Nowości techniczne w JA2 1.13 - część XI: tryb zombie

ModyfikacjeZapewne wielu z Was zauważyło, że zarówno w grach jak i filmach, dominują ostatnio trzy główne tematy, a mianowicie: science-fiction, superbohaterowie oraz zombie. Dwóch pierwszych nie uświadczymy w Jagged Alliance 2, ale biorąc pod uwagę rozrost funkcji w tej grze, to i nawet te aspekty, prawdopodobnie staną się jej częścią. Z kolei ostatni z nich, czyli zombie, być może nie jest u nas zbyt popularny, ale jest już jak najbardziej w pełni wdrożony w JA2 1.13 i o nim się dzisiaj troszkę rozpiszemy.

Zacznijmy od tego, gdzie go włączyć. Przed utworzeniem nowej gry, wchodzimy do głównych opcji i tam ją zaznaczamy.

Koncepcja trybu zombie w JA2 1.13, jest bardzo podobna do tego, który znajdziemy w popularnym serialu "The Walking Dead", gdzie wszyscy żywi ludzie mają już w sobie gen zombie i jeśli umrą, to automatycznie po chwili stają się chodzącymi trupami. Decydując się na kampanię JA2 i wchodząc do poszczególnych sektorów, będziemy walczyć z normalnymi przeciwnikami lub wrogo nastawionymi cywilami, natomiast jeśli ich zlikwidujemy, to po krótkiej chwili wstają i zamieniają się w zombiaki.

Zasady walki w stosunku do zwykłych oponentów nie zmieniają się, z kolei zombie opierają się na następujących:

 • nie używają jakichkolwiek broni, tylko gołe ręce,
 • nie podnoszą, nie zbierają i nie zabierają żadnych przedmiotów,
 • są "nieustraszeni", nie chowają się, tylko zawsze idą w stronę "żywego mięsa",
 • atakują każdego, kto nie jest zombie, w tym nas, przeciwników, samoobronę, cywili, zwierzęta,
 • ugryziony wróg lub cywil, od razu staje się zombie i atakuje innych znajdujących się najbliżej, przez co w ciągu kilku tur, możemy mieć hordę nieumarłych, dlatego ważną kwestią jest jak najskuteczniejsza ochrona cywili,
 • wyjdą za tobą nawet na dach, w tym także i zombie-cywile,
 • nie ponoszą obrażeń od gazów, nawet musztardowych,
 • jest kilka sposobów na to, aby zlikwidowany wróg nie stał się zombie, należy mu szybko odciąć głowę, zadać headshota rozpryskującego głowę lub doszczętnie spalić,
 • ranny zombie regeneruje się, jak i również umierający, trzeba ich dobić, bo inaczej znowu wstaną,
 • z racji tego, że cywile nie mają animacji uderzania i wchodzenia na dach, robią to w sposób niewidoczny.

Dodano również efekt zarażenia na naszych bohaterach. Jeśli ugryzie nas nieumarlak, to na pasku życia pojawi się dodatkowy zielony pasek trucizny, a spośród ukazanych statystyk, dojdzie jeszcze jeden o nazwie "Poison", który w zależności od ilości, w końcu zmieni naszą postać w zombie. Może to być od kilku godzin do kilku dni. Na szczęście dodano możliwość wyleczenia, a wykonać to będzie mógł każdy lekarz, poprzez uzdrowienie do pełna paska życia.

Trzeba również zwrócić uwagę na dosyć dużą możliwość konfiguracji tego trybu. Znajduje się ona w programie INI Editor, w zakładce "Tactical Zombie Settings". Przede wszystkim znajdziemy tam zasadę, w jaki sposób będziemy mieli możliwość zabijać te chodzące trupy, czy każdą dostępną metodą, czy tylko poprzez strzał w głowę (domyślnie wyłączona), czy zombie mogą wychodzić na dach (domyślnie włączone), poziom trudności i inne podobne. Twórcy tej nowości technicznej zalecają także, aby zmienić ustawienia gry na maksymalne, w stosunku do ilości przeciwników, cywili i zwierząt w sektorze, no i oczywiście poziom trudności na "Insane". Ten ostatni aspekt, również znajdziecie w "INI Editor", w "System Limit Settings".

