PEŁNA CHARAKTERYSTYKA POSTACI W JA2 1.13

Modyfikacje

Jakiś czas temu opublikowaliśmy artykuł prezentujący opis najemników z pierwszej części JA, którzy na stałe zostali wprowadzeni do JA2 1.13 od wersji 7609. Dzisiaj prezentujemy Wam drugi jego rozdział, w którym będziecie mogli przestudiować parametry postaci występujących w pozostałych odsłonach gry Jagged Alliance. Różnica jest tylko taka, że tym razem, ową charakterystykę przetłumaczyliśmy w całości na język polski.

POSTACIE W JA2 1.13 - A.I.M.

POSTACIE W JA2 1.13 - M.E.R.C.

POSTACIE W JA2 1.13 - R.P.C.

POSTACIE W JA2 1.13 - UNFINISHED BUSINESS

POSTACIE W JA2 1.13 - WILDFIRE

Przewodnik został wykonany bardzo podobnie do tych już istniejących, z tą różnicą, że umiejętności zostały podzielone na dwie kategorie: te klasyczne oraz te nowe, występujące tylko w 1.13. Pod każdą z nich znajdziecie ich rozróżnienie ze względu na kategorię. O tym jakie predyspozycje będzie posiadał nasz najemnik, decydować będzie wybór głównej opcji podczas tworzenia nowej gry (Cechy umiejętności). Dodatkowo po najechaniu kursorem na nazwę danej zdolności, pojawi nam się informacja z wszystkimi domyślnymi bonusami i minusami, które otrzyma nasza postać.

Powyższe publikacje zostały dodane na stronę główną, do prawej kolumny w górnej jej części, w dziale JA2 v1.13. W każdej chwili również tam będą one dla każdego dostępne. Życzymy przyjemnej lektury.

Charakterystyka postaci w JA2 1.13 - dyskusja na forum

AKTUALIZACJA MODYFIKACJI - CZĘŚĆ II - JA2 1.13 WILDFIRE

Modyfikacje

Prace nad wersją BETA 1.13 idą cały czas naprzód i jak na razie nie widać ich końca, przez co na chwilę obecną wręcz niemożliwe jest ocenić, kiedy można się spodziewać nowej stabilnej odsłony. Dlatego pozostaje nam aktualizacja najbardziej popularnych modyfikacji i sprzężenie ich z najnowszym nieoficjalnym i rozwojowym wariantem. W dzisiejszym newsie przedstawimy Wam projekt, który zapewne większość Was kojarzy z bardzo fajnych map.

JA2 1.13 WILDFIRE BETA PL

Wildfire 1.13 został przystosowany do współpracy z BETĄ JA2 1.13 w jej najnowszej odmianie o numerze 8900. Aczkolwiek dla lepszego rozeznania, zarówno dla samej BETY 1.13 oraz modyfikacji na niej opartych, zmieniliśmy ich nazewnictwo, ponieważ innym torem idzie aktualizacja pliku exe, a innym pozostałe pliki. Dlatego do projektów opartych na rozwojowej wersji 1.13, dodaliśmy następujące skróty:

 • Gr  (Game revision) - jest to numer wersji samego pliku EXE,
 • Dr  (Data revision) - jest to numer wersji pozostałych plików gry.
 • JA2 1.13 - dyskusja na forum Aktualizacje modyfikacji - część I

  SPOLSZCZENIE DO PROJEKTU ULEPSZONEJ INTELIGENCJI

  Modyfikacje

  Autorzy modyfikacji Improved AI udostępnili nam kod źródłowy do swojego projektu, dzięki czemu mieliśmy możliwość go na nowo skompilować, ale tym razem w polskiej wersji. Po jego utworzeniu dołożyliśmy do niego odpowiednie pliki lokalizacyjne, następnie całość połączyliśmy w jedną paczkę, a na końcu prawidłowo skonfigurowaliśmy pod nowe AI. Polonizację tę możecie już ściągnąć i przetestować bezpośrednio z naszego działu Download.

  SPOLSZCZENIE DO IMPROVED AI

  W paczce polonizacyjnej znajdziecie trzy rodzaje spolszczeń. Waszym zadaniem będzie tylko i wyłącznie wybranie i zastosowane tego, który będzie odpowiadał Waszej modyfikacji, a mianowicie:

  1.)  JA2 1.13(7609) Improved AI r1665 PL - sam plik EXE,

  2.)  JA2 1.13(7609) Improved AI r1665 PL plus DODATKI,

  3.)  JA2 1.13(7609) Improved AI r1665 PL plus MODPACK.

