Świąteczne wyprzedaże gier Jagged Alliance

Jagged Alliance 2Święta Bożego Narodzenia zbliżają się już wielkimi krokami, które sprzyjają i to bardzo zakupowemu szaleństwu, dlatego niemal wszystkie sklepy internetowe wręcz prześcigają się w obniżaniu cen swoich produktów. Z tej przedświątecznej atmosfery, również i Fani gier z serii Jagged Alliance mogą szczególnie skorzystać, ponieważ ceny wielu naszych ulubionych pozycji poszły mocno w dół. Jeśli ktoś z Was jeszcze nie ma którejś części JA, to jest to idealny czas na uzupełnienie swojej kolekcji.

Niedawno informowaliśmy Was o uruchomieniu specjalnej strony w naszym serwisie, dzięki której w jednym miejscu macie możliwość sprawdzić, jak kształtują się ceny poszczególnych gier JA w najpopularniejszych portalach. Z racji tego, że zbliżają się Święta, to należy się spodziewać przeróżnych promocji, wyprzedaży lub obniżek cen, dlatego warto przejrzeć te witryny i zweryfikować, gdzie najkorzystniej będziecie mieli możliwość zdobycia brakującej wersji JA.

Zakładkę do sklepu zawsze znajdziecie na stronie głównej, w lewym panelu nawigacyjnym, w pierwszej kategorii, czyli "Serwis". Jeśli ktoś chciałby dodać jakiś inny portal, na którym też można kupić grę z serii Jagged Alliance, to wystarczy napisać o tym w komentarzach pod tym newsem lub pod artykułem albo w odpowiednim temacie na naszym forum dyskusyjnym, a z pewnością go dodamy. Serdecznie zapraszamy do korzystania.

Sklep Jagged Alliance - dyskusja na forum

Najemnicy z JA1 w JA2 1.13

Jagged Alliance CenterNasz portal jest znany z tego, że można w nim znaleźć artykuły opisujące przeróżne aspekty każdej gry z serii Jagged Alliance, zaczynając od charakterystyki samej pozycji i jej recenzji, poprzez opisy broni i przedmiotów, a na deskrypcji postaci i misji kończąc. Niestety w niektórych przypadkach jest parę braków, dlatego tym newsem zaczniemy cykl publikacji mających na celu ich uzupełnienie. Jako że JA2 1.13 jest jak do tej pory największym i najbardziej wszechstronnym modem, to pierwszy materiał będzie jego dotyczyć.

Odsłona 1.13 charakteryzuje się tym, że jako jedyna zawiera możliwość zwerbowania wszystkich najemników z całej palety gier Jagged Alliance (JA1, JA1 DG, JA2, JA2 UB oraz JA2 Wildfire), natomiast nie ma nigdzie aktualnych opisów tych postaci w stosunku do nowych umiejętności oraz wszystkich innych nowinek technicznych, z jakimi możemy się spotkać w JA2 1.13. Dlatego w celu poszerzenia informacji w naszym serwisie, w omawianej tutaj kwestii, powstały pierwsze dwa poniższe artykuły.

POSTACIE Z JA1 W JA2 1.13 - A.I.M.

POSTACIE Z JA1 W JA2 1.13 - M.E.R.C.

Na pierwszy ogień poszli najemnicy z części JA1 oraz JA1 Deadly Games. Już nie musicie werbować po kolei każdą postać z osobna w celu sprawdzenia jakie ma specjalne zdolności, wystarczy że zajrzycie do jednego z tych poradników i od razu będziecie mieli możliwość poddania weryfikacji wybranych przez Was najemników.

Przewodnik po postaciach został wykonany bardzo podobnie do tych już istniejących, z tą różnicą, że umiejętności zostały podzielone na dwie kategorie: te klasyczne oraz te nowe, występujące tylko w 1.13. Pod każdą z nich znajdziecie ich rozróżnienie ze względu na kategorię. O tym jakie predyspozycje będzie posiadał nasz najemnik, decydować będzie wybór głównej opcji podczas tworzenia nowej gry (Skill Traits). Dodatkowo po najechaniu kursorem na dany talent, pojawi nam się informacja z wszystkimi domyślnymi bonusami i minusami, które otrzyma nasza postać.