Najnowsza wersja JA2 1.13 - dyskusja na forum

Wesołych Świąt życzy JACenter

Wesołych Świąt od JACenter!

Zespół redakcyjny serwisu Jagged Alliance Center
życzy wesołych Świąt Wielkanocnych
oraz bardzo mokrego dyngusa!


W związku z nadchodzącym okresem Świąt Wielkiej Nocy przyjmijcie od nas najserdeczniejsze życzenia. Cudownych Świąt Wilekanocnych, rodzinnego ciepła i wielkiej radości, spełnienia wszelkich marzeń i celów, a w koszyczku zaś mnóstwo pisanek kolorowych. Niech zbliżający się poniedziałkowy dyngus zmyje z Was wszelkie troski i zmartwienia.Pozdrawiamy,
Redakcja Jagged Alliance Center

Autor: Redakcja JACenter, 1 komentarz · 752 czytań

Studio Full Control nie stworzy już ani jednej gry.

Jagged Alliance: FlashbackNiestety, to było do przewidzenia. Duńskie studio Full Control odpowiedzialne m.in. za Jagged Alliance: Flashback, oficjalnie przestaje produkować gry. Powodem takiego, a nie innego stanu rzeczy jest brak wystarczających funduszy na inwestowanie w kolejne projekty, a poza tym obecna konkurencja tworząca gry niezależne, jest mocniejsza i dużo większa niż kiedykolwiek wcześniej. Obecnie Full Control to niewielka firma zajmująca się jedynie sprzedażą gier Space Hulk: Ascension oraz Jagged Alliance: Flashback.

Problemy studio zaczęło odczuwać tuż po premierze nieudanego Jagged Alliance: Flashback, która ukazała się w październiku ubiegłego roku. Oczekiwana sprzedaż gry okazała się być bardzo niska, a przyszłość serii stanęła pod wielkim znakiem zapytania, po tym gdy bankructwo ogłosił właściciel licencji oraz wydawca bitComposer Games. W wywiadzie udzielonym serwisowi Nordic Game Thomas Lund, główny założyciel Full Control powiedział:

"Po wydaniu dziesięciu gier, które zostały ciepło przyjęte przez krytyków i odniosły komercyjny sukces, podjęliśmy trudną decyzję, że wydanie Space Hulk: Ascension, będzie naszym ostatnim przedsięwzięciem. Chciałem, byśmy dobrze sobie radzili wśród średniej wielkości studiów. Nie udało się nam osiągnąć sukcesu na dłuższą metę, nawet po wydaniu trzech dużych tytułów na PC w ciągu kilku ostatnich lat. Jednakże mam przynajmniej wystarczającą kontrolę nad budżetem, by uniknąć bankructwa. Chociaż od maja nie będziemy już produkować nowej zawartości, chcę, by Full Control sprzedawało Space Hulk i Jagged Alliance oraz zapewniało wsparcie społeczności graczy przez kilka następnych lat."

Warto również dodać, że pozostali pracownicy, którym udało się pozostać na swoich stanowiskach, nadal będą wspierać społeczności obu gier przez okres przynajmniej kilku lat.

JA: Flashback - ogólnie: dyskusja na forum

Zapraszamy do specjalnego sklepu Jagged Alliance

Jagged Alliance 2Jest naprawdę niewiele takich serii gier, które od momentu wydania swojej pierwszej wersji, mają się dobrze i żyją pełnią życia aż do dzisiaj i pewnie jeszcze przez długi, długi czas, nic się w tej kwestii nie zmieni. Niewątpliwie, przykładem tutaj może być cykl gier Jagged Alliance. Premiera części pierwszej odbyła się 2 września 1994r. i nie dość, że mnóstwo osób sięga nadal po tę pozycję lub następne jej wydania, to w dodatku, można bez większego problemu kupić każdą część tej serii i to w wielu sklepach.

