Nordic Games przejmuje prawa do Jagged Alliance

Jagged AllianceJak wszyscy doskonale wiemy i zdajemy sobie jednocześnie sprawę z tego, że ostatnie lata dla marki jaką jest Jagged Alliance, były niewątpliwie bardzo trudne, a wszelkie próby jej wskrzeszenia okazały się być jedynie porażkami. Jednak może się to zmienić, bowiem firma Nordic Games ogłosiła, że odkupiła prawa do cyklu od zmagającego się z problemami finansowymi bitComposer Entertainment. Na mocy tejże umowy przekazano również inne marki wydawane do tej pory przez studio bitComposer Entertainment.

Zmiana właściciela (już z resztą kolejnego) jest dobrym posunięciem, biorąc pod uwagę fakt, iż niemiecki deweloper zbytnio nie radził sobie z właściwym wykorzystywaniem praw do marki. Nordic Games natomiast dysponuje większymi środkami finansowymi i obecnie firma robi co w jej mocy, aby wypracować sobie dobrą pozycję na rynku zajmując się produkcją takich gier jak najnowsza odsłona SpellForce. Jednakowoż, mimo tych dobrych wieści na zapowiedź nowego Jagged Alliance przyjdzie nam zapewne poczekać spory okres czasu.

Ostatnią, jak na razie, próbę przywrócenia serii należnego jej miejsca wśród gier strategicznych podjęło się w kwietniu 2013 roku duńskie studio Full Control. Ostatecznie, za pośrednictwem Kickstartera udało się zebrać wystarczającą kwotę pieniędzy na produkcję Jagged Alliance: Flashback, jednak produkcja ta okazała się totalną katastrofą i jedną z najgorszych odsłon serii.

Nowości techniczne w JA2 1.13 - część XII: infrastruktura

ModyfikacjeZapraszamy serdecznie do lektury kolejnej publikacji z cyklu o nowinkach technicznych, z jakimi będziemy mieli przyjemność się zmierzyć w przyszłej wersji modyfikacji JA2 1.13. Dzisiaj poruszany temat będzie dosyć "martwy", bo będzie mowa o ścianach, dachach, samochodach, płotach, ławkach, koszach i o innych podobnych obiektach. Gra JA2 ma to do siebie, że teren jej walk, czyli mapa taktyczna (sektory, w których prowadzimy bitwy), jest zniszczalny, natomiast teraz będzie on jeszcze bardziej dematerializowalny.

JA2 1.13(7435+bugfix) PL

JA2 1.13(7883) BETA ENG

1. BROŃ ANTYSTRUKTURALNA - jeśli nie będziecie mieli pewności, czy w danym budynku ktoś jest z przeciwników, to już nie będziecie musieli się skradać i ryzykować życie naszej postaci. Teraz wystarczy, że zniszczycie ściany i z dystansu zlikwidujecie znajdujących się w środku oponentów. Ktoś chowa się za samochodem, ławką, wystarczy jeden strzał i przeszkody nie ma i pozostaje nieosłonięty przeciwnik do zneutralizowania. Domyślnie tylko dwa rodzaje amunicji mają tę funkcję, to jest 50 BMG oraz 12.7x108mm, natomiast jeśli ktoś chce mieć inny nabój o tej mocy, to w pliku "Data-1.13 / TableData / Items / AmmoTypes.xml", trzeba dołożyć kod opisany w pierwszym komentarzu do tego artykułu.

2. ZAPADAJĄCE SIĘ DACHY - nieraz były próby sprawdzenia, co się stanie z dachem, jeśli zniszczymy wszystkie ściany lub podpory danego budynku. Jak się okazało, nic się nie stało, a tym bardziej dach nie zleciał na dół, po prostu pozostał tam gdzie był. Teraz nie tylko, że wszystkie zadaszenia są zniszczalne, to w dodatku oddziałują z otoczeniem np: jeśli najemnik jest u góry i spadnie w dół z powodu zniszczenia stropu, to odniesie obrażenia. Tak samo jest z osobami, które będą pod zawalającym się dachem, one też odniosą odpowiednie rany. Ilość zniszczonego dachu zależeć będzie oczywiście od ogromu zniszczeń ścian, natomiast jeśli zburzymy wszystkie ściany, to całe zadaszenie zwali się na ziemie.