Powyższe publikacje zostały dodane na stronę główną, do lewej kolumny, w dziale JA2 v1.13. W każdej chwili również tam będą one dla każdego dostępne. Wszystkich bardzo serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nowymi najemnikami.

Charakterystyka postaci w JA2 1.13 - dyskusja na forum

JA Online dostaje nową twarz o nazwie Reloaded

Jagged Alliance OnlinePrawie półtora roku temu informowaliśmy Was o porzuceniu gry przez ówczesnych wykonawców, czyli Cliffhanger Productions, ze względu na brak wolności w konstruowaniu przyszłości JA Online oraz braku uzasadnienia biznesowego na dalsze działania. Wedle oficjalnych wieści, firmie Cliffhanger udało się uzyskać pełne prawa licencyjne do marki JA Online, a co za tym idzie, będą ją mogli teraz ulepszyć wedle własnych upodobań. Dlatego z dniem 24 września 2015r, powstał nowy produkt o nazwie JAO Reloaded.

Do tej pory gra była podzielona na dwa serwery, ten z Gamigo oraz ze Steama. Nowi właściciele usunęli całkowicie ten pierwszy i pozostał już tylko ten drugi. Więc jeśli chcecie teraz zagrać w grę JA Online, to musicie ją uruchomić poprzez platformę Steam.

Niestety nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać, ponieważ główny model tej odsłony, został zmieniony z F2P (free to play) lub można by nawet rzec, że z P2W (pay to win) na P2P (pay to play). Zostały skasowane wszystkie metody mikropłatności i związane z nimi sztabki złota, jak również i paliwo. Na chwilę obecną, każdy możliwy zakup odbywa się przy pomocy dolarów, które uzyskujemy grając w poszczególne, oczywiście darmowe misje, natomiast sama gra przestała być darmowa. Żeby w nią zagrać, musimy ją po prostu na Steamie kupić (P2P).

Koszt JA Online Reloaded to 9.99 Euro (do 1 października jest zniżka 15%). Cena ta dotyczy tylko i wyłącznie nowych graczy, którzy nigdy wcześniej nie wydali swoich pieniędzy na tę pozycję oraz tych osób, które miały zainstalowaną wcześniejszą, darmową wersję Steam. Natomiast pozostałe osoby powinny ją uzyskać za darmo, a dokładniej rzecz biorąc, sytuacja ma się następująco:

 • osoby, które miały ją zakupioną na Steamie, w postaci specjalnych płatnych poprzednich wersji (np. Ivan lub Shadow Version albo Campaign Pack), uzyskają darmową, automatyczną aktualizację do wersji JA Online Reloaded,
 • osoby, które wydały pieniądze na złote sztabki, powinny skontaktować się z działem technicznym firmy Gamigo (mail na samym dole). W odpowiedzi zwrotnej, załoga Gamigo powinna wysłać kod do JAO Reloaded, który należy następnie aktywować na platformie Steam.

Bardzo istotną kwestią jest to, że stare konta z serwera Gamigo nie zostały usunięte. Uruchamia się je teraz poprzez platformę Steam, tylko troszkę w inny sposób. Gdy włączymy domyślną wersję, to inicjuje się wydanie Steamowe (bez loginu i hasła), natomiast jeśli będziemy chcieli zalogować się na nasze stare konto, należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na JAO Reloaded w swojej bibliotece gier, następnie wybrać "Właściwości", a potem w nowym okienku klikamy na zakładkę "Ustaw opcje uruchamiania...", a w kolejnym wpisujemy zwrot "-gamigo" i naciskamy "Ok".

Teraz gdy uruchomimy JAO Reloaded, to pojawi nam się monit o wpisanie loginu i hasła.