Dlatego przygotowaliśmy dla Was specjalną stronę, na której będziecie mogli przejrzeć sobie najpopularniejsze serwisy, w stosunku do oferowanych przez nich gier z serii Jagged Alliance. Jeśli ktoś z Was nie ma jeszcze do kompletu, którejś z nich, to warto będzie sprawdzić, gdzie najkorzystniej będziecie mieli możliwość jej zdobycia, a że zbliżają się Święta Wielkanocne, to należy się spodziewać przeróżnych promocji, wyprzedaży lub obniżek cen.

Zakładkę do sklepu zawsze znajdziecie na stronie głównej, w lewym panelu nawigacyjnym, w pierwszej kategorii, czyli "Serwis". Jeśli ktoś chciałby dodać jakiś inny portal, na którym też można kupić grę z serii Jagged Alliance, to wystarczy napisać o tym w komentarzach pod tym newsem lub pod artykułem albo w odpowiednim temacie na naszym forum dyskusyjnym, a z pewnością go dodamy. Serdecznie zapraszamy do korzystania.

Sklep Jagged Alliance - dyskusja na forum

Definitywny koniec JA: Flashback

Jagged Alliance: FlashbackNiedawno informowaliśmy o dużym prawdopodobieństwu porzucenia gry JA: Flashback przez ich twórców, gdyby okazało się, że opinie na temat gry, będą nadal negatywne. Z naszej strony wcale nie musimy czekać na jakiekolwiek oficjalne komunikaty ze strony załogi Full Controll, odnośnie przyszłości ich najnowszej pozycji, gdyż wystarczy popatrzyć na fakty, które są dostępne publicznie i widoczne gołym okiem, a od razu wyłania się jasna i konkretna odpowiedź, jaka jest aktualna sytuacja.

Od ponad miesiąca, jakikolwiek odzew na prośby fanów, na oficjalnym forum gry, pozostają zupełnie bez odpowiedzi. Jedynie na Kickstarterze opublikowali ostatni komentarz, odwołujący się do tego, że skoro Flashback nie odniósł sukcesu, jakiego się spodziewali, to nie maja żadnego uzasadnienia biznesowego, by się nim dalej zajmować, dlatego ich cała załoga rozpadła się.

We still exist, but at very very low man count. As mentioned a few times here, JAF has not been the success we had hoped for and that means people having to leave when there is no money for paying them. That is also why things are grinding down to a crawl communication wise. Sad, but true.

Na potwierdzenie całkowitego rozpadu załogi tworzącej najnowszą odsłonę Jagged Alliance, niech będzie fakt opublikowania ich życiorysów na znanej międzynarodowej stronie dla osób szukających pracy Linked in. Wystarczy spojrzeć na zakładkę obok zdjęcia profilowego "Poprzednio" (Forrige), a wszystko od razu staje się jasne. Całość kadry już od dawna pracuje w innej firmie, nad nowym projektem, a dokładniej rzecz biorąc:

Tak naprawdę nie ma co liczyć na formalną wypowiedź o zakończeniu wsparcia dla Flashbacka. To się już stało i nikt z deweloperów nie będzie wracał do jego produkcji lub wydawania kolejnych aktualizacji lub nowych funkcjonalności.