  Chcieliśmy jeszcze zwrócić uwagę, że nie jest to oczywiście w pełni stu procentowe spolszczenie, gdyż ono zatrzymało się gdzieś na poziomie poprzedniej stabilnej wersji 1.13. Natomiast te podstawowe i najważniejsze aspekty samej gry, zostały wszystkie przetłumaczone, dzięki czemu gra się i tak zdecydowanie swobodniej, pewniej, a sama rozgrywka jest o wiele bardziej przyjemniejsza.

  JA2 1.13 Improved AI - dyskusja na forum

  NAJPOPULARNIEJSZE MODYFIKACJE W JEDNYM PROJEKCIE

  Modyfikacje

  W poprzednich dwóch newsach informowaliśmy Was o modyfikacji zwiększającej sprawność zachowania sztucznej inteligencji przeciwników. Jego autor Sevenfm, przystosował ten projekt nowego AI, również do najczęściej pobieranych innych modyfikacji. Co więcej, nie będzie już potrzeby ściągać każdego moda z osobna, a następnie łączyć go z JA2 AI, gdyż wszystko zostało połączone w jeden duży projekt, w którym jedyne co nam pozostanie, to wybrać właściwy mod.

  JA2 1.13(7609) IMPROVED AI + MODPACK

  Aby wybrać interesującą nas modyfikację, należy uruchomić program INI EDITOR (znajdujący się w głównym folderze projektu), a następnie w lewym górnym rogu zaznaczyć właściwą konfigurację dokumentu VFS. Na końcu zapisujemy zmiany i uruchamiamy grę przy pomocy pliku JA2 AI.EXE.

  Poniżej prezentujemy w kolejności alfabetycznej, rozwinięcia skrótów pojawiających się przy wyborze modyfikacji:

 • AFS - Arulco Folding Stock,
 • AIMNAS - Alpha Item Mod, New Attachment System,
 • AR - Arulco Revisited,
 • AV - Arulco Vacations,
 • DL - Deidranna Lives,
 • IoV - Instruments of Violence,
 • LP - Level Progression,
 • NO - Night Ops,
 • SDO - Stock Data Overhaul,
 • TypeP - JA2 Reloaded,
 • UC - Urban Chaos,
 • WF - Wildfire Maps.
 • Teraz pytanie, w które konfiguracje modyfikacji warto było by zagrać. Otóż wedle rekomendacji Twórców, najwięcej innowacji związanych z nową sztuczną inteligencją oraz liczne dodatki, o których pisaliśmy w tym newsie, zawierają te propozycje, które mają w swojej nazwie skrót SDO, czyli kompletny rebalans parametrów broni, dodatków, odzieży i innych przedmiotów, wykonany specjalnie dla nowego NCTH (New Chance To Hit). Życzymy przyjemnej rozgrywki!

  JA2 1.13 Improved AI - dyskusja na forum

  DODATKI DO ULEPSZONEJ SZTUCZNEJ INTELIGENCJI

  Modyfikacje

  Oprócz poprawy samego taktycznego schematu działania sztucznej inteligencji, do tego projektu są wprowadzane liczne inne ulepszenia i innowacje. Mowa tutaj między innymi o takich aspektach jak nowe animacje, dźwięki broni i przedmiotów, dialogi przeciwników podczas walk, muzyka, odgłosy otoczenia czy graficzny interfejs. Zostały one mówiąc kolokwialnie, mocno podrasowane, natomiast już na wstępie należy zaznaczyć, że wszystkie funkcje, o których tu będziemy pisać, działają tylko z JA2 Improved AI. Z żadnym innym plikiem exe, niestety nie będą działać.

  JA2 1.13(7609) IMPROVED AI + PAKIET DODATKÓW

  Projekt nowego JA2 1.13, zawiera w sobie następujące elementy:

 • NAI  (New Artificial Intelligence) - nowa ulepszona sztuczna inteligencja przeciwników,
 • SDO  (Stock Data Overhaul) - kompletny rebalans parametrów broni, dodatków, odzieży i innych przedmiotów,
 • IWS  (Improved Weapon Sound) - ulepszone dźwięki wystrzałów broni,
 • NWSS  (New Weapon Sound System) - echo wystrzału, różniące sie w zależności od lokalizacji (drugi film),
 • SSA  (Sector Steady Ambients) - odgłosy otoczenia, np. miasta w nocy, czy dżungli w dzień,
 • NVT  (New Voice Taunts) - dialogi przeciwników, które będą kierowane w naszą stronę podczas walk z nimi,
 • NM  (New Music) - jest to oryginalna muzyka, przearanżowana na o wiele bardziej nowoczesną i dynamiczną,
 • INA  (Items New Animation) - nowe animacje związane z broniami i innymi przedmiotami, jak np. na filmie poniżej.
 • Wszystkie niezbędne linki prowadzące do opisywanego tutaj projektu prezentujemy poniżej:

 • JA2 1.13(7609) Improved AI + Pakiet Dodatków - dział Download,
 • JA2 1.13 Improved AI - źródło głównego pliku EXE,
 • JA2 1.13 Improved AI - źródło dodatków,
 • JA2 1.13 Improved AI - oficjalne forum poświęcone projektowi,
 • JA2 1.13(7609) ENG - dział Download.
 • JA2 1.13 Improved AI - dyskusja na forum

  ULEPSZONA SZTUCZNA INTELIGENCJA PRZECIWNIKÓW

  Modyfikacje

  Obok cały czas rozwijającej się modyfikacji JA2 1.13, powstaje również projekt, którego głównym celem jest usprawnienie schematu działania naszych oponentów. Zapewne każdy z Was wie, że inteligencja przeciwników z klasycznego JA2, polega w zasadzie tylko na ich sprincie w stronę naszych postaci, aż do momentu, w którym skończy im się życie i to bez względu na to, czy na drodze jest głęboka woda, w pełni oświetlone miejsce w nocy, czy pole minowe. W opisywanej tutaj modyfikacji, takie sytuacje to już jest absolutna przeszłość.

  W tak ogólnym dużym skrócie, ponieważ zmian jest naprawdę multum i to w każdym aspekcie zachowań przeciwników, będą teraz oni starali się grać bardziej defensywnie, próbując nas oskrzydlić, wykorzystując przy tym do maksimum od strony taktycznej, każdą napotkaną przeszkodę, posiadaną broń lub inny przedmiot, czy też umiejętność specjalną (medyk, snajper, broń ciężka, radiooperator itp.).

  Wszystkie niezbędne linki prowadzące do projektu nowego AI (Artificial Intelligence) prezentujemy poniżej:

 • JA2 1.13(7609) Improved AI r1573 ENG - dział Download,
 • JA2 1.13 Improved AI - źródło najnowszych wersji,
 • JA2 1.13 Improved AI - oficjalne forum poświęcone projektowi,
 • JA2 1.13 Improved AI - pełna lista zmian,
 • JA2 1.13(7609) ENG - dział Download.
 • JA2 1.13 Improved AI - dyskusja na forum

  AKTUALIZACJE MODYFIKACJI: CZĘŚĆ I - JA2 1.13

  Modyfikacje

  Gra JA2 istnieje już ponad 20 lat, ale i tak pomimo swojego wieku, nadal żyje i cieszy się sporą popularnością w tworzeniu do niej nowych małych lub większych modyfikacji. Wszystko zaczęło się od wypuszczenia przez Twórców w 2001r. edytora map razem z dodatkiem JA2 Unfinished Business, który zapoczątkował wysyp sektorowych projektów. Natomiast gdy w 2005r. opublikowano JA2 Wildfire i jednocześnie oddano społeczności kod źródłowy do pliku exe, to zaczęły powstawać niesamowite eksperymenty razem z programami ułatwiającymi zmiany w grze. Nawet dzisiaj jest jeszcze kilka modyfikacji, które nadal są rozwijane i uaktualniane, tak aby mogły współpracować z najświeższą wersją JA2 1.13, dlatego najpierw nią się zajmiemy.

  Jagged Alliance 2 1.13 - chyba nigdy nie skończy się jej usprawnianie, ponieważ moderzy ciągle coś nowego dodają. Szkoda tylko, że nadal nie ma nowej stabilnej i oficjalnej wersji, gdyż z pewnością wiele innych modyfikacji zostało by do niej uaktualnionych. Z racji tego, że zmiany są czasami tak częste, że wręcz trudno nadążyć nad ich bieżącym wdrażaniem, dlatego podajemy również linki do stron źródłowych, gdzie można sprawdzić, jaka jest aktualna jej wersja.

 • JA2 1.13 (8767) BETA PL - wersja rozwojowa PL
 • JA2 1.13 (8796) BETA ENG - wersja rozwojowa ENG
 • JA2 1.13 - źródło rozwojowych wersji
 • JA2 1.13 - źródło stabilnych wersji
 • JA2 1.13 - na bieżąco aktualizowany kod źródłowy dla wersji rozwojowej
 • JA2 1.13 - wersje językowe dla odpowiedniego pliku exe
 • JA2 1.13 - oficjalne forum tej modyfikacji
 • JA2 1.13 - forum nowości technicznych, o których niejednokrotnie pisaliśmy
 • JA2 1.13 - portal poświęcony opisowi JA2 1.13
 • JA2 1.13 - dyskusja na forum