Jesteśmy bardzo ciekawi, w jakim kierunku obecna sytuacja się rozwinie, ponieważ nowi właściciele marki zadeklarowali, że po objęciu pełnych praw powrócą do tej gry i będą ją na nowo usprawniać, balansować i dodawać kolejne nowości techniczne, o czym już możemy się przekonać, grając w nowe misje, mapy i będąc na równi z każdym, gdyż nie ma już mikropłatności.

JAO Reloaded - dyskusja na forum JAO Reloaded na Steamie JAO Reloaded na Facebooku

Nordic Games przejmuje prawa do Jagged Alliance

Jagged AllianceJak wszyscy doskonale wiemy i zdajemy sobie jednocześnie sprawę z tego, że ostatnie lata dla marki jaką jest Jagged Alliance, były niewątpliwie bardzo trudne, a wszelkie próby jej wskrzeszenia okazały się być jedynie porażkami. Jednak może się to zmienić, bowiem firma Nordic Games ogłosiła, że odkupiła prawa do cyklu od zmagającego się z problemami finansowymi bitComposer Entertainment. Na mocy tejże umowy przekazano również inne marki wydawane do tej pory przez studio bitComposer Entertainment.

Zmiana właściciela (już z resztą kolejnego) jest dobrym posunięciem, biorąc pod uwagę fakt, iż niemiecki deweloper zbytnio nie radził sobie z właściwym wykorzystywaniem praw do marki. Nordic Games natomiast dysponuje większymi środkami finansowymi i obecnie firma robi co w jej mocy, aby wypracować sobie dobrą pozycję na rynku zajmując się produkcją takich gier jak najnowsza odsłona SpellForce. Jednakowoż, mimo tych dobrych wieści na zapowiedź nowego Jagged Alliance przyjdzie nam zapewne poczekać spory okres czasu.

Ostatnią, jak na razie, próbę przywrócenia serii należnego jej miejsca wśród gier strategicznych podjęło się w kwietniu 2013 roku duńskie studio Full Control. Ostatecznie, za pośrednictwem Kickstartera udało się zebrać wystarczającą kwotę pieniędzy na produkcję Jagged Alliance: Flashback, jednak produkcja ta okazała się totalną katastrofą i jedną z najgorszych odsłon serii.

Nowości techniczne w JA2 1.13 - część XII: infrastruktura

ModyfikacjeZapraszamy serdecznie do lektury kolejnej publikacji z cyklu o nowinkach technicznych, z jakimi będziemy mieli przyjemność się zmierzyć w przyszłej wersji modyfikacji JA2 1.13. Dzisiaj poruszany temat będzie dosyć "martwy", bo będzie mowa o ścianach, dachach, samochodach, płotach, ławkach, koszach i o innych podobnych obiektach. Gra JA2 ma to do siebie, że teren jej walk, czyli mapa taktyczna (sektory, w których prowadzimy bitwy), jest zniszczalny, natomiast teraz będzie on jeszcze bardziej dematerializowalny.

JA2 1.13(7435+bugfix) PL

JA2 1.13(7883) BETA ENG

1. BROŃ ANTYSTRUKTURALNA - jeśli nie będziecie mieli pewności, czy w danym budynku ktoś jest z przeciwników, to już nie będziecie musieli się skradać i ryzykować życie naszej postaci. Teraz wystarczy, że zniszczycie ściany i z dystansu zlikwidujecie znajdujących się w środku oponentów. Ktoś chowa się za samochodem, ławką, wystarczy jeden strzał i przeszkody nie ma i pozostaje nieosłonięty przeciwnik do zneutralizowania. Domyślnie tylko dwa rodzaje amunicji mają tę funkcję, to jest 50 BMG oraz 12.7x108mm, natomiast jeśli ktoś chce mieć inny nabój o tej mocy, to w pliku "Data-1.13 / TableData / Items / AmmoTypes.xml", trzeba dołożyć kod opisany w pierwszym komentarzu do tego artykułu.