Najnowsza wersja JA2 1.13 - dyskusja na forum Nowości techniczne w JA2 1.13 - część I Nowości techniczne w JA2 1.13 - część II Nowości techniczne w JA2 1.13 - część III: zawód szpieg Nowości techniczne w JA2 1.13 - część III: nowe bronie Nowości techniczne w JA2 1.13 - część III: niewola Nowości techniczne w JA2 1.13 - część IV: nowe możliwości broni Nowości techniczne w JA2 1.13 - część IV: nowe możliwości dodatków do broni Nowości techniczne w JA2 1.13 - część V: najemnicy Nowości techniczne w JA2 1.13 - część V: przeciwnicy Nowości techniczne w JA2 1.13 - część VI: wyposażenie Nowości techniczne w JA2 1.13 - część VII: laptop Nowości techniczne w JA2 1.13 - część VIII: pojazdy i składy Nowości techniczne w JA2 1.13 - część IX: specjalne umiejętności Nowości techniczne w JA2 1.13 - część X: personifikacja armii Nowości techniczne w JA2 1.13 - część XI: tryb zombie

Oficjalna strona JA: Back in Action przestała istnieć

Jagged Alliance Back in ActionPo niedawnej, dosyć niespodziewanej informacji na temat bankructwa firmy bitComposer Games, odpowiedzialnej za stworzenie m.in. JA: Back in Action, mamy kolejne, niezbyt ciekawe informacje. Otóż oficjalna strona tej gry, również poszła w ślad swoich twórców i jest już od ponad miesiąca niedostępna. Na początku uważaliśmy, że są to tylko przejściowe problemy techniczne, lecz teraz już jesteśmy pewni, że strona wygasła z powodu nie przedłużenia hostingu na kolejny okres użytkowania.

Od momentu wyłączenia serwisu, po wejściu na jego stronę, natkniemy się tam tylko na informację z poniższego zdjęcia. Tak już pewnie pozostanie, a po upływie określonego w umowie czasu, domena prawdopodobnie pójdzie na ponowną sprzedaż. Oczywiście nie ma co liczyć na jej przywrócenie, ponieważ jej właściciel już nie istnieje i nie miałby kto jej utrzymywać.

Na dodatek całej tej sytuacji, nie mamy nawet screena strony głównej tego portalu, dla zachowania jej w naszej galerii. Gdyby ktoś z Was dysponował w swoich zasobach takim zdjęciem, to byli byśmy zobowiązani za wdrożenie go jako załącznik w tym temacie.

AKTUALIZACJA: dzięki uprzejmości jednego z naszych użytkowników o nicku eNeR, który udostępnił nam informację o możliwości przejrzenia strony w trybie offline, w archiwach internetu, poniżej mamy przyjemność pokazać, jak wyglądała oficjalna strona główna gry JA: Back in Action.

Tak właśnie się kończy kolejny okres w historii gier Jagged Alliance. Jakby nie patrzeć, to ta historia znowu zatoczyła koło. Chyba jakieś fatum ciąży na tej serii, gdyż każdy producent czy deweloper, biorąc na swoje barki stworzenie następnej części lub jej odświeżenie, prędzej czy później ogłasza bankructwo.

JA: Back in Action - dyskusja na forum

Nowości techniczne w JA2 1.13 - część XI: tryb zombie

ModyfikacjeZapewne wielu z Was zauważyło, że zarówno w grach jak i filmach, dominują ostatnio trzy główne tematy, a mianowicie: science-fiction, superbohaterowie oraz zombie. Dwóch pierwszych nie uświadczymy w Jagged Alliance 2, ale biorąc pod uwagę rozrost funkcji w tej grze, to i nawet te aspekty, prawdopodobnie staną się jej częścią. Z kolei ostatni z nich, czyli zombie, być może nie jest u nas zbyt popularny, ale jest już jak najbardziej w pełni wdrożony w JA2 1.13 i o nim się dzisiaj troszkę rozpiszemy.

Zacznijmy od tego, gdzie go włączyć. Przed utworzeniem nowej gry, wchodzimy do głównych opcji i tam ją zaznaczamy.