Z tego wszystkiego wyłania się bardzo ponury i negatywny obraz całości zaangażowania się w budowę tej gry przez firmę Full Controll, o czym już wielokrotnie wspominali fani w swoich komentarzach. Grupa praktycznie nieznanych sobie osób została zebrana w jeden zespół, w bardzo krótkim czasie stworzyli grę i ją wypuścili. Gra okazała się kompletnym niewypałem, więc postanowili oskarżyć użytkowników, że to ich wina, bo im się ta gra nie spodobała, a wedle twórców powinna, więc ją porzucili bez żadnej informacji zwrotnej, słowa pożegnania, czy chociażby przeprosin, które wszystkim fanom i osobom, które wsparły finansowo tę grę, zdecydowanie się należą. Przykre, ale niestety prawdziwe.

JA: Flashback - ogólnie: dyskusja na forum

Noworoczne aktualizacje modyfikacji - część II

ModyfikacjeNie tak dawno informowaliśmy o wypuszczeniu aktualizacji wielu modyfikacji, z tytułu rozpoczęcia nowego 2015 roku. Był to niejako prezent noworoczny od moderów z całego świata, dla całej społeczności Jagged Alliance i nie tylko. Dzisiaj mamy przyjemność zaprezentować kolejne z nich. Tym razem może nie są to aż tak popularne projekty jak JA2 1.13, czy Urban Chaos, lecz dzięki swojemu oryginalnemu pomysłowi na rozgrywkę, również dadzą niezapomniane wrażenia z samej gry.

1. DEIDRANNA LIVES - a wszystko tak pozytywnie się zakończyło, nic bardziej mylnego. Despotyczna królowa powstaje wręcz zza grobu, przejmuje swój pałac i z nową, o wiele bardziej okrutną siłą, zaczyna władać Arulco. Enrico Chivaldoriemu na szczęście udaje się ponownie uciec i jeszcze raz prosi nas o wykonanie zadania, definitywnej likwidacji Deidranny.

JA2 Deidranna Lives Classic ENG

JA2 1.13(4870) Deidranna Lives PL

JA2 1.13(4870) Deidranna Lives ENG

JA2 1.13(7435+bugfix) Deidranna Lives ENG

JA2 1.13(7679) Deidranna Lives BETA ENG

2. ARULCO FOLDING STOCK - Jest to bardzo ciekawa modyfikacja, ponieważ pozwala na wybór rodzajów broni jakie chcemy, aby się pojawiały podczas naszej gry. Ogólnie rzecz biorąc, podział broni został wykonany ze względu na państwo pochodzenia lub rodzaj modyfikacji. Aby uaktywnić dany rodzaj broni, musimy włączyć program INI Editor (zawarty w plikach moda) i w lewym górnym rogu, w zakładce "Select JA2 v1.13 Mod", należy wybrać odpowiadający nam zestaw konfiguracyjny.

JA2 1.13(4870) Arulco Folding Stock PL

JA2 1.13(4870) Arulco Folding Stock ENG

JA2 1.13(7435+bugfix) Arulco Folding Stock ENG

JA2 1.13(7679) Arulco Folding Stock BETA ENG

3. JA2 1.13 BETA - w przypadku tej modyfikacji, prace nad nią idą nieprzerwanie oraz pełna parą i przynajmniej raz na dwa lub trzy tygodnie wychodzi nowa jej wersja, o której zawsze będziemy się Wam starać przypominać.

JA2 1.13(2085) ENG

JA2 1.13(4870) PL

JA2 1.13(7435+bugfix) PL

JA2 1.13(7740) BETA ENG

Najnowsza wersja JA2 1.13 - dyskusja na forum Deidranna Lives - dyskusja na forum Arulco Folding Stock - dyskusja na forum

Nowości techniczne w JA2 1.13 - część X: personifikacja armii

ModyfikacjeWracamy po dłuższej przerwie do publikacji, w których co jakiś czas pokazujemy przeróżne nowości techniczne, jakie będziemy mieli możliwość spotkać w najbardziej popularnej i najobszerniejszej modyfikacji, jaka do tej pory powstała do Jagged Alliance 2, czyli JA2 1.13. Ci z Was, którzy już multum razy przeszli całą grę, a i tak powracają by jeszcze raz ją ukończyć, na pewno po pewnym czasie zauważyli, że brakuje w niej elementu zarządzania armią przez konkretne, wyżej postawione osoby.