2. ZAPADAJĄCE SIĘ DACHY - nieraz były próby sprawdzenia, co się stanie z dachem, jeśli zniszczymy wszystkie ściany lub podpory danego budynku. Jak się okazało, nic się nie stało, a tym bardziej dach nie zleciał na dół, po prostu pozostał tam gdzie był. Teraz nie tylko, że wszystkie zadaszenia są zniszczalne, to w dodatku oddziałują z otoczeniem np: jeśli najemnik jest u góry i spadnie w dół z powodu zniszczenia stropu, to odniesie obrażenia. Tak samo jest z osobami, które będą pod zawalającym się dachem, one też odniosą odpowiednie rany. Ilość zniszczonego dachu zależeć będzie oczywiście od ogromu zniszczeń ścian, natomiast jeśli zburzymy wszystkie ściany, to całe zadaszenie zwali się na ziemie.

Najnowsza wersja JA2 1.13 - dyskusja na forum Nowości techniczne w JA2 1.13 - część I Nowości techniczne w JA2 1.13 - część II Nowości techniczne w JA2 1.13 - część III: zawód szpieg Nowości techniczne w JA2 1.13 - część III: nowe bronie Nowości techniczne w JA2 1.13 - część III: niewola Nowości techniczne w JA2 1.13 - część IV: nowe możliwości broni Nowości techniczne w JA2 1.13 - część IV: nowe możliwości dodatków do broni Nowości techniczne w JA2 1.13 - część V: najemnicy Nowości techniczne w JA2 1.13 - część V: przeciwnicy Nowości techniczne w JA2 1.13 - część VI: wyposażenie Nowości techniczne w JA2 1.13 - część VII: laptop Nowości techniczne w JA2 1.13 - część VIII: pojazdy i składy Nowości techniczne w JA2 1.13 - część IX: specjalne umiejętności Nowości techniczne w JA2 1.13 - część X: personifikacja armii Nowości techniczne w JA2 1.13 - część XI: tryb zombie

Oficjalna strona JA: Back in Action przestała istnieć

Jagged Alliance Back in ActionPo niedawnej, dosyć niespodziewanej informacji na temat bankructwa firmy bitComposer Games, odpowiedzialnej za stworzenie m.in. JA: Back in Action, mamy kolejne, niezbyt ciekawe informacje. Otóż oficjalna strona tej gry, również poszła w ślad swoich twórców i jest już od ponad miesiąca niedostępna. Na początku uważaliśmy, że są to tylko przejściowe problemy techniczne, lecz teraz już jesteśmy pewni, że strona wygasła z powodu nie przedłużenia hostingu na kolejny okres użytkowania.

Od momentu wyłączenia serwisu, po wejściu na jego stronę, natkniemy się tam tylko na informację z poniższego zdjęcia. Tak już pewnie pozostanie, a po upływie określonego w umowie czasu, domena prawdopodobnie pójdzie na ponowną sprzedaż. Oczywiście nie ma co liczyć na jej przywrócenie, ponieważ jej właściciel już nie istnieje i nie miałby kto jej utrzymywać.

Na dodatek całej tej sytuacji, nie mamy nawet screena strony głównej tego portalu, dla zachowania jej w naszej galerii. Gdyby ktoś z Was dysponował w swoich zasobach takim zdjęciem, to byli byśmy zobowiązani za wdrożenie go jako załącznik w tym temacie.

AKTUALIZACJA: dzięki uprzejmości jednego z naszych użytkowników o nicku eNeR, który udostępnił nam informację o możliwości przejrzenia strony w trybie offline, w archiwach internetu, poniżej mamy przyjemność pokazać, jak wyglądała oficjalna strona główna gry JA: Back in Action.

Tak właśnie się kończy kolejny okres w historii gier Jagged Alliance. Jakby nie patrzeć, to ta historia znowu zatoczyła koło. Chyba jakieś fatum ciąży na tej serii, gdyż każdy producent czy deweloper, biorąc na swoje barki stworzenie następnej części lub jej odświeżenie, prędzej czy później ogłasza bankructwo.