Koncepcja trybu zombie w JA2 1.13, jest bardzo podobna do tego, który znajdziemy w popularnym serialu "The Walking Dead", gdzie wszyscy żywi ludzie mają już w sobie gen zombie i jeśli umrą, to automatycznie po chwili stają się chodzącymi trupami. Decydując się na kampanię JA2 i wchodząc do poszczególnych sektorów, będziemy walczyć z normalnymi przeciwnikami lub wrogo nastawionymi cywilami, natomiast jeśli ich zlikwidujemy, to po krótkiej chwili wstają i zamieniają się w zombiaki.

Zasady walki w stosunku do zwykłych oponentów nie zmieniają się, z kolei zombie opierają się na następujących:

  • nie używają jakichkolwiek broni, tylko gołe ręce,
  • nie podnoszą, nie zbierają i nie zabierają żadnych przedmiotów,
  • są "nieustraszeni", nie chowają się, tylko zawsze idą w stronę "żywego mięsa",
  • atakują każdego, kto nie jest zombie, w tym nas, przeciwników, samoobronę, cywili, zwierzęta,
  • ugryziony wróg lub cywil, od razu staje się zombie i atakuje innych znajdujących się najbliżej, przez co w ciągu kilku tur, możemy mieć hordę nieumarłych, dlatego ważną kwestią jest jak najskuteczniejsza ochrona cywili,
  • wyjdą za tobą nawet na dach, w tym także i zombie-cywile,
  • nie ponoszą obrażeń od gazów, nawet musztardowych,
  • jest kilka sposobów na to, aby zlikwidowany wróg nie stał się zombie, należy mu szybko odciąć głowę, zadać headshota rozpryskującego głowę lub doszczętnie spalić,
  • ranny zombie regeneruje się, jak i również umierający, trzeba ich dobić, bo inaczej znowu wstaną,
  • z racji tego, że cywile nie mają animacji uderzania i wchodzenia na dach, robią to w sposób niewidoczny.

Dodano również efekt zarażenia na naszych bohaterach. Jeśli ugryzie nas nieumarlak, to na pasku życia pojawi się dodatkowy zielony pasek trucizny, a spośród ukazanych statystyk, dojdzie jeszcze jeden o nazwie "Poison", który w zależności od ilości, w końcu zmieni naszą postać w zombie. Może to być od kilku godzin do kilku dni. Na szczęście dodano możliwość wyleczenia, a wykonać to będzie mógł każdy lekarz, poprzez uzdrowienie do pełna paska życia.

Trzeba również zwrócić uwagę na dosyć dużą możliwość konfiguracji tego trybu. Znajduje się ona w programie INI Editor, w zakładce "Tactical Zombie Settings". Przede wszystkim znajdziemy tam zasadę, w jaki sposób będziemy mieli możliwość zabijać te chodzące trupy, czy każdą dostępną metodą, czy tylko poprzez strzał w głowę (domyślnie wyłączona), czy zombie mogą wychodzić na dach (domyślnie włączone), poziom trudności i inne podobne. Twórcy tej nowości technicznej zalecają także, aby zmienić ustawienia gry na maksymalne, w stosunku do ilości przeciwników, cywili i zwierząt w sektorze, no i oczywiście poziom trudności na "Insane". Ten ostatni aspekt, również znajdziecie w "INI Editor", w "System Limit Settings".

Najnowsza wersja JA2 1.13 - dyskusja na forum

Wesołych Świąt życzy JACenter

Wesołych Świąt od JACenter!

Zespół redakcyjny serwisu Jagged Alliance Center
życzy wesołych Świąt Wielkanocnych
oraz bardzo mokrego dyngusa!


W związku z nadchodzącym okresem Świąt Wielkiej Nocy przyjmijcie od nas najserdeczniejsze życzenia. Cudownych Świąt Wilekanocnych, rodzinnego ciepła i wielkiej radości, spełnienia wszelkich marzeń i celów, a w koszyczku zaś mnóstwo pisanek kolorowych. Niech zbliżający się poniedziałkowy dyngus zmyje z Was wszelkie troski i zmartwienia.Pozdrawiamy,
Redakcja Jagged Alliance Center

Autor: Redakcja JACenter, 1 komentarz · 1099 czytań

Studio Full Control nie stworzy już ani jednej gry.