1. GENERAŁOWIE - wojskiem Arulco rządzi i wydaje rozkazy tylko Deidranna, dlatego cały czas walczymy z tymi samymi nudnymi przeciwnikami, bez żadnej widocznej hierarchii zarządzania. Od teraz do gry wchodzą generałowie. Będą oni mieli bardzo duży wpływ na parametry i konfiguracje swoich podwładnych. Przede wszystkim dadzą lepsze statystyki, szybkość działania i podejmowania decyzji, szybkość poruszania się po mapie, większą częstotliwość i liczbę oponentów w patrolach itd. Tutaj zasada jest prosta: im więcej generałów na mapie, tym wyższe podniesienie parametrów podwładnych.

Ogólne zasady są następujące: generałów może być maksymalnie 10, jeden przypada na jedno miasto, będą mieli zawsze bardzo mocną obstawę elitarnych jednostek, gdy tylko zauważą, że nie mają szans, to momentalnie uciekają z sektora i jeśli im się to uda, to znajdziemy ich dopiero w Medunie. Generała rozpoznamy po czerwonym wykrzykniku nad jego głową, ale żeby widzieć, że to jest on, to musimy najpierw się o tym dowiedzieć, dlatego w tym celu bardzo pomocną bronią będzie przesłuchiwanie więźniów i wydobywanie z nich niezbędnych informacji. Jeśli nam się to uda, to na mapie strategicznej, na konkretnym sektorze, pojawi się zielony znacznik "VIP".

2. PODWŁADNI - skoro armia Arulco ma już generałów, to dlaczego by nie spersonifikować szeregowych. Od teraz, to kogo na samym początku zneutralizujecie, będzie miało zawsze duży wpływ na dalszy przebieg całej bitwy. Tak więc tutaj zalecamy podejmować rozważne decyzje. Nasi bezpośredni przeciwnicy zostali skategoryzowani w następujący sposób:

 • Oficerowie - wpływają na morale, jakość walki oraz zwiększają opór na panikę wynikającą z dużego ostrzału,
 • Lekarze - leczą rannych kolegów,
 • Snajperzy - używają tylko broni długiej,
 • Radio Operatorzy - wzywają pomoc z powietrza,
 • Moździerzowcy - używają moździerza, by nas od razu zlikwidować.

Wedle skryptu projektu, nie potrzeba żadnych specjalnych umiejętności / traitów żeby ich rozpoznawać. Wystarczy danego przeciwnika zobaczyć i od razu powinna się pojawić koło niego specjalna ikonka, symbolizująca jego skill. Na poniższym zdjęciu możemy zobaczyć wszystkie te ikonki, a na filmie jest pokazana zdolność medyka w praktyce.

Najnowsza wersja JA2 1.13 - dyskusja na forum Nowości techniczne w JA2 1.13 - część I Nowości techniczne w JA2 1.13 - część II Nowości techniczne w JA2 1.13 - część III: zawód szpieg Nowości techniczne w JA2 1.13 - część III: nowe bronie Nowości techniczne w JA2 1.13 - część III: niewola Nowości techniczne w JA2 1.13 - część IV: nowe możliwości broni Nowości techniczne w JA2 1.13 - część IV: nowe możliwości dodatków do broni Nowości techniczne w JA2 1.13 - część V: najemnicy Nowości techniczne w JA2 1.13 - część V: przeciwnicy Nowości techniczne w JA2 1.13 - część VI: wyposażenie Nowości techniczne w JA2 1.13 - część VII: laptop Nowości techniczne w JA2 1.13 - część VIII: pojazdy i składy Nowości techniczne w JA2 1.13 - część IX: specjalne umiejętności