JA: Back in Action - dyskusja na forum

Nowości techniczne w JA2 1.13 - część XI: tryb zombie

ModyfikacjeZapewne wielu z Was zauważyło, że zarówno w grach jak i filmach, dominują ostatnio trzy główne tematy, a mianowicie: science-fiction, superbohaterowie oraz zombie. Dwóch pierwszych nie uświadczymy w Jagged Alliance 2, ale biorąc pod uwagę rozrost funkcji w tej grze, to i nawet te aspekty, prawdopodobnie staną się jej częścią. Z kolei ostatni z nich, czyli zombie, być może nie jest u nas zbyt popularny, ale jest już jak najbardziej w pełni wdrożony w JA2 1.13 i o nim się dzisiaj troszkę rozpiszemy.

Zacznijmy od tego, gdzie go włączyć. Przed utworzeniem nowej gry, wchodzimy do głównych opcji i tam ją zaznaczamy.

Koncepcja trybu zombie w JA2 1.13, jest bardzo podobna do tego, który znajdziemy w popularnym serialu "The Walking Dead", gdzie wszyscy żywi ludzie mają już w sobie gen zombie i jeśli umrą, to automatycznie po chwili stają się chodzącymi trupami. Decydując się na kampanię JA2 i wchodząc do poszczególnych sektorów, będziemy walczyć z normalnymi przeciwnikami lub wrogo nastawionymi cywilami, natomiast jeśli ich zlikwidujemy, to po krótkiej chwili wstają i zamieniają się w zombiaki.

Zasady walki w stosunku do zwykłych oponentów nie zmieniają się, z kolei zombie opierają się na następujących:

 • nie używają jakichkolwiek broni, tylko gołe ręce,
 • nie podnoszą, nie zbierają i nie zabierają żadnych przedmiotów,
 • są "nieustraszeni", nie chowają się, tylko zawsze idą w stronę "żywego mięsa",
 • atakują każdego, kto nie jest zombie, w tym nas, przeciwników, samoobronę, cywili, zwierzęta,
 • ugryziony wróg lub cywil, od razu staje się zombie i atakuje innych znajdujących się najbliżej, przez co w ciągu kilku tur, możemy mieć hordę nieumarłych, dlatego ważną kwestią jest jak najskuteczniejsza ochrona cywili,
 • wyjdą za tobą nawet na dach, w tym także i zombie-cywile,
 • nie ponoszą obrażeń od gazów, nawet musztardowych,
 • jest kilka sposobów na to, aby zlikwidowany wróg nie stał się zombie, należy mu szybko odciąć głowę, zadać headshota rozpryskującego głowę lub doszczętnie spalić,
 • ranny zombie regeneruje się, jak i również umierający, trzeba ich dobić, bo inaczej znowu wstaną,
 • z racji tego, że cywile nie mają animacji uderzania i wchodzenia na dach, robią to w sposób niewidoczny.

Dodano również efekt zarażenia na naszych bohaterach. Jeśli ugryzie nas nieumarlak, to na pasku życia pojawi się dodatkowy zielony pasek trucizny, a spośród ukazanych statystyk, dojdzie jeszcze jeden o nazwie "Poison", który w zależności od ilości, w końcu zmieni naszą postać w zombie. Może to być od kilku godzin do kilku dni. Na szczęście dodano możliwość wyleczenia, a wykonać to będzie mógł każdy lekarz, poprzez uzdrowienie do pełna paska życia.

Trzeba również zwrócić uwagę na dosyć dużą możliwość konfiguracji tego trybu. Znajduje się ona w programie INI Editor, w zakładce "Tactical Zombie Settings". Przede wszystkim znajdziemy tam zasadę, w jaki sposób będziemy mieli możliwość zabijać te chodzące trupy, czy każdą dostępną metodą, czy tylko poprzez strzał w głowę (domyślnie wyłączona), czy zombie mogą wychodzić na dach (domyślnie włączone), poziom trudności i inne podobne. Twórcy tej nowości technicznej zalecają także, aby zmienić ustawienia gry na maksymalne, w stosunku do ilości przeciwników, cywili i zwierząt w sektorze, no i oczywiście poziom trudności na "Insane". Ten ostatni aspekt, również znajdziecie w "INI Editor", w "System Limit Settings".

Najnowsza wersja JA2 1.13 - dyskusja na forum