Jagged Alliance: FlashbackNiestety, to było do przewidzenia. Duńskie studio Full Control odpowiedzialne m.in. za Jagged Alliance: Flashback, oficjalnie przestaje produkować gry. Powodem takiego, a nie innego stanu rzeczy jest brak wystarczających funduszy na inwestowanie w kolejne projekty, a poza tym obecna konkurencja tworząca gry niezależne, jest mocniejsza i dużo większa niż kiedykolwiek wcześniej. Obecnie Full Control to niewielka firma zajmująca się jedynie sprzedażą gier Space Hulk: Ascension oraz Jagged Alliance: Flashback.

Problemy studio zaczęło odczuwać tuż po premierze nieudanego Jagged Alliance: Flashback, która ukazała się w październiku ubiegłego roku. Oczekiwana sprzedaż gry okazała się być bardzo niska, a przyszłość serii stanęła pod wielkim znakiem zapytania, po tym gdy bankructwo ogłosił właściciel licencji oraz wydawca bitComposer Games. W wywiadzie udzielonym serwisowi Nordic Game Thomas Lund, główny założyciel Full Control powiedział:

"Po wydaniu dziesięciu gier, które zostały ciepło przyjęte przez krytyków i odniosły komercyjny sukces, podjęliśmy trudną decyzję, że wydanie Space Hulk: Ascension, będzie naszym ostatnim przedsięwzięciem. Chciałem, byśmy dobrze sobie radzili wśród średniej wielkości studiów. Nie udało się nam osiągnąć sukcesu na dłuższą metę, nawet po wydaniu trzech dużych tytułów na PC w ciągu kilku ostatnich lat. Jednakże mam przynajmniej wystarczającą kontrolę nad budżetem, by uniknąć bankructwa. Chociaż od maja nie będziemy już produkować nowej zawartości, chcę, by Full Control sprzedawało Space Hulk i Jagged Alliance oraz zapewniało wsparcie społeczności graczy przez kilka następnych lat."

Warto również dodać, że pozostali pracownicy, którym udało się pozostać na swoich stanowiskach, nadal będą wspierać społeczności obu gier przez okres przynajmniej kilku lat.

JA: Flashback - ogólnie: dyskusja na forum

Zapraszamy do specjalnego sklepu Jagged Alliance

Jagged Alliance 2Jest naprawdę niewiele takich serii gier, które od momentu wydania swojej pierwszej wersji, mają się dobrze i żyją pełnią życia aż do dzisiaj i pewnie jeszcze przez długi, długi czas, nic się w tej kwestii nie zmieni. Niewątpliwie, przykładem tutaj może być cykl gier Jagged Alliance. Premiera części pierwszej odbyła się 2 września 1994r. i nie dość, że mnóstwo osób sięga nadal po tę pozycję lub następne jej wydania, to w dodatku, można bez większego problemu kupić każdą część tej serii i to w wielu sklepach.

Dlatego przygotowaliśmy dla Was specjalną stronę, na której będziecie mogli przejrzeć sobie najpopularniejsze serwisy, w stosunku do oferowanych przez nich gier z serii Jagged Alliance. Jeśli ktoś z Was nie ma jeszcze do kompletu, którejś z nich, to warto będzie sprawdzić, gdzie najkorzystniej będziecie mieli możliwość jej zdobycia, a że zbliżają się Święta Wielkanocne, to należy się spodziewać przeróżnych promocji, wyprzedaży lub obniżek cen.

Zakładkę do sklepu zawsze znajdziecie na stronie głównej, w lewym panelu nawigacyjnym, w pierwszej kategorii, czyli "Serwis". Jeśli ktoś chciałby dodać jakiś inny portal, na którym też można kupić grę z serii Jagged Alliance, to wystarczy napisać o tym w komentarzach pod tym newsem lub pod artykułem albo w odpowiednim temacie na naszym forum dyskusyjnym, a z pewnością go dodamy. Serdecznie zapraszamy do korzystania.

Sklep Jagged Alliance - dyskusja na forum