie porzucony. Przykro nam to stwierdzić, ale twórcy chyba nie są świadomi, że ta gra w dniu premiery praktycznie umarła i nic jej już nie pomoże, dlatego dla nas jest to jasna informacja, że prace nad JA: Flashback zostały zakończone.

... the gamers or even you as backers have not yet given us credit for this work by revising your reviews on Steam. ... If you really think JAF is only worth 40% positive, then so be it. I cannot change your mind then, and we will be forced to stop here. ... So please! Give the game a fresh look and a positive review if you like it!

Tak się właśnie kończy kolejny rozdział w historii podejmowanych prób, nad stworzeniem godnego następcy Jagged Alliance 2. Niestety znowu nieudany. Pozostaje nam teraz czekać cierpliwie na powtórne, przyszłe nadejście informacji o pracach nad nową odsłoną Jagged Alliance. Mamy tylko nadzieję, że będzie to w końcu ta właściwa.

JA: Flashback - ogólnie: dyskusja na forum

JA: Flashback dostaje kolejne aktualizacje

Jagged Alliance: FlashbackZałoga z Full Controll, na miarę swoich możliwości i zgodnie ze złożoną obietnicą, stara się naprawić swoje najnowsze dzieło ze wszelkich niedociągnięć, problemów i braku mnóstwa podstawowych elementów, jakie dynamiczna gra oparta o system turowy powinna posiadać. Od październikowej premiery mieliśmy już kilka aktualizacji, a najnowsza z nich ukazała się dosłownie kilka dni temu. Wszystkie razem przyniosły nam od dawna wyczekiwane aspekty, o które wszyscy fani walczyli i domagali się od samego początku.

Najnowsza poprawka została oznaczona numerkiem 1.1.2. Można powiedzieć, że wzorem z poprzednich, nie ma w niej wielu zmian, aczkolwiek od wersji 1.06 do obecnej, kilka z nich zasługuje na naszą uwagę, a mianowicie chodzi o:

1. DODATKI DO BRONI - niestety ten aspekt dostajemy dopiero teraz, a powinien być wdrożony w wersję premierową.

2. ZOBRAZOWANIE SPRZEDAWCÓW - dla przypomnienia, wcześniej był tylko suchy tekst z nazwami przedmiotów. Niestety na tym ulepszeniu ucierpiała kategoryzacja, ponieważ teraz wszystko zostało wrzucone do jednego worka.

Wszystkie wydane do tej pory aktualizacje do wersji 1.1.0 znajdziecie tutaj, natomiast zmiany w ostatniej poprawce 1.1.2, są opisane tutaj. Na koniec Twórcy Flashbacka opublikowali listę, na której znajdują się wszystkie osoby, które wsparły powstanie i realizację tej gry, zarówno podczas kampanii na Kickstarterze, jak i w późniejszych innych formach dotacji.

JA: FLASHBACK - CREDITS

JA: Flashback - ogólnie: dyskusja na forum

Noworoczne aktualizacje modyfikacji - część I

ModyfikacjeŚwięta, sylwester, a przede wszystkim czas wolny, już dawno za nami. Większość z nas już z pewnością zaczęła nowy rok, wdrażając się z powrotem w stary lub nowy tryb realizacji swoich codziennych zadań. Sytuacja ta, dotyczy również moderów z całego świata, ze sceny Jagged Alliance, którzy wypuścili mnóstwo noworocznych wersji swoich modyfikacji, dlatego czym prędzej spieszymy przedstawić pierwszą listę zaktualizowanych projektów i modyfikacji.

1. JA2 1.13 BETA - premiera oficjalnej i stabilnej wersji JA2 1.13 odbyła się już spory czas temu, lecz oczywiście osobnym trybem idą pracę nad jej następczynią, czyli wersją beta. Najnowsza jej styczniowa odsłona, jest oznaczona numerkiem 7686.

JA2 1.13(2085) ENG

JA2 1.13(4870) PL

JA2 1.13(7435+bugfix) PL

JA2 1.13(7686) BETA ENG

2. AIMNAS - autor tego projektu, Smeagol, na chwilę obecną zostawił kwestię dodawania coraz to nowych broni i innych przedmiotów, tylko skupił się na przeobrażeniu całej mapy Arulco na nową, w tym na zmianie wielkości sektorów. Na poniższym zdjęciu, krzyżyki obrazują, które sektory zostały wykonane na nowo i powiększone do maksymalnych rozmiarów.

JA2 1.13(4870) AIMNAS v21 PL

JA2 1.13(4870) AIMNAS v21 ENG

JA2 1.13(7686) AIMNAS BETA ENG

3. URBAN CHAOS - jako że ten mod jest jednym z najlepszych i najbardziej popularnych wśród wszystkich innych, to jego odsłony, zawsze będziemy mogli się spodziewać przystosowanej do najnowszych oficjalnych i nieoficjalnych wersji JA2 1.13.

JA2 1.13(4870) URBAN CHAOS ENG

JA2 1.13(7435+bugfix) URBAN CHAOS ENG

JA2 1.13(7686) URBAN CHAOS BETA ENG

Na koniec informacja odnośnie aktualizacji forum naszych zagranicznym kolegów na Bear's Pit. Otóż z dniem 01 stycznia br. stworzyli oni nową odsłonę swojego portalu. Od strony wizualnej wiele się nie zmieniło (praktycznie nic), natomiast od strony technicznej tak i to dużo, dlatego między innymi wszystkie linki, które były na naszej stronie (np. między innymi w newsach o nowościach technicznych w JA2 1.13), wygasły i kierują do nikąd. Na chwilę obecną czekamy, czy zostanie to automatycznie przywrócone, czy może jednak trzeba będzie ręcznie wymienić wszystkie linki.

NOWA STRONA BEAR'S PIT

Najnowsza wersja JA2 1.13 - dyskusja na forum AIMNAS - dyskusja na forum Urban Chaos - dyskusja